Informacje

20.12.2017 18:15 ZNAKI JUŻ SĄ

Obwodnica Marek przed Wigilią?
"Wykonawca uzupełnia dokumenty"

SERWISY:


Nad trasą S8 w rejonie Głębockiej pojawiły się nowe tablice. Na Białystok kierują już prosto, trzema pasami, choć ruch wciąż odbywa się po staremu. Gdy uda się otworzyć obwodnicę Marek, zmieni się dojazd do tej miejscowości. Trzeba pamiętać, by skręcić wcześniej niż do tej pory.

Burmistrz Marek Jacek Orych napisał na Facebooku w środę rano, że otwarcie obwodnicy planowane jest to na noc z piątku na sobotę. Ale zastrzegł, że wciąż brakuje "kropki nad i" czyli odbioru inwestycji przez nadzór budowlany. Jest też druga dobra wiadomość - razem z obwodnicą otwarty ma być węzeł Zielonka.

"Trwa uzupełnianie dokumentów"

Po południu do tematu otwarcia obwodnicy ustosunkowała się też Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad (GDDKiA). Jej przedstawicielka Małgorzata Tarnowska, w przeciwieństwie do burmistrza, nie precyzuje daty otwarcia. "Obwodnica Marek zostanie oddana do ruchu po dokonaniu wszystkich odbiorów oraz pozyskaniu niezbędnych decyzji" - stwierdza Tarnowska w oficjalnym komunikacie.

I dodaje: "obecnie Wykonawca uzupełnia dokumenty złożone do wniosku o uzyskanie decyzji Pozwolenia na Użytkowanie".

Po otwarciu obwodnicy, kierowcy będą mieli do dyspozycji dwujezdniowy odcinek drogi ekspresowej od istniejącego węzła Marki do włączenia w istniejący przebieg drogi S8, za węzłem Radzymin Południe.

Tarnowska przypomina, że nie cała trasa zostanie otwarta od razu. W początkowym etapie wyłączone z użytkowania będą dwa węzły: Kobyłka oraz Wołomin. "Jednocześnie należy zaznaczyć, że węzeł Marki w pierwszym okresie użytkowania będzie o niepełnych relacjach" - podkreśla.

Do dyspozycji kierowców początkowo będą więc: węzeł Radzymin Południe oraz węzeł Zielonka.

Nowa organizacja ruchu

GDDKiA podała też organizację ruchu, która będzie obowiązywać po otwarciu przejazdu.

Zmianie ulegną zasady ruchu w zakresie dojazdu do miejscowości Białystok oraz Marki, Radzymin czy Słupno.

"Kierowcy jadący drogą S8 od strony Warszawy (Mostu Grota) w celu dojazdu do Marek powinni zwrócić szczególną uwagę na zmianę sposobu dojazdu i trzymać się prawej strony, a dojazd realizować z wykorzystaniem drogi serwisowej oraz skrzyżowania (na DK8) z sygnalizacją świetlną w węźle Marki" - opisuje GDDKiA.

Zasada ta ma być oznakowana docelowymi tablicami drogowskazowymi i dodatkowo, dla podkreślenia tej istotnej zmiany, żółtymi tablicami tymczasowymi wyposażonymi w lampy błyskowe.

Kierowcy jadący ul. Radzymińską od strony Targówka powinni zwrócić uwagę na zmiany na tablicach kierunkowych i kierować się według ich wskazań. W celu dojazdu do Białegostoku należy na węźle Marki skręcić w prawo na drogę S8, a w celu dojazdu do Marek, Radzymina i Słupna kontynuować jazdę na wprost jak dotychczas.

Kierowcy jadący drogą ekspresową S8 od strony Białegostoku zostaną automatycznie skierowani na nowy przebieg drogi S8. Z uwagi na brak relacji Targówek (ul. Radzymińska-DW629) i Marki w węźle Marki, w celu dojazdu do tych miejsc należy dokonać zjazdu z drogi S8 wcześniej tj. na węźle RadzyminPołudnie bądź węźle Zielonka.

 

Nowy - stary zjazd

Na trasie S8, na wysokości Głębockiej, przed wiaduktem i tuż za nim wiszą już nowe tablice, wskazujące jak jechać zamkniętą jeszcze trasą. Ruch odbywa się jednak po staremu - przed aleją Piłsudskiego samochody zjeżdżają na przeciwległą jezdnię i ślimakiem kierują się na starą "ósemkę".

Gdy to się zmieni, a kierowcy jadący do Marek będą musieli zachować czujność. Zjazd w aleję Piłsudskiego będzie bowiem dużo wcześniej, niż do tej pory. Decyzję o skręcie trzeba będzie podjąć tuż za wiaduktem Głębockiej. Służyć będzie do tego ten sam rozjazd, którym dziś zjeżdża się z trasy do centrum handlowego. By dojechać do alei Piłsudskiego, trzeba tu będzie zjechać z głównej jezdni - w prawo, a nie, jak dotąd, w lewo - i kierować się w stronę świateł pod wiaduktem, gdzie można skręcić w lewo.

Warto zachować czujność, bo w pierwszych tygodniach na pewno nie zabraknie kierowców, którzy o nowej organizacji ruchu przypominać będą sobie w ostatniej chwili. Zjazd do Marek połączony ze zjazdem do centrum handlowego może się przy tym korkować, szczególnie jeśli droga zostanie otwarta jeszcze przed świętami, gdy wielu warszawiaków gonić będzie na ostatnie zakupy.

Z czasem sytuacja powinna się unormować, a docelowo do dyspozycji mieszkańców Marek będą też węzły Kobyłka i Wołomin, które przejmą część ruchu.

 

"R" jak ring

Uwagę kierowców może zwrócić jeszcze jedna nowość. Nad tablicami kierującymi na nowy odcinek trasy zamontowano mniejsze, z symbolem węzła i oznaczeniem R1. Jak wyjaśnia Małgorzata Tarnowska z mazowieckiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg i Autostrad, "R" to skrót od słowa "ring". Nie sposób jednak nie zauważyć, że oznaczenie jest nieco na wyrost, bo drogowy pierścień wokół miasta nieprędko zostanie zamknięty. Południowy odcinek obwodnicy jest zbudowany tylko w połowie (do ulicy Puławskiej) - budowa drugiej połowy z tunelem pod Ursynowem i mostem przez Wisłę już jednak trwa.

Gorzej wygląda sytuacja wschodniego odcinka, którego przebieg nie został ciągle ustalony. Gdy już powstanie, z obwodnicą Marek połączy się między aleją Piłsudskiego a węzłem Zielonka - będzie to węzeł Drewnica, którego budowa będzie oznaczać utrudnienia na otwieranej właśnie trasie.

r/kw/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pracuś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2017 14:56 ~pracuś

  nie ma żadnego problemu ze zjazdem do Marek.
  już od dawna każdy kto ma trochę pojęcia o tej trasie w godzinach szczytu zjeżdża z S8 za Głebocką żeby nie stać w korku z tirami na ślimaku.
  Na dodatek węzeł Zielonka (skrzyżowanie z trasą 631) również będzie od razu otwarty, więc jadący do północno-wschodniej części Marek ( Zieleniec, Pustelnik, Struga) oraz Słupna nie mają powodu żeby wjeżdżać w Radzymińską/Piłsudzkiego obok M1.
  Przechlapane to będą mieli mieszkający przy Głownej i Stawowej...

 • z Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.12.2017 13:41 ~z Marek

  jadąc z W-wy do Marek stałem w korku od M1 do pierwszych świateł w Markach.
  Teraz będzie inaczej: aby dojechać do Marek będę stał w korku od Młodzieńczej do M1.
  Jak można zrobić wjazdy na trasę szybkiego ruchu z sygnalizacją świetlną.
  Jadący Radzymińską i chcący wjechać na S przy M1 w kierunku Żoliborza z uwagi na krótki pas do skretu w lewo i krótkie światła blokują pas do jazdy na wprost. 80% ruchu Warszawa - Białystok to przejazd przez Marki. Teraz te 80% bedzie chciało wjechać przy M! w prawo na S - i także zablokują pas do jazdy na wprost, bo także tam są światła do skrętu w prawo.
  Za takie ułatwienie to ja dziękuję

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 22:09 ~wkurzony

  ale głupota że nie ma ślimaka zjazdowego do marek od razu za piłsudskiego tylo trza się pchać na sygnalizację świetlną

 • wawmar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 20:54 ~wawmar

  Niby faktycznie trochę bez sensu jest zjazd do Marek koło Głębockiej i jazda dalej "lokalną" uliczką koło centr handlowych gdzie w weekend będzie tłum warszawiaków gnających na zakupy blokował tą uliczkę. Ale z drugiej strony na Bemowo pojedyncze pasy światła, na Żoliborz, Bródno podobnie itd więc na Marki w zasadzie to samo a tam gdzie światła dwa pasy w lewo więc w zasadzie nie powinno być problemów, Marki to 30tys ludzi dzielnice wyżej wymienione kilkukrotnie więcej mieszkańców więc teoretycznie nie powinno być problemów ale kto wie...;)

 • fikol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 19:41 ~fikol

  marecki~marecki

  Tranzytowcy przejadą sobie obwodnicą ale wychodzi na to że dojechanie do Marek będzie koszmarkiem. Jeżeli tak, to komu składać podziękowania?

  Z tego co czytałem na FB burmistrza Radzymina, dojazd od węzła Radzymin Południe też zmieni się na gorsze względem dotychczasowego zjazdu z aktualnie istniejącego fragmentu tamtejszej ekspresówki.

 • marecki

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 19:19 ~marecki

  Tranzytowcy przejadą sobie obwodnicą ale wychodzi na to że dojechanie do Marek będzie koszmarkiem. Jeżeli tak, to komu składać podziękowania?

 • Ja22

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 18:45 ~Ja22
  CzystePłuca~CzystePłuca

  Zobaczymy czy po otwarciu obwodnicy Marecki Smog zniknie... (według niektórych to TIRy są przyczyną smogu a nie dymiące kominy i palenie śmieci)
  wszystko do pieca~wszystko do pieca

  Taaa zniknie na pewno :D buahahaha.
  Samochody jeżdżą cały rok a smog jest tylko w okresie grzewczym - przypadek?
  benek~benek

  Trzeba być nie lada ignorantem, żeby twierdzić, że smog jest tylko w okresie grzewczym. Później tacy jak ty twierdzą, że Ziemia jest płaska.
  jam~jam

  Misiu pysiu, śledziłem normy przez cały rok, w jakiś cudowny sposób w okresie niegrzewczym stężenie nie osiągało 50% norm, a tu bach zima i mamy 200%, z pewnością 4 razy więcej samochodów nagle wyjechało na drogi.

  A Mareccy radni ostatnio "zablokowali" powstanie w Markach stacji monitorowania jakości powietrza (poprzez zgłaszanie do budżdetu obywatelskiego sowich wniosków - aby się przed wyborami promować w lokalnych gazetkach).
  Czyżby myślenie "czego nie widać tego nie ma ?!" Pomiary ze stacji przy Szpitalu Bródnowskim są niemiarodajne - przy szpitalu jest o wiele czystsze powietrze niż w Markach...

 • fonderal

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 18:23 ~fonderal  CzystePłuca~CzystePłuca

  Zobaczymy czy po otwarciu obwodnicy Marecki Smog zniknie... (według niektórych to TIRy są przyczyną smogu a nie dymiące kominy i palenie śmieci)
  wszystko do pieca~wszystko do pieca

  Taaa zniknie na pewno :D buahahaha.
  Samochody jeżdżą cały rok a smog jest tylko w okresie grzewczym - przypadek?
  benek~benek

  Trzeba być nie lada ignorantem, żeby twierdzić, że smog jest tylko w okresie grzewczym. Później tacy jak ty twierdzą, że Ziemia jest płaska.

  Trzeba bardzo dużo złej woli, żeby oskarżać ruch drogowy o generowanie smogu i twierdzenie, że smog występuje przez cały rok. Nie rozumiem jak można tak kłamać w żywe oczy, ale ok., tacy też są na świecie. Tylko nie wiem na co liczą, bo przecież dane o jakości powietrza są dostępne dla każdego i każdy może je sprawdzić. I po co kłamać?

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 16:58 ~greg  CzystePłuca~CzystePłuca

  Zobaczymy czy po otwarciu obwodnicy Marecki Smog zniknie... (według niektórych to TIRy są przyczyną smogu a nie dymiące kominy i palenie śmieci)
  wszystko do pieca~wszystko do pieca

  Taaa zniknie na pewno :D buahahaha.
  Samochody jeżdżą cały rok a smog jest tylko w okresie grzewczym - przypadek?
  benek~benek

  Trzeba być nie lada ignorantem, żeby twierdzić, że smog jest tylko w okresie grzewczym. Później tacy jak ty twierdzą, że Ziemia jest płaska.


  buahahaah - a alarmy smogowe w gorące lato to skąd są bystrzaku ???

  uderzyłbym najbardziej w stacje kontroli pojazdów które podbijają wszystkim dowody - a kopciuchów nie brakuje - rusza spod świateł a za nim nikt już świateł nie widzi....

 • Ala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.12.2017 16:34 ~Ala

  Powiem krótko. Zobaczycie, że szybciej będzie przez Marki niż obwodnicą.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »