Informacje

17.01.2019 12:48 od decyzji środowiskowej

Obwodnica przez centrum Wesołej? Ratusz mówi "nie" i składa odwołanie

SERWISY:

Władze stolicy nie zgadzają się na obwodnicę biegnącą przez centrum Wesołej. Prezydent Rafał Trzaskowski odwołał się od decyzji środowiskowej zezwalającej na ten wariant trasy. Jak zaznacza ratusz, jest on sprzeczny z wolą mieszkańców i Rady Warszawy. W dodatku nie pokrywa się z miejskimi planami zagospodarowania.

Decyzja wydana pod koniec grudnia przez białostocką Regionalną Dyrekcję Ochrony Środowiska zezwala, żeby Wschodnia Obwodnica Warszawy przebiegała przez centrum Wesołej - przy urzędzie gminy, przedszkolach i szkołach. Chodzi o fragment trasy w ciągu drogi ekspresowej S17 pomiędzy Ząbkami a węzłem Zakręt.

Przeciwko takiemu przebiegowi trasy wielokrotnie protestowali mieszkańcy. Ich zdaniem obwodnica powinna powstać w tunelu omijającym centrum dzielnicy. Podobnego zdania są władze miasta. W ubiegłym tygodniu odwołanie od decyzji środowiskowej złożył prezydent Trzaskowski.

- Mieszkańcy stolicy czują się oszukani. Decyzja została wydana dla tak zwanego wariantu zielonego, prowadzącego część trasy na nasypie dzielącym centrum Wesołej na dwie części, oddzielając tym samym połowę mieszkańców od komunikacji i najważniejszych instytucji - zaznacza prezydent cytowany w komunikacie ratusza. - Wniosłem o uchylenie wydanej w grudniu decyzji i o wybranie do realizacji wariantu trasy poprowadzonej częściowo w tunelu. Wniosłem również o niezwłoczne zawieszenie wykonania i uchylenie nadanego decyzji rygoru natychmiastowej wykonalności - dodaje.

Wariant zły dla środowiska

Wariant przyjęty przez RDOŚ forsuje Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad, czyli wykonawca drogi ekspresowej. Zdaniem władz miasta jest on niezgodny z dokumentami planistycznymi Warszawy i województwa mazowieckiego. "W przygotowywanym obecnie projekcie nowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego Województwa Mazowieckiego zawarty jest przebieg obwodnicy, gdzie trasa przebiega częściowo w tunelu przez południową część Wesołej, z dala od jej centrum" - argumentują urzędnicy.

Z komunikatu ratusza wynika, że prezydent zgadza się z argumentami mieszkańców, którzy wielokrotnie alarmowali, że trasa w wariancie zielonym będzie generowała hałas i spaliny w centrum dzielnicy.

Zwracając uwagę na negatywne efekty środowiskowe, urzędnicy wyliczają też, że budowa trasy w wariancie zielonym spowoduje zniszczenie Lasu Milowego. Zarzucają też RDOŚ, że w decyzji nie został uwzględniony problem oddziaływania sąsiedztwa drogi na ujęcia wód podziemnych w rejonie Sulejówka i Wesołej. "Obecnie jakość pobieranej wody pozwala na jej bezpośrednie dostarczanie do mieszkańców, a ewentualne jej pogorszenie jakości zmusiłoby miasto do poniesienia kosztów pilnej budowy stacji uzdatniania wody lub zapewnienia mieszkańcom innego źródła" - twierdzi ratusz.

Chcieliśmy poznać argumenty RDOŚ, jakie zdecydowały o wyborze tzw. wariantu zielonego. Dyrekcja urzędu w Białymstoku była jednak dla nas w czwartek niedostępna. Natomiast na stronie RDOŚ znajduje się jedynie obwieszczenie o decyzji, nie ma jednak jej treści.

O dostęp do treści dokumentu poprosiliśmy też warszawski oddział GDDKiA. Czekamy na odpowiedź.

Zmiana priorytetów

Temat S17 w Wesołej ciągnie się od co najmniej 20 lat. Według pierwszej koncepcji trasa miała przebiegać przez południową część dzielnicy, z dala od jej centrum, częściowo w tunelu (wariant czerwony). Taki projekt w 2007 roku dostał nawet decyzję środowiskową wydaną przez Grażynę Gęsicką - ówczesną minister rozwoju regionalnego w rządzie PiS. Później decyzja została unieważniona.

GDDKiA opowiada się za wariantem zielonym  między innymi dlatego, że zmieniły się kryteria oceny lokalizacji. Początkowo najważniejszy przy wyborze był wpływ drogi na środowisko, a więc również jakość życia mieszkańców. Stanowił 3/4 całej oceny. W 2015 roku waga tego aspektu została jednak zrównana z pozostałymi kryteriami. Teraz na decyzję drogowców środowisko wpływa w 1/3. Liczy się dokładnie tak samo, jak kryteria techniczne i ekonomiczne.

Zmiana ta nie spodobała się Radzie Warszawy, która w kwietniu ubiegłego roku przyjęła w tej sprawie uchwałę. Radni stwierdzili wówczas, że GDDKiA podjęła jednostronną decyzję, naruszając przy tym osiągnięty kompromis dotyczący budowy tunelu w sąsiedztwie zabudowy mieszkaniowej. Ich zdaniem mieszkańcy zostali w ten sposób pozbawieni wpływu na ostateczny kształt obwodnicy.

Podobnie brzmi stanowisko ratusza. Urzędnicy idą jednak o krok dalej, twierdząc, że dobro mieszkańców zlekceważyła też RDOŚ, której działania miały utrudnić im dostęp do postępowania. "Rażącym naruszeniem ich prawa do współdecydowania o finalnym kształcie inwestycji było wyznaczenie terminu konsultacji w okresie świątecznym. Podobnie negatywny był brak zorganizowania w Wesołej spotkania z mieszkańcami, które pozwoliłoby na bezpośrednie wyrażenie opinii, złożenie uwag i wniosków" - oburzają się.

Dodają też, że takie działanie jest tym bardziej niezrozumiałe w obliczu tego, że postępowanie przeniesiono z Warszawy do Białegostoku, co ograniczyło wgląd w akta i udostępnianie dokumentów. Przypomnijmy, że Białostocka RDOŚ  zajęła się sprawą Wschodniej Obwodnicy Warszawy, ponieważ dyrektor warszawskiego oddziału jest mieszkańcem Wesołej.

W poniedziałek mieszkańcy Wesołej i Sulejówka protestowali przed siedzibą Prawa i Sprawiedliwości. Ich zdaniem przeniesienie postępowania wcale nie zapewniło obiektywizmu podczas wydawania decyzji środowiskowej. "Dyrektor RDOŚ Białystok był powołany przez mieszkańca Wesołej, byłego ministra środowiska Jana Szyszkę, który ma prywatny interes w przesunięciu przebiegu. Ten, na który została wydana decyzja, jest kilometr dalej od jego domu" - twierdzili organizatorzy protestu.

ZOBACZ, JAK WYGLĄDAŁ PONIEDZIAŁKOWY PROTEST:

kk/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • capitano

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.02.2019 11:37 ~capitano

  Wszystko super, tylko dlaczego "obwodnica" nie będzie obwodzić dzielnicy tylko przetnie ją na pół przez jej centrum i do tego będzie nad nią górować biegnąc na nasypie. Dlaczego nie mogą zbudować tunelu? Bo za drogo? A ja nie chcę wdychać tego smogu i słuchać hałasu, bo ktoś "oszczędza" publiczne złotówki na tunelu, ale wyda je chętnie na premie dla urzędników.

 • Mirek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.02.2019 22:33 ~Mirek

  Popieram wariant ZIELONY W TUNELU!!! Po wybudowaniu Las Milowy można posadzić na nowo. Teraz chyba wszyscy będą zadowoleni.

 • Marianek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2019 10:34 ~Marianek

  Tylko szybka budowa WOW może uratować Wesołą przed katastrofą komunikacyjną i ekologiczną. Maksymalnie za dwa lata A2, POW i S17 wjadą do naszej dzielnicy. I to będzie armagedon.
  Budować jak najszybciej - wariant zielony ma decyzję środowiskową - przetarg - i do budowania!!!!!

 • wesołowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 18:42 ~wesołowianka

  mieszkaniec wesołej~mieszkaniec wesołej

  Wesoła popiera zielony wariant i chce jego budowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!


  wcale nie popiera...

 • Mieszkaniec Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 13:19 ~Mieszkanie…

  Tylko wariant "ZIELONY" ma sens i nie przechodzi przez rzeczywisty las,z tzw. "Lasu Milowego" okoliczni smakosze już dawno zrobili kosz na butelki po piwie ...

 • mieszkaniec wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:59 ~mieszkanie…

  Wesoła popiera zielony wariant i chce jego budowy!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:57 ~gość

  krych~krych

  Dziękuję Panie Prezydencie!!


  Takie to polskie. Najważniejsze żeby mi było dobrze a sąsiad już mnie nie obchodzi takie katolickie.

 • mieszkaniec Wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:55 ~mieszkanie…

  Panie Prezydencie mieszkańcy Wesołej chcą tej obwodnicy. Proszę nie dać się manipulować grupce mieszkańców, która ma po prostu interes w tym aby zmienić przebieg po to żeby trasa nie byłe pod ich oknami ale wariant czerwony jest dużo gorszy bo przebiega po zabudowaniach mieszkalnych i po hektarach naszego pięknego Parku krajobrazowego. Chcemy budowy wariantu zielonego!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

 • mieszkaniec wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:32 ~mieszkanie…

  asdf~asdf

  uprzykrzyć życie ludziom, puścić trasę idiotycznym, droższym przebiegiem, byle zrobić na złość PiSowi, chore

  Im przyświeca inne hasło: Puścić pod nosem sąsiada byle nie pod moim!!!!!!!!!!!!!!

 • mieszkaniec wesołej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.01.2019 09:30 ~mieszkanie…

  zdroworozsądkowy~zdroworozsądkowy

  Ta cała sprawa już bardzo brzydko pachnie. Nie mam interesu w żadnym z wariantów. Mieszkam od lat w okolicy planowanej obwodnicy i czytam tylko, że jak nie jeden jej przebieg źle, to drugi. Zawsze znajdzie się ktoś, komu coś nie pasuje(nawet jeżeli mieszka 2-3 kilometry od planowanej inwestycji - a wiem, że takie osoby też protestują), kto zmobilizuje kilku swoich znajomych, rodzinę i nagle z kilkudziesięciu osób robi się 200-300... - tymczasem korki w mieście coraz większe.
  Czy rządzący mogliby w końcu przestać się przepychać, odłożyć swoje interesy na bok, dojść do porozumienia, podjąć ostateczną decyzję, zrobić coś dla ludzi i ułatwić funkcjonowanie milionom osób mieszkających w Warszawie i okolicach? Chyba wszyscy mają już dość tego przedstawienia i ciągłego rzucania sobie kłód pod nogi.
  W interesie wszystkich mieszkańców stolicy jest domknięciu ringu i odciążenie ulic w mieście. Ktoś, kto twierdzi, że jest inaczej i wschodnia obwodnica nie jest potrzebna, chyba zaklina rzeczywistość lub nie wychodzi z domu.

  Dokładnie na planowanym przebiegu trasy nie ma wielu domów a dziwnie dużo protestujących. Pewnie opłacają słupów żeby z nimi krzyczeli.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »