Informacje

05.05.2011 06:53 Decyzja środowiskowa

Obwodnica i most Południowy:
są pozwolenia, czas na protesty

SERWISY:

Zapadła decyzja środowiskowa dla południowej obwodnicy Warszawy na odcinku od ulicy Puławskiej do wsi Majdan w gminie Wiązowna. Na Ursynowie droga zostanie poprowadzona tunelem pod metrem. Uwzględniono też nowy most przez Wisłę. Kiedy powstaną - nie wiadomo. Na razie zamiast trasy możemy się spodziewać odwołań - mówi ekspert - bo droga będzie sąsiadować z terenami chronionymi.

Wydana właśnie decyzja środowiskowa jest jednym z kilku kluczowych dokumentów niezbędnych do rozpoczęcia projektowania nowej drogi. Jak będzie ona wyglądać?

Tunele w Wawrze i na Ursynowie

Obwodnica południowa ma mieć trzy pasy ruchu w obie strony. Na Ursynowie będzie biegła w ponad dwukilometrowym tunelu pod linią metra. Od ul. Przyczółkowej do mostku nad rzeką Wilanówką poprowadzona zostanie na nasypie. Drugi tunel pojawi się w Wawrze i przetnie tory kolejowe oraz ulicę Patriotów.

Most bez fajerwerków

Wawer i Mokotów połączy nowa przeprawa - most Południowy. Ze względu na ptactwo będzie to konstrukcja tradycyjna, płaska, bez lin i pylonów, a więc podobna do budowanego mostu Północnego. Nocą raczej nie zostanie rozświetlona, ponieważ w swojej decyzji inspektor ochrony środowiska zaznaczył, że "należy w możliwie największym stopniu zminimalizować moc stosowanych źródeł światła i zmaksymalizować odległość między tymi źródłami w rejonie przeprawy nad rzeką Wisłą i w obszarze leśnym Mazowieckiego Parku Krajobrazowego". Z uwagi na rezerwat przyrody zostanie też przesunięty o 140 metrów w porównaniu z pierwotną lokalizacją.

Wzdłuż całej trasy przewidziana jest ścieżka rowerowa.

Przejścia dla zwierząt i ekrany

W dokumencie czytamy również, że na odcinku od węzła Puławska do węzła Lubelska, który powstanie we wsi Majdan w gminie Wiązowna, będzie siedem przejść dla dzikich zwierząt. Decyzja precyzyjnie określa lokalizację ekranów akustycznych, które powstaną przy trasie.

"Spodziewajmy się odwołań"

- Czekamy na uprawomocnienie się decyzji. W ciągu dwóch tygodni można zgłaszać odwołania do generalnego dyrektora ochrony środowiska – mówi Małgorzata Tarnowska, rzecznik warszawskiego oddziału Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad.

- Wydaje mi się, że ta decyzja została bardzo dobrze przygotowana, ale i tak należy spodziewać się całej serii odwołań organizacji ekologicznych – komentuje w rozmowie z tvnwarszawa.pl Jan Jakiel z SISKOM-u.

Zielone Mazowsze zastrzega z kolei, że zanim podejmie decyzję o ewentualnych odwołaniach, musi przeanalizować dokumenty.

Jeśli protestów nie będzie lub sąd je oddali, będzie można przystąpić do przygotowania dokumentacji projektowej i starań o zezwolenie na realizację inwestycji drogowej. – Minie 2-3 lata nim uda się zebrać wszystkie papiery – ocenia Jakiel.

Trasa bez terminu

Zgodnie z programem budowy dróg, nakreślonym przez ministerstwo infrastruktury, ten odcinek przewidziany jest do realizacji po 2013 roku. Urzędnicy uchylają się od odpowiedzi, jaką datę w praktyce to oznacza.

Wiemy natomiast, że aktualny pozostaje deklarowany termin ukończenia odcinka węzeł Konotopa-węzeł Lotnisko. To maj 2012 rok. Miesiąc wcześniej ma być gotowy fragment od węzła Lotnisko do węzła Puławska wraz z odnogą do węzła Marynarska.

Wyprowadzić tiry z miasta

Cała obwodnica południowa połączy dwa wyloty autostrady A2, która stanowi część europejskiej trasy E30 z Cork w Irlandii do Omska w Rosji. Obwodnica w ogromnym stopniu uwolni Warszawę od ciężarówek przejeżdżających tranzytem przez miasto.

Piotr Bakalarski/mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Tomek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.01.2012 15:22 ~Tomek

  Ale czad :-)

 • jj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 18.05.2011 21:55 ~jj

  Po co w mieście przejścia dla dzikich zwierząt? A z drugiej strony jeśli tam mają chodzić dzikie zwierzęta to po co tam ekrany dźwiękochronne?
  Czy to będzie droga w ZOO?

 • ~do:wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.05.2011 09:11 ~~do:wer

  Co ma Unia do budowy tunelu? O wyborze wariantu z tunelem decydują wymagania środowiskowe. Unia nie ma tu nic do gadania. Przeciwko takiemu wariantowi nie protestują mieszkańcy (przynajmniej w wiekszości) - protesty, które mogą zagrozić realizacji projektu pochodzą ze strony stowarzyszeń ochrony żabek i motylków i wynikają z przebiegu S2 przez tereny chronione po wschodniej stronie Wisły.

 • wer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 20:55 ~wer

  CAŁA POW miała być gotowa na juro 20 12 ;)
  ta cześć była w planach ~30 lat. Niestety realizacja jak zwykle się przedłużała a niemal na jej (trasy) poboczach wyrósł Ursynów, Centrum Onkologii itd itp. Jak wreszcie zaczęto przebąkiwać o budowie Ursynowianie podnieśli krzyk: Cooo nam pod oknami autostradę?!!! I wtedy kandydat na prezydenta Wa-wy (z aspiracjami na pełnego Prezydenta) Powiedział: Po moim trupie!! (prorok czy co?) za jego kadencji zmieniono autostradę w ekspresówkę i wymyślono tunel.... Ale kiedy wystawiono rączki po kasę do Junji :) odpowiedź przyszła prosta: Brak uzasadnienia dla budowy tunelu. Inwestycja niezasadna merytorycznie - plany znane co najmniej 20 lat jak ktoś tam zamieszkał to jego sprawa, a co za tym idzie i brak uzasadnienia finansowego - Kasy nie damy. No many no funy ! czy jak kto woli - bez laski- rzekła Gdaka zbudujemy sami - KIEDYŚ.
  I tak inwestycja opóźniona 30 lat będzie opóźniona (oby tylko) 50 lat. Może dożyję....

 • PROP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 19:44 ~PROP

  Słoiki wróciły ale protestowac nie bedziem

 • przyroda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 19:39 ~przyroda

  OGŁASZAM = na tej obwodnicy staną na przeszkodzie żabki klekotki!! i nic z tego nie będzie!

 • Trawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:50 ~Trawka

  ~Mieszkańcu Marek
  Mam dobry nastrój. Nie jestem debilem. A mieszkańcy, owszem protestowali. Zacznij interesować co się dzieje w Twoim słoiku.

 • miszkaniec Marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:36 ~miszkaniec Marek

  do Trawki.
  Tak się składa że mieszkańcy Marek nigdy nie protestowali przeciwko budowie obwodnicy. Nigdy, debilu. Zatem idź wypal zioło i walnij browara, to ci z pewnością poprawi nastrój,

 • smerf_maruda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:28 ~smerf_maruda

  Dobre, nie ma jak wdychanie cudownego spalinowego powietrza na sciezce rowerowej wzdluz tej trasy...Szkoda pieniedzy na taka sciezke rowerowa. Poza tym jesli ma byc 'wzdluz calej trasy', to bedzie w tunelu?
  A co do pseudoekologow - powinno sie zakazac im skaldania jakichkolwiek protestow.

 • yackoo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.05.2011 16:05 ~yackoo

  Niestety - zaraz znajdą się jacyś debile protestujący przeciwko tej inwestycji. Celowo używam tego obraźliwego słowa, bo jak inaczej nazwać idiotów, którym nie podoba się wybudowanie trasy, której przebieg planowano od kilkudziesięciu lat? Nie znajduję też innego określenia dla rzekomych miłośników przyrody, wedle których ta trasa ma stanowić zagrożenie dla przyrody - natomiast takiego zagrożenia wedle nich nie stwarza wiecznie zakorkowana Dolina Służewiecka i tysiące tkwiących w korkach samochodów.
  Jako mieszkaniec Ursynowa szczerze liczę, że możliwie szybko znajdą się pieniądze na realizację tej inwestycji. Mam też nadzieję, że wszystkie protesty nawiedzonych oszołomów zostaną odrzucone.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »