Informacje

06.08.2013 10:00 projekt o najwyższej wartości

Obwodnica Góry Kalwarii na rządowej liście. Przetarg w tym roku?

SERWISY:


Jeszcze w tym roku mogą zostać uruchomione przetargi na obwodnice miast finansowane z perspektywy UE 2014-20 o łącznej wartości 4,7 mld zł - wynika z załącznika nr 6 do projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie zmiany Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015. Na tej liście jest m.in. obwodnica Góry Kalwarii.

Załącznik zawiera 11 obwodnic miast, których łączna długość to 140,2 km. Szacowane wydatki na realizację tych projektów w 2014 r. mają wynieść 585,2 mln zł, a w 2015 r. 1,87 mld zł.

Projektami o najwyższej wartości mają być: obwodnica Olsztyna (1,42 mld zł), obwodnica

Inowrocławia (495,1 mln zł), obwodnica Nysy (467,9 mln zł), obwodnica Góry Kalwarii (437,8 mln zł), obwodnica Ostrowa Wielkopolskiego (345,3 mln zł).

Projekt uchwały w sprawie zmiany Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2011-2015 znajduje się obecnie w uzgodnieniach międzyresortowych i konsultacjach społecznych.

- Jak tylko zapadnie ostateczna decyzja zapewniająca finansowanie budowy obwodnicy Góry Kalwarii, ogłosimy przetarg- zapewnia Małgorzata Tarnowska, rzeczniczka warszawskiego oddziału GDDKiA.

Kontynuacja realizacji inwestycji drogowych

- W nowej perspektywie finansowej 2014-2020 planowana jest kontynuacja realizacji inwestycji drogowych na drogach szybkiego ruchu, których celem będzie budowa spójnej sieci drogowej, jak również budowa obwodnic miejscowości. Aby zachować ciągłość realizacji inwestycji drogowych, należy umożliwić Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad uruchomienie postępowań przetargowych w 2013 r., co umożliwi rozpoczynanie robót w roku 2014, czyli w pierwszym roku nowej perspektywy finansowej UE - napisano w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Na realizację ww. zadań konieczne będzie zabezpieczenie kwoty 4,7 mld zł. Środki pochodzić będą z Krajowego Funduszu Drogowego oraz refundacji z budżetu UE - napisano w uzasadnieniu.

Obwodnica Góry Kalwarii

Jak informuje GDDKiA, obwodnica Góry Kalwarii planowana jest w ciągu drogi krajowej nr 50 i 79. Według projektu droga będzie miała po dwa pasy ruchu o szerokości 3,5 z 5 m pasem dzielącym.

Dostęp do obwodnicy będzie możliwy tylko w węzłach: Kąty, Marianki i Stadion. Wybudowanych zostanie (w ciągu planowanej trasy) dziesięć wiaduktów, jedno tunelowe przejście dla pieszych (ul. Leśna) oraz 600 m estakady nad obszarami Doliny Środkowej Wisły.

W ramach inwestycji powstanie  5,1 km ekranów akustycznych,  system odwodnienia drogi,  przejście dla zwierząt, przepusty dla płazów a także posadzona zostanie zieleń.

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • marek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.08.2015 09:49 ~marek

  szkoda kasy na obwodnice, lepiej zrobic z góry kalwarii 2 pasy w jednym kierunku do warszawy,i lepiej przeznaczyc pieniadze na inny cel

 • nica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.08.2013 10:00 ~nica

  jest jest będzie Obwodnica Góry Kalwarii super !!!!!

 • Wacek z Urynowa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 16:17 ~Wacek z Urynowa

  Ekrany są potrzebne - a na czym szwagier by zarobił , przecież on dróg nie umie budować !!!

 • zoran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.08.2013 09:19 ~zoran

  "W ramach inwestycji powstanie 5,1 km ekranów akustycznych" Niemożliwe ! Tak mało ? Moze trzeba przecinek przesunąć w prawo ?

  "a także posadzona zostanie zieleń." Ciekawe po co. Pójdą na to grube miliony, a i tak samo zarośnie. Natura upomni się o swoje.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »