Informacje

03.04.2019 08:22 sprawa odroczona

Obrońca "dilera gwiazd": wyrok
nie może opierać się na tezach

SERWISY:

Obrońca "dilera gwiazd" wniósł przed sądem o uniewinnienie swojego klienta, oskarżonego o sprzedaż kokainy wartej co najmniej milion złotych. Adwokat przekonywał sąd, że nagrania rozmów Cezarego P. z rzekomymi klientami nie są dowodem na to, że doszło do jakiejkolwiek transakcji. Wyrok ma zostać ogłoszony 16 kwietnia.

Na wtorkowej rozprawie przed Sądem Rejonowym dla Warszawy Pragi-Północ głos zabrał obrońca oskarżonego Cezarego P., mecenas Wojciech Czajka.

Kokaina, jak "miał bóle"

- Można by przyjąć, że to, co zostało wskazane w akcie oskarżenia, jest zgodne z tym, co ustaliliśmy w toku tego postępowania. Ale wyrok wydawany przez sąd, w odróżnieniu od aktu oskarżenia, nie może opierać się na tezach, tylko na dowodach – powiedział obrońca "dilera gwiazd".

Mecenas Czajka wniósł o uniewinnienie klienta od zarzucanych mu czynów między innymi z uwagi na treść wyjaśnień złożonych przez Cezarego P. Oskarżony twierdził, że 427 działek kokainy, znalezione podczas przeszukania jego domu, miało być przeznaczone "na własne potrzeby". P. wyjaśniał, że jak "miał bóle", zjadał trzy gramy kokainy w półgodzinnych odstępach.

Adwokat zwrócił uwagę, że odsłuchane w toku postępowania sądowego nagrania z podsłuchu założonego na telefonie P. nie są dowodem na to, że oskarżony był dilerem narkotykowym. - Wynika z nich (nagrań – PAP), że dzwoni jedna osoba do drugiej i umawiają się, żeby się ze sobą spotkać. (…) Te nagrania nie są dowodem tego, że rzeczywiście do tego spotkania dochodzi, że rozmówcami są te osoby, które są wskazane w akcie oskarżenia. Ani że jeżeli doszło do tego spotkania, to że miało ono na celu zbycie, udzielenie przez oskarżonego tym osobom jakichkolwiek substancji narkotycznych – podkreślił adwokat.

Mecenas Czajka zauważył, że znaczna część przesłuchanych przed sądem świadków zeznała, że nie zna Cezarego P. i nie kupowali od niego narkotyków.

"Nie ma żadnego dowodu"

- Była też znaczna grupa świadków, która mówiła, że zna Cezarego P., ale ich znajomość była koleżeńska, towarzyska albo polegała, co mówiło wielu świadków, na kupowaniu od oskarżonego alkoholu – wymieniał mec. Czajka. Wśród ważnych świadków, którzy mieli poświadczyć w ten sposób, wymienił aktora Borysa Sz.

- Ten schemat powtarza się przez cały proces. Na każdej rozprawie jest jedna, dwie osoby, które mówią w ten sposób. (…) Nie można powiedzieć, że te zeznania są niewiarygodne" – dodał adwokat. Mecenas Czajka stwierdził, że nie ma jakiegokolwiek dowodu na to, że Cezary P. wprowadzał do obrotu narkotyki. - Można stwierdzić co najwyżej, że przy oskarżonym takie substancje zostały ujawnione – dodał.

O uniewinnienie wnosili także obrońcy osób oskarżonych o pomocnictwo Cezaremu P. w udzielaniu narkotyków, w tym jego żony Iwony P. oraz córki Patrycji P.

Na poprzednim terminie rozprawy głos zabrał autor aktu oskarżenia. Prokurator Adam Grzeczyński przypomniał, że P. stanął przed sądem pod zarzutem udziału w obrocie narkotykami i "odpłatnego udzielenia kokainy", na którym miał zarobić 1 mln 33 tys. 200 zł. Oskarżyciel porównał tę kwotę ze średnią płacą pracownika polskiej prokuratury czy sądu.

- Najgorzej opłacany pracownik polskiej prokuratury musiałby na taki dochód pracować 44 lata. Średnio zarabiającemu pracownikowi sądu czy prokuratury zajęłoby to 32 lata. Panu P. osiągnięcie takiej kwoty zabrało zaledwie 6 lat – wyliczał Grzeczyński. Prokurator stwierdził, że to porównanie pokazuje "skalę i rozmach" działalności Cezarego P. - Pokazuje, ile tych transakcji musiało być, ilu musiało być klientów, żeby osiągnął tak gigantyczne z punktu widzenia przeciętnego Polaka dochody – zauważył.

"To było jego główne źródło dochodu"

Grzeczyński powiedział, że "te wszystkie kotlety, whisky bez nazwy”, które świadkowie mieli kupować u oskarżonego, ocenia jako kłamstwo. - Wszystko wskazuje na to, że pan P. zarobkowo zajmował się sprzedażą kokainy na terenie Warszawy i okolic. To było jego główne źródło dochodu, a być może nawet jedyne – powiedział prokurator.

Prokurator wnosił, by sąd uznał oskarżonego za winnego obu zarzucanych mu czynów, czyli uczestnictwa w obrocie kokainą i odpłatnego jej udzielania innym osobom. - Za szkodzenie zdrowiu ludzi, za gotowość, za brak chęci do uczciwej pracy – wymieniał Grzeczyński.

Oskarżyciel zażądał dla P. kary łącznej 8 lat pozbawienia wolności, 32,5 tysiąca grzywny oraz 40 tysięcy nawiązki na cele zapobiegania i zwalczania narkomanii. Oprócz tego prokurator wniósł o przepadek mienia oskarżonego o równowartości kwoty zarobionej na handlu kokainą – czyli ponad 1 mln zł.

Dla Iwony P., która miała pomagać mężowi, prokurator chciał roku więzienia w zawieszeniu na trzy lata próby i grzywny w wysokości 9,5 tysiąca złotych. Sprawa córki "dilera gwiazd", Patrycji, miałaby zostać warunkowo umorzona ze względu na małą wagę czynu. Kobieta miała "pomóc" ojcu tylko raz.

Wyrok odroczony

Pozostali oskarżeni, którzy mieli pomagać P., m.in. polecając go znajomym, przekazując numer telefonu, powinni – według prokuratora – zostać skazani na kary pozbawienia wolności w zawieszeniu oraz kilkutysięczne grzywny oraz nawiązki na cele zapobiegania narkomanii.

- Wnoszę także, by wszyscy oskarżeni zapłacili koszty procesu, żebyśmy my, jako skarb państwa, nie musieli ponosić tych kosztów – dodał prokurator.

Sędzia Anita Kowal "z uwagi na zawiłość sprawy" odroczyła wydanie wyroku do 16 kwietnia. Ma on zostać ogłoszony o godz. 14 w budynku Sądu Rejonowego dla Warszawy Pragi-Północ.

Według prokuratury Cezary P. sprzedał 237 osobom kokainę wartą co najmniej milion złotych. Został zatrzymany podczas transakcji narkotykowej w kwietniu 2016 roku przy ulicy Hożej w Warszawie. Od tamtej pory, czyli blisko trzy lata, był tymczasowo aresztowany. Z aresztu zwolniono go 11 lutego po tym, jak ktoś wpłacił za niego 100 tysięcy złotych poręczenia majątkowego. Mężczyzna jest obecnie objęty dozorem policyjnym, ma także zakaz opuszczania kraju.

SPRAWA "DILERA GWIAZD":

PAP/ran/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 12:42 ~Piękny Roman

  "Oskarżony twierdził, że 427 działek kokainy, znalezione podczas przeszukania jego domu, miało być przeznaczone "na własne potrzeby". P. wyjaśniał, że jak "miał bóle", zjadał trzy gramy kokainy w półgodzinnych odstępach."

  Kurcze, to facet powinien chyba być w szpitalu pod specjalnym nadzorem, bo 3 działki na uśmierzenie bólu...... raczej to nie jest ból palca :D

 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 11:15 ~rsz

  skąd teraz gwiazdy biorą towar?

 • biały nos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 10:50 ~biały nos


  biały nos~biały nos

  Adwokat pewnie sam kupował...
  stonka~stonka

  Pewnie nie słyszałeś że winę należy UDOWODNIĆ?

  Nie postrzegam tego wogóle w kategoriach winy, raczej rozrywki, sam to lubię.

 • Jacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:51 ~Jacek

  Kubuś to mój najlepszy chłopak jest.

 • ees

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:45 ~ees

  Kubuś!

 • stonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:36 ~stonka

  biały nos~biały nos

  Adwokat pewnie sam kupował...

  Pewnie nie słyszałeś że winę należy UDOWODNIĆ?

 • zdziwiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:35 ~zdziwiony

  3g koksu po polgodzinnych odstepach ? hahaha
  mysle ze gosc by tego nie ogarnal

 • alkoholik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:34 ~alkoholik

  Przecie my jestesmy do bolu ucziwi,niewinni,a czy ktos widzial czy slyszal o winnych od lat tak to leci,tylko cpunow przybywa Alkohol to pikus.

 • żenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:28 ~żenada

  biały nos~biały nos

  Adwokat pewnie sam kupował...

  pewnie sędzia taż....

 • biały nos

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.04.2019 09:17 ~biały nos

  Adwokat pewnie sam kupował...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »