Informacje

22.02.2016 16:40 co dalej z inwestycją?

Obwodnica śródmiejska może
biec w tunelu pod Powązkami

SERWISY:

Obwodnica śródmiejska, planowana "od zawsze" w ciągu Towarowej i Okopowej może zmienić przebieg. Ratusz rozważa wykorzystanie al. Prymasa Tysiąclecia, która już dziś lepiej spełnia tę rolę. Brakuje jej jednak połączenia z mostem Gdańskim. Czy powstanie tunel pod Powązkami?

Obwodnica śródmiejska to - w dalekosiężnych planach ratusza - jeden z trzech ringów otaczających miasto. Największy to drogi krajowej 50 i 60, czyli zalecane objazdy dla ciężarówek. Drugi to trasy ekspresowe - ten jest gotowy już niemal w połowie i obejmuje odcinek od Marek przez Bemowo do Ursynowa. Trzeci, najmniejszy, to m.in. trasa Łazienkowska.

Na Pradze ma ją domykać odcinek od ronda Wiatraczna do ul. Zabranieckiej i dalej do ronda Żaba. Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych jest na etapie wyboru wykonawcy projektu inwestycji od ronda Wiatraczna do ul. Zabranieckiej. Same prace przy projekcie mają potrwać do 2018 roku. Termin realizacji odcinka do ronda Żaba jest też wciąż nieznany.

Tunel pod Okopową, wiadukty nad pl. Zawiszy

Na lewym brzegu planowano przebudowę Towarowej i Okopowej. W ramach inwestycji miał powstać wiadukt nad placem Zawiszy i tunel od Anielewicza do Kercelaka. Drugi tunel powstałby pod rondem Radosława, a trzeci - pod ul. Raszyńską i Krzyckiego w rejonie węzła z Wawelską.

Przesuną dalej centrum?

Już kilka lat temu Zielone Mazowsze wskazywało, że w tej wersji bezkolizyjna obwodnica śródmiejska się nie sprawdzi, bo "jest zbyt blisko centrum".

Teraz okazało się, że miasto nie wyklucza zmian i to znacznych. Chce część obwodnicy przesunąć na zachód. Jak poinformował na jednym z portali społecznościowych wiceprezydent Jacek Wojciechowicz, obwodnica wykorzystywałaby wtedy al. Prymasa Tysiąclecia. - Towarowa przy obecnych planach zabudowy za 10-15 lat będzie ulicą śródmiejską jak dziś al. Jana Pawła II. Więc żadnych tuneli czy estakad - dodał w komentarzach.

Później trochę złagodził swoje zapowiedzi:

Aleja Prymasa Tysiąclecia już teraz pełni rolę zachodniej obwodnicy centrum. Nad przecinającymi ją ulicami zbudowano wiadukty, więc kierowcy nie tracą cennych minut na światłach. W obecnej sytuacji to jednak małe pocieszenie. Jak informowaliśmy na początku lutego, ulica jest najbardziej zatłoczoną arterią w Warszawie. To w nią tysiące kierowców zjeżdża z Trasy S8 lub wjeżdża od strony Alej Jerozolimskich. Gdyby plan ratusza miał się ziścić, konieczna byłaby za pewne przebudowa węzła przy dw. Zachodnim.

Kolejnym problemem jest połączenie z obwodnicą śródmiejską w rejonie ronda Radosława. Wojciechowicz nie wyklucza budowy tunelu, który musiałby przejść pod cmentarzem na Powązkach. Innym rozwiązaniem byłoby przebicie ulicy Krasińskiego od Powązkowskiej do trasy. Jest nawet rezerwa pod taką ulicę, ale to oznaczałoby, że ziści się czarny scenariusz przeciwników budowy mostu Krasińskiego. Gdyby zyskał on połączenie z al. Prymasa Tysiąclecia, faktycznie obwodnica Śródmieścia przeszłaby przez sam środek Żoliborza.

Ratusz nie podaje na razie żadnych szczegółów rozwiązania tego problemu. - Pracujemy nad tym - napisał jedynie Wojciechowicz. Jak poinformował z kolei w rozmowie z Gazetą Stołeczną, stolica powinna mieć domkniętą obwodnicę śródmiejską w połowie przyszłej dekady. - Może udałoby się nawet już w latach 2023-24 - powiedział.

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Artur

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2016 12:53 ~Artur

  Myślę, że to techniczne trudne zadanie, szczególnie połączenie przy rondzie Radosława.

 • frr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.03.2016 12:47 ~frr

  Wojciechowicz obiecywał na konsultacjach społecznych, że Krasińskiego nie będzie przedłużane. Czyżby kłamał?

 • trws

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2016 21:46 ~trws

  Potrzebna jest przebitka na dolince w kierunku na Wilanów. Zamknijcie obwodnice całej Warszawy a durne projekty.I ograniczacie ruch w śródmieściu a godz. parkowania niedługo będzie kosztowała 100 zł.

 • mad_racoon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2016 07:22 ~mad_racoon


  dfr~dfr

  Co z mostem na Zaporze?
  Alberto~Alberto


  Był przetarg i teraz trwają prace projektowe, czy tak trudno poszukać tego w internecie??!?!?! Most na zaporze będzie tylko z nazwy - bo pomysł zapory dawno upadł, teraz to część trasy S2.


  Trudno poszukać, bo most na zaporze a most w ciągu POW to są dwa różne mosty...
  W sprawie mostu na zaporze można się elektronicznie podpisać pod pytycją tutaj: http://mostnazaporze.pl/

 • Alberto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 13:44 ~Alberto

  dfr~dfr

  Co z mostem na Zaporze?


  Był przetarg i teraz trwają prace projektowe, czy tak trudno poszukać tego w internecie??!?!?! Most na zaporze będzie tylko z nazwy - bo pomysł zapory dawno upadł, teraz to część trasy S2.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 13:26 ~janek

  blue city~blue city

  to Zeslancow Syberyjskich stanie juz calkowicie....

  To rondo de facto się omija wedle tego przebiegu - dwa pasy do skrętu w prawą obecnie.

 • janek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 13:25 ~janek

  bardzo sensowny pomysła. Towarowa już jest zbyt blisko gęstej zabudowy biurowej, a ten rejon ma być jeszcze bardziej zagęszczony.
  Obciążenie Al. Prymasa bym się obawiał jedynie przez pewien czas - do powstania trasy NS, która docelowo ma łączyć obecnie ślepo zakończoną przy Marynarskiej trasę ekspresową S79 z wylotówką na S7 przy skrzyżowaniu z S8 przy Powązkowskiej. Trasa NS będzie zatem niejako biegła równolegle od strony zachodniej od Al. Prymasa, więc ją też odciąży na tym odcinku.
  Kwestia tylko dobrego zgrania obu inwestycji.

 • Slavecky

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 13:18 ~Slavecky

  Rondo Babka i Stołeczna forever!
  S.

 • wladek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 13:05 ~wladek

  hehe~hehe

  Rondo Radosława? Myślałem, że zgrupowania AK Radosław! Może się coś zmieniło odkąd władzę przejął Jarosław...

  A co za chwilę będzie rondo Jarosława ?

 • Seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2016 12:42 ~Seba

  Kto wam da wiercić tunele pod nieboszczykami? Możecie sobie od razu darować.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »