Informacje

24.12.2010 18:06 Życzenia od karynała Kazimierza Nycza

"Oby następny rok był zdecydowanie spokojniejszy"

- Oby następny rok był zdecydowanie spokojnieszy niż ten, który kończymy - mówi kardynał Kazimierz Nycz, metropolita warszawski z rozmowie z TVN Warszawa.

Wigilia to czas rodzinny, ale też czas podsumowań. O tym, co było ważne w mijającym roku, rozmawialiśmy z metropolitą warszawskim, kardynałem Kazimierzem Nyczem.

Trudny rok za nami

- Najczęściej życzono mi, żeby ten rok był zdecydowanie spokojniejszy, niż ten, który kończymy. W tym roku były wydarzenia wspaniałe jak beatyfikacja księdza Jerzego Popiełuszki, ale również wydarzenia smutne i tragiczne - katastrofa smoleńska, powódź czy ciężka zima. Niewątpliwie najbardziej tragiczna była katastrofa – przypominał w rozmowie z Przemysławem Wenerskim kardynał Kazimierz Nycz - Dlatego kiedy slyszę, żeby ten rok był taki jak poprzedni, to zdecydowanie protestuję – dodał.

Hierarcha przyznał, że brakuje mu ludzi, którzy zginęli 10 kwietnia. Wyraził niepokój o poziom emocji w debacie publicznej, który wybuchł po smoleńskiej tragedii. - Coś nam się pomieszało w życiu po katastrofie, czego wyrazem jest sposób dyskursu społecznego i politycznego. Używamy mnóstwa slów, czasem są to słowa płytkie, puste, czasem nie służą prawdzie, miłości, dobru i budowaniu jedności. To słowa, które dzielą, a nieraz wręcz sieją zamęt i niepokój – tłumaczył kardynał.

Warszawski kościół nie osłabł

Kazimierz Nycz zauważył, że zgody brakuje nie tylko na poziomie państwa, ale także rodziny, a słowo "Polska" jest często nadużywane. Nie zabrakło też refleksji na temat krzyża.

- Wypowiadając słowo krzyż, słusznie walcząc o jego obecność w przestrzeni publicznej, musimy pamietać o wszystkich jego konotacjach – miłości, jedności, zgodzie i zbawieniu – przekonywał metropolita warszawski.

Nycz nie zgodził się ze stwierdzeniem, że walka o krzyż na Krakowskim Przedmieściu oslabiła warszawski kościół. – Wyszedł z tej próby zwycięsko, choć nie ukrywam, że były to przykre dni, które ujawniły w niektórych ludziach antykościelne poglądy – dodał hierarcha.

 

karydnałem Kazimierzem Nyczem rozmawiał Przemysław Wenerski.

bako

 

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • 666

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.12.2010 01:24 ~666

  BĘDZIE SPOKOJNIEJSZY BO KLECHY BEDA PLACIC ZA SWOJE PARANOJE I PEDOFILIE .

  WIARA OK ALE BEZ KLECHÓW .

  POZDRO

 • piterwu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 16:59 ~piterwu

  pewnie że będzie spokojniejszy.Zlikwidują złodziejską komisję majątkową i wszyscy skoczą kościołowi na gwizdek.luz,bluz i święty spokój.

 • Bob 202

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 13:10 ~Bob 202

  Oby rok był spokojny,tzn. aby hierarchowie nie musieliby być stresowani głupimi pytaniami - czy opowiadają się za krzyżem ,czy przeciw,czy krzyż powinien być w kościele,czy na ulicy jako oręż walk pospólstwa o tzw."prawdę".

 • Antyreligii

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 10:19 ~Antyreligii

  Won klecho !
  Życze wszystkim by ten kraj kiedyś wreszcie dojżał do tego czym sa Czesi. Do marinalizacji religii.
  Czarna mafia....

 • borsuk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 10:12 ~borsuk

  Przyznanie K. Nyczowi godnosci kardynalskiej to wielki blad papieza. Kardynalem zostal czlowiek, ktory zabil wspaniale Radio Jozef i rozbil spolecznosc jego sluchaczy, czlowiek ktory dzialke pod Kopa Cwila chce przeksztalcic w dzialke budowlana i sprzedac z zyskiem. Wstyd mi, ze mamy takiego kardynala :-(

 • itr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 09:36 ~itr

  by miło styropian wspominać
  - stół od ich życzeń aż się ugina.
  Za rok będą bardziej bogate,
  bo z większym watem.
  ale odpowiem - nie jestem chamem,
  w krótkich słowach:
  klechom życzę amen,
  rządowi by się pakował.

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 09:01 ~Maria

  Ludzie kościoła chyba zawsze mają dobry , spokojny rok. Takich księży jak Popiełuszko chyba już nie ma. Z Chrzecijaństwa kościół zrobił przemysł na którym można nieźle zarobić. Jeśli kościół się nie nawróci to mam nadzieję , że pan Bóg się w końcu tym zajmie.

 • wierzący w pana boga a nie w kler....

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 05:54 ~wierzący…

  A JA ŻYCZĘ ABY NOWY 2011 ROK ZAOWOCOWAŁ W OPODATKOWANIE KOŚCIOŁA..SKOŃCZENIE BZDURNYCH DOTACJI DLA KLERU..OSADZENIE W CIUPIE PEDAŁÓW,PEDOFILI I RÓŻNYCH ZBOKÓW W SUKNIACH..ODSUNIĘCIA ICH OD WSZYSTKICH MEDIÓW /RM CZY TRWAM W SZCZEGÓLNOŚCI/.WAWALENIA ICH Z POLITYKI PAŃSTWA ŚWIECKIEGO JAKIM JEST NASZA POLSKA..TAK IM DOPOMÓŻ PAN BÓG!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • Zwykły Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 01:44 ~Zwykły Polak

  Nauczycielu jeżeli zwracasz komuś uwagę na błędy to co z Ciebie za nauczyciel skoro sam zrobiłeś tyle byków w jednym artykule

 • ateista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.12.2010 01:35 ~ateista

  Tak żeby nowy rok przyniósł od waszych ofiar obłudy i zacofania więcej kasy na ofiary , bo naprawdę ofiarą są ci co wam zakłamanym zakonnikom oddają często tyle że ledwo im starcza do następnej renty a wy macie pełne stoły rozpustę i nie możecie odżałować że waszych przeciwników i ludzi mądrych nie możecie palić na stosach jak kiedyś

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »