Informacje

29.10.2011 14:04 ruszają świąteczne kwesty

Ocalić pamięć i stare nagrobki

SERWISY:

 

 

Ruszają tradycyjne kwesty na warszawskich nekropoliach. Dzięki zebranym pieniądzom będzie można ocalić kolejne ślady pamięci. Sprawdź gdzie możesz wesprzeć zbiórkę.

STARE POWĄZKI

Aż trzy dni (od niedzieli do wtorku) potrwa kwesta na starym Cmentarzu Powązkowskim. Weźmie w niej udział około 250 osobistości ze świata kultury i sztuki, w tym wielu aktorów. To już 37 taka zbiórka.

- W tegorocznej kweście wśród osób zbierających datki będą aktorzy, m.in. Alina Janowska, Maja Komorowska, Andrzej Kopiczyński, Grażyna Szapołowska, Kazimierz Kaczor. Kwestować będą także członkowie Społecznego Komitetu Opieki nad Starą Rossą w Wilnie, członkowie zespołu Mazowsze oraz górale z Zakopanego - mówi Marcin Święcicki, przewodniczący organizującego kwestę Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami.

W tym roku do kwesty dołączą także pracownicy Polskiego Radia. Na Powązkach pochowany jest bowiem wieloletni spiker radiowy, Stanisław Bocheński. Pracownicy radia będą zbierać pieniądze na odnowienie jego pomnika.

Dzięki temu ratują zabytki

Pieniądze zebrane w czasie kwesty zostaną przeznaczone na renowację zabytkowych grobowców i kapliczek. Komitet Opieki nad Starymi Powązkami wytypował do renowacji kilkadziesiąt obiektów, jednak ostateczna ich liczba zależeć będzie od wyników kwesty i dotacji z urzędu miasta oraz od darczyńców prywatnych.

W ubiegłorocznej kweście zebrano 243 tys. zł, za nie odnowiono m.in. kaplicę rodziny Znamierowskich oraz nagrobki Marcelego Porowskiego, Zofii Kraszewskiej i Adolfa Erlicza.

1200 renowacji

Założycielem Społecznego Komitetu Opieki nad Starymi Powązkami był pisarz, publicysta, krytyk muzyczny i działacz społeczny Jerzy Waldorff. Od siedmiu lat Komitet nosi jego imię. W ciągu 33 lat działalności Komitet przeprowadził renowację ponad 1200 zabytkowych grobów.

Cmentarz Powązkowski działa od 1791 r. Na cmentarzu pochowano wielu wybitnych Polaków, m.in. Hugona Kołłątaja, Bolesława Prusa, Władysława Reymonta, Leopolda Staffa, Marię Dąbrowską, Stanisława Moniuszkę. Wśród nich są także osoby związane z Warszawą m.in. Czesław Niemen, Stanisław Grzesiuk, Krzysztof Kamil Baczyński czy zmarły w tym roku architekt Stefan Kuryłowicz.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

CMENTARZ ŻYDOWSKI PRZY OKOPOWEJ

Kwesta na Cmentarzu Żydowskim przy ulicy Okopowej rusza 1 listopada. Organizuje ją Społeczny Komitet Opieki nad Cmentarzami i Zabytkami Kultury Żydowskiej w Polsce. Kwestować będą m.in. artyści z Teatru Żydowskiego. Pieniądze zostaną przenaczone na renowację cmentarza. Do puszek będzie można wrzucać w godzinach 10.00-16.00.

W tym dniu będzie można zwiedzać cmentarz. Znany warszawski historyk i przewodnik Jan Jagielski oprowadzi chętnych o godzinie 11.30 oraz o 13.30. Zbiórka na cmentarzu przy głównej bramie.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

CMENTARZE EWANGELICKIE NA WOLI

Jak pisze z kolei "Gazeta Stołeczna", na cmentarzu Ewangelicko-Reformowanym przy Żytniej kwesta ruszyła w sobotę i potrwa 4 dni. Członkowie parafii będą zbierać datki codziennie od 11 do 16. We wtorek będą też znane osoby, m.in. Krystyna Janda, Małgorzata Foremniak czy Michał Ogórek.

W zeszłym roku zebrano 13,5 tys. zł. Za te pieniądze, zasilone o dotację miasta, udało się odrestaurować dwa XIX-wieczne zabytki. - Mamy nadzieję, że za pieniądze z tegorocznej zbiórki i pomoc miasta uda się zakończyć renowację pozostałych obiektów w polu gorobowym Simmlera - mówi "Stołecznej" Irena Scholl, prezes społecznego komitetu opieki nad tą nekropolią.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

 

Przy Młynarskiej, na cmentarzu Ewangelicko-Augsburskim, kwesta trwa w sobotę do 16.00, zaś przez trzy kolejne dni od 9.00 do 17.00. Tu zbierać będą m.in. Jacek Dehnel, Emilia Krakowska czy Artur Barciś. W zeszłym roku zebrano 40 tys. zł. Dzięki wsarciu miasta i Ministerstwa Kultury odnowiono m.in. wielką kaplicę grobową. Nie ustalono jeszcze na co zostaną przeznaczone tegoroczne datki.

Mapa Polski Targeo
Mapy dostarcza Targeo.pl

Sprawdź też jak dojechać na cmentarze

Tak kursuje komunikacja miejska

PAP/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nie rozumiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 19:53 ~nie rozumiem

  Właśnie tego nie rozumiem dlaczego nie ma pieniędzy na odnowę zabytków-czy to Powązki czy inny cmentarz. Ciągle , nawet na tych Starych Powązkach jest mnóstwo zaniedbanych grobów więc pieniędzy starcza na niewiele . Za komuny zbiórki były koniecznością bo "wadza" się tym nie interesowała a przecież teraz jest podobnie. Ci sami aktorzy z władzą się ściskają . Nie widzą , że są przez to dwulicowi?

 • wujek roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 30.10.2011 11:29 ~wujek roman

  Na Bródzieńskim kwestowali,póki Fogg żył.Ale to nie było tak lukratywne dla kwestujących jak Powązki.Ale warto pospacerować po Bródnie,ile ślicznych starych nagrobków by sie znalazło.

 • Warszawiak z krwi i kości

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 23:38 ~Warszawiak…

  No właśnie też nie wiem. A na Bródzieńskim cmentarzu (nie Bródnowskim) też jest dużo ładnych zabytków.

 • Futbolfan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.10.2011 22:13 ~Futbolfan

  Czemu na cmentarz bródnowski nie kwestują? Nie próbują ratować także żydowskiego cmentarza obok bródnowskiego.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »