Informacje

04.04.2018 11:41 S17

Obwodnica przez Wesołą: walczą
o tunel, którego kiedyś nie chcieli

SERWISY:

Przez centrum dzielnicy czy przez las? Taka debata toczy się w Wesołej, w sprawie Wschodniej Obwodnicy Warszawy. Na stole są dwa warianty. Początkowo drogowcy sugerowali ten omijający centralną część dzielnicy. Zmienili jednak zdanie.

Temat S17 w Wesołej ciągnie się od co najmniej 20 lat. Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu. Taki projekt w 2007 roku dostał nawet decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona. Dziś o mijaniu domów podziemnym fragmentem drogi już nikt nie mówi.

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad chce teraz, by ta część WOW pobiegła przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach. Jak tłumaczy Małgorzata Tarnowska z mazowieckiego oddziału GDDKiA, ten wariant sugerują drogowcy, bo zmieniły się kryteria oceny lokalizacji. Pisząc jaśniej: początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Jeśli więc łatwiej i taniej będzie zbudować nasyp przez środek Wesołej, zamiast drogę na południu i w tunelu, to ta koncepcja zwycięży. I to właśnie wariant "zielony" forsuje teraz GDDKiA we wniosku o decyzję środowiskową przesłanym do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska w... Białymstoku.

- W zeszłym roku sprawa trafiała do nas ze względu na to, że dyrektor RDOŚ w Warszawie jest mieszkańcem Wesołej - tłumaczy Beata Bezubik, regionalna dyrektor ochrony środowiska w Białymstoku.

Dodaje, że decyzji należy spodziewać się za dwa, trzy miesiące. Teraz wniosek jest na "etapie udziału społeczeństwa". A społeczeństwo jest w tej sprawie aktywne. - Dostajemy dużo uwag, znacznie więcej niż zwykle w podobnych sprawach. Są to jednak w większości głosy "jestem za" lub "jestem przeciw", a dla nas ważne są argumenty. To nie jest głosowanie - zaznacza Bezubik.

Głos i argumenty społeczeństwa

W Wesołej znacznie bardziej aktywni są przeciwnicy wariantu "zielonego" S17. Zachęcają, by pisać do RDOŚ. Mają nawet gotowe formularze, które można wypełnić i wysłać do Białegostoku lub zostawić w urzędzie dzielnicy. Dlaczego? Wyjaśnia to przedstawicielka stowarzyszenia Sąsiedzi dla Wesołej.

- To proste. Trudno znaleźć argumenty za wariantem "zielonym". "Czerwony" (z tunelem - red.) jest przebiegiem zakładanym od lat, zgodnym ze studium uwarunkowań. Mapy w urzędzie od 20 lat mają zaznaczony ten przebieg. Ludzie kupowali działki z dala od niego, płacili więcej, żeby nie mieszkać przy obwodnicy. Zamiana wariantu jest po prostu nieuczciwa wobec nich - mówi Joanna Gorzelińska, prezes organizacji.

Dodaje, że wariant "zielony" oznacza same straty społeczne, a zyskać mogą na nim tylko osoby, które kupiły działki w pobliżu "czerwonego" wariantu drogi, gdzie ziemia od dawna była tańsza. Gdyby obwodnica pobiegła przez centrum Wesołej, nieruchomości na południu dzielnicy nagle znacznie zyskałyby na wartości.

- Wariant "zielony" oznacza gigantyczny nasyp w samym środku dzielnicy, wycięcie jedynego parku publicznego. Będziemy mieli jeden mały otwór w dwukilometrowym nasypie. Teraz wielu mieszkańców Wesołej chodzi do piekarni, apteki, szkoły czy przedszkola właśnie przez Las Milowy, przez który prowadzi mnóstwo ścieżek i dróg rowerowych. Gdyby powstała tu obwodnica na nasypie, musielibyśmy zawsze chodzić przez jedną dziurę pod nim - mówi Joanna Gorzelińska.

Na dodatek wybór wariantu "zielonego" oznaczałby, że nie powstałby węzeł na terenie dzielnicy. Mieszkańcy, którzy chcieliby korzystać z obwodnicy, mogliby na nią wjechać jedynie w Rembertowie albo w miejscowości Zakręt.

"Większość straci, niewielu zyska"

Sąsiedzi dla Wesołej w zmianie frontu GDDKiA co do wariantu drogi dopatrują się nieczystego interesu. - W środę złożymy wniosek do prokuratora generalnego. Chcemy, żeby objął nadzorem procedurę administracyjną w sprawie przebiegu obwodnicy, żeby przyjrzał się temu, jak doszło do zmiany koncepcji w generalnej dyrekcji. Za dużo jest w tej sprawie niejasności, żeby tak to zostawić - zapowiada Gorzelińska.

Dodaje, że gdyby trasa została wytyczona według wariantu "zielonego", gorzej będzie się żyło niemal wszystkim mieszkańcom dzielnicy podzielonej na dwie części. Według niej, trudniejsza będzie wtedy komunikacja z centrum - dotarcie do przedszkoli, szkół, sklepów. Zapowiada, że jej stowarzyszenie nie dopuści do inwestycji w planowanym kształcie, będzie składać zażalenia i pozwy oraz protestować do skutku.

Wysłaliśmy w tej sprawie pytania do GDDKiA. Chcieliśmy wiedzieć, dlaczego komisja oceny przedsięwzięć inwestycyjnych przy Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad poprosiła o zmianę kryteriów, która doprowadziła do zmiany wariantu S17 rekomendowanego przez drogowców dla Wesołej i jak standardowo wyglądają takie kryteria dla inwestycji drogowych. Czekamy na odpowiedzi.

Stowarzyszenie Sąsiedzi dla Wesołej zaznacza, że mieszkańcy rozumieją konieczność powstania obwodnicy, ale to wariant "czerwony" jest ich zdaniem uczciwy i lepszy. To też zmiana, bo 11 lat temu - jak pisze "Gazeta Stołeczna" - w dzielnicy głośno protestowano przeciwko obwodnicy w ogóle, choć forsowany był wówczas właśnie wariant "czerwony" i to z tunelem w rejonie domów.

Mieszkańcy Wesołej na 5 kwietnia zapowiadają protest przeciwko "zielonemu" wariantowi obwodnicy. Na rozdawanych ulotkach przekonują do budowy trasy na południu dzielnicy.

RDOŚ zazwyczaj przychyla się do rekomendacji drogowców. Gdyby tym razem wzięła pod uwagę protesty mieszkańców, w grę wszedłby wariant "czerwony", ale już nie w tunelu, tylko na powierzchni.

Koszt tunelu inwestor szacuje na około 270 milionów złotych.

mś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mania

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.01.2019 08:54 ~Mania

  Wariant zielony był ustalony od zawsze, a czerwony to wiadomy interes dotyczący gruntów. Tak więc są i protesty...

 • Buhaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.04.2018 14:59 ~Buhaha

  Niech wreszcie zrobią tą obwodnicę, dla mnie obojętne jest czy będzie to wariant zielony czy czerwony. Zaznaczam, że mieszkam w Wesołej, nie wiem o co ten cały lament, Wesoła tylko zyska na tej inwestycji! Całe te gadanie "grupy mieszkańców", że ta trasa nic nie da Wesołej, jest chore, nawet gdy wjazd na nią będzie w Rembertowie, czy Zakręcie dojedziecie na lotnisko, Wolę, nawet Bielany szybciej niż zjedziecie z ronda Kometa, ale trzeba mieć trochę wyobraźni, aby do tego dojść. Spójrzcie na Marki i ulicę Piłsudskiego, teraz tam jest pusto, podobnie będzie po zbudowaniu WOW, pozbędziemy się autek z WM na tablicach rejestracyjnych i wszystkich tych Januszy wracających w poniedziałek z działeczki. To, że droga będzie przebiegać koło przedszkoli i szkół, to już jakaś krotokwila, nadopiekuńczy rodzice najchętniej zrobiliby przedszkola we własnym domu, bo gnoje mogą sobie zwichnąć nogę w trakcie spaceru do placówki oddalonej o 100 metrów od chaty.

 • Greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 10:30 ~Greg

  obywatel~obywatel

  Czytam te posty i niestety jestem po prostu zszokowany....


  No ta jasne - żem się uśmiał - a jak pisowski minister Szyszko zablokował w 2006 roku wariant czerwony z tunelem??? Gdyby nie jego głupota sprawa była by już załatwiona. A tak nie będzie tunelu, a trasa będzie miała kolejne 5 lat poślizgu bo nastroje są tak napięte w Wesołej, że będzie blokada budowy.

 • obywatel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2018 01:48 ~obywatel

  Czytam te posty i niestety jestem po prostu zszokowany.Gdzie tu jest podejście merytoryczne.To trochę faktów .Były dwa warianty przebiegu obwodnicy przez Wesołą.Zawsze optowano przy wariancie tzw. czerwonym .Ponieważ był spór i rada miasta Wesoła odrzuciła oba warianty to GDDKiA w ciągu 2 miesięcy w 2015 roku zmieniła wariant na zielony wg. niejasnych zmienionych kryteriów i podpisał to p.o. dyrektora będący w GDDKiA kilka miesięcy .A teraz kto za tym stoi .Oczywiście uwłaszczeni urzędnicy . którzy w ramach premii otrzymali działki przy wariancie czerwonym , które potem dzięki temu hochsztaplerowi z Platformy , który został wiceprezydentem Warszawy przekwalifikowali i jednocześnie zmieniono plan zagospodarowania przestrzennego a drugie lobby to właściciele stadniny koni ,którzy chcą się uwłaszczyć na kilkunasto hektorowym terenie za bezcen.Ot i cała prawda o tym jak MIESZKAŃCY Wesołej wstrzymują budowę obwodnicy

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.04.2018 08:36 ~stonka

  niewesoly~niewesoly

  [...]


  1. Zatwierdzenia planów dokona Wojewoda wydając ZRID.

  2. Zmieniły się przepisy związane z oceną oddziaływania inwestycji.

  3. Patrz punkt 1.

  3. Bierze pod uwagę wszystkie czynniki zgodnie z obowiązującym prawem.

  4. Jak cała Obwodnica Warszawy, tak i ten odcinek przechodzi przez dzielnicę Warszawy.

  5. Takie prawo inwestora, on ostatecznie decyduje.

  6. To nie jest inwestycja dla odciążenia Wesołej...


  7. W Polsce Via Carpatia wg planów z roku 2017 przebiegać ma trasą S19 przez Dobrzyniewo Duże – Choroszcz – Siemiatycze – do węzła Lublin Rudnik,

  8. Raporty z badan - jakie raporty?

  Czy naprawde pozostaje nam tylko i wylacznie zrobic jednym dobrze kosztem innych?
  Przy tak skomplikowanej inwestycji i zupełnie odmiennych interesach tak wielu stron, nie ma możliwości dogodzenia wszystkim.

 • niewesoly

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 21:40 ~niewesoly


  1. Plany przebiegu wow w wariancie nazwanym po ostatniej zmianie jako czerwony wraz z wezlem w Wesolej byly juz planowane od lat i zostaly zatwierdzone!

  2. Uchylenienie czerwonego w 2015 jest niezrozumiale i powinno zostac pilnie zbadane przez odpowiednie do tego i NIEZALEZNE urzedy lub wrecz sluzby...

  3. Niedopuszczalna jest zmiana wieloletnich planow przebiegu wow bo po to one byly i sa aby planowac nasza wspolna przyszlosc. Wielu ludzi podjelo swoje zyciowe wybory w oparciu o te plany! A teraz czuja sie oszukani.

  3. Pojawienie sie wariantu oznaczonego jako zielony (kolor moze zludnie sugerowac ze jest niby ekologiczny..) przechodzacego przez centrum Wesolej jest najtansza opcja dla inwestora i nic poza tym. Nie bierze pod uwage wielu szkodliwych oddzialywan na miasto i srodowisko.

  4. Na obecnym etapie obydwa warianty sa zle bo przechodza przez srodek dzielnicy Warszawy.

  5. Niezrozumiale jest to ze inwestor nie zgodzil sie juz wiele lat temu na wskazany przez Wesola wariant samorzadowy przebiegajacy przez tereny otaczajace aglomeracje poza miastem. Jesli juz zmieniac przebieg to na lepszy dla wszystkich.

  6. Wariant zielony z nasypem przez srodek dzielnicy bez wezla dla Wesolej nie pomoze samej Wesołej ktora jest zakorkowana i potrzebuje nowych rozwiazan poza tunelem ktore ja odblokuja.


  7. Wow bedzie nie tylko wow ale i czescia via karparia drogi z poludnia na polnoc i bedzie bardzo ruchliwa, czego teraz sie nie mowi.

  8. Raporty z badan wskazuja ze wszelkie dopuszczalne normy halasu i zanieczyszczen beda przekroczone.

  Czy naprawde pozostaje nam tylko i wylacznie zrobic jednym dobrze kosztem innych?

 • Krycha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 20:47 ~Krycha

  Jakie można mieć zaufanie do kraju w którym się mieszka skoro szukając swojego miejsca na ziemi sprawdza plany gdzie ma być jaka droga (robi to zanim kupi działkę) jak już wybuduje dom i mieszka tam 30 lat to chciwość ludzi którzy kupili działki za bezcen przy planowanej obwodnicy
  i albo wybudowali domy (na własną odpowiedzialność) albo trzymają żeby je odsprzedać z zyskiem. Za tym przepychaniem obwodnicy w środek dzielnicy stoi szmal i układ. Sprawa ma drugie dno. Musi zająć się tym CBA i Prokurator Generalny.
  Gdaka zmienia kryteria oceny hałasu i spalin. Obywatel musi wiedzieć że jeżeli się coś planuje to trzeba się tego trzymać inaczej cały Rząd i Rządzący są nie wiarygodni. Zeby obywatel miał zaufanie do państwa obwodnica musi przebiegać tam gdzie od 30 lat była planowana z tunelem czy bez. Kropka. W cywilizowanym świecie nie ma miejsca na
  takie przepychanki i nie pomoże tu szmal.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 17:20 ~Mirek

  Wariant ZIELONY w tunelu na całej długości od węzła Zakręt do węzła Rembertów. Wszyscy będą zadowoleni.

 • Andrzej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 16:26 ~Andrzej

  Gdyby Gęsicka prawidłowo podpisała się pod decyzją... już droga byłaby gotowa. Ale to jest za trudne dla urzędasa.

 • NOK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.04.2018 16:22 ~NOK

  Skoro nie ma rozwiązania to może obwodnicę budować do granicy Wesołej i dalej od granicy ...
  Ruch obwodnicą jakoś się rozleje po małych uliczkach i znajdzie przejazd ... tam i z powrotem ...

  A może zrobić obwodnicę bliżej Warszawy ... przez Rembertów i za jednym zamachem mieszkańcy Rembertowa ucieszyli się z bezkolizyjnego przejazdu kolejowego o który walczą chyba już z 20 lat ...

  Tak czy siak co by nie wymyślić skończy się tym, że duża obwodnica Warszawy zamknie się wcześniej niż ta mała, a Wesoła zmieni nazwę na Smutowo ;)

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »