Informacje

03.02.2011 21:40 Psi problem Warszawy

"Obowiązek sprzątania po psach miasto musi wziąć na siebie"

SERWISY:

Setki rozdanych zestawów do sprzątania, spotkania informacyjne, plakaty. Choć w Warszawie od 2006 roku trwa kampania "Psie sprawy Warszawy" właściciele psów nie kwapią się do sprzątania po swoich czworonogach. Nie skutkują ani groźby, ani apele. Co zrobić żeby stolica nie była usłana psimi odchodami? - Miasto obowiązek sprzątania musi wziąć na siebie – uważa Marcin Rzońca, radny SLD.

Za nieposprzątanie po psie można dostać mandat w wysokości od 25 do nawet 500 zł. Problem w tym, że straż miejska nie jest w stanie złapać właściciela psa na gorącym uczynku. – No bo jak udowodnić, że to odchody naszego psa, a nie pupila sąsiada? – pytał swoich gości Igor Sokołowski.

- Faktycznie jest problem z egzekwowaniem przepisów. Kara mandatu musi być nieuchronna – uważa Aleksandra Scheybal-Rostek (PO) radna Rady Warszawy. - Mamy drugie wyjście, najprostszym sposobem jest przejęcie tych obowiązków przez miasto- mówił w Miejskim Reporterze Marcin Rzońca radny SLD.

Kto zapłaci za sprzątanie?

Nad wynajęciem firmy, która posprząta psie odchody ze skwerów i chodników poważnie zastanawia się dzielnica Bemowo. Urzędnicy wypożyczyli nawet specjalne odkurzacze spółdzielniom i wspólnotom mieszkaniowym, ale ich nie używano. - Kiedy zapytaliśmy dlaczego odkurzacze nie są wykorzystwane, dowiedziliśmy się, że pracownicy administracji są stworzeni do wyższych celów- mówił na antenie TVN Warszawa Krzysztof Zygrzak, wiceburmistrz Bemowa.

Wciąż jednak  pozostaje otwarte pytanie: kto powinien płacić za zbieranie psich odchodów - wszyscy mieszkańcy stolicy, czy tylko właściciele psów? - Teoretycznie ci, którzy mają psy. Wcześniej należy się zastanowić kto powinien dostarczyć urzędowi listę właścicieli psów, może weterynarze – zastanawia się radna Scheybal-Rostek.

- Ja bym chciał żebyśmy spotkali się za kilka miesięcy i żeby państwo mieli już konkretne pomysły na rozwiązanie problemu psich odchodów – mówił Igor Sokołowski. – To zależy od Platformy Obywatelskiej, jeśli poprze nasze pomysły, będziemy mogli powiedzieć że jest lepiej - podsumował dyskusję Marcin Rzońca.

ec/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • FabianS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.12.2015 14:48 ~FabianS

  Ja to sam sprzątam po swoim psie, dla mnie to nie jest żaden prbolem bo używam takich woreczków: http://eko-asklepios.pl/sprzatanie-po-psach-kosze-na-psie-odchody-torebki-woreczki-dystrybutory-psie-stacje/torebki_na_psie_kupy_animals/ a mają one wygodną łopatkę Dziwią mnie ludzie którzy brzydzą się sprzątania po sowim psie (a nie brzydzi ich posiadanie psa?), ja bym nie chciał wdepnąć w dzieła mojego zwierzaka.

 • lama z Warszawy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.01.2012 20:36 ~lama z Warszawy

  Ja dziś zwróciłam bardzo grzecznie jednej Pani z 2 małymi pieskami uwagę ( Pani w wieku ok 60l) , bo często widze ja jej pieski robią na chodnik - wiecie co mi odpowiedziała "spierda...i zajmij się swoimi sprawami"
  Moje sprawy to też nie mieć kup pod oknem i nie wchodzić w nie....

 • Luiza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.10.2011 16:28 ~Luiza

  Witam,
  Wszyscy moim zdaniem walczymy z wiatrakami. Nikt z nas nie lubi widoku, zapachu kupy. Nie mamy również ochoty w nią wdepnąć.
  Jednak zamiast się zapierać bez namysłu trzeba nam jakiegoś prostego polskiego wynalazku:
  1) pomysł ze zbieraniem kupy - substancji organicznej do woreczka nieorganicznego jest co najmniej kuriozalny w XXI wieku.
  2) trzymanie tych bombek w śmietnikach na osiedlach - cóż to jeszcze lepszy pomysł.
  3) wywiezienie tych nieczystości na składowisko - znaczy czekamy na nowe spontanicznie zmutowane szczepy bakterii?

  Jest dość proste wyjście mieszanka pisaku z jakimś szczepem np. bakterii podobnych do tych co używa się ich w ekologicznych oczyszczalniach ścieków.

  Jednak im się wyżej siedzi tym się szybciej mózg lasuje i już trudno o proste polskie rozwiązania.

 • :(

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.05.2011 07:44 ~:(

  W mojej szkole pani dyrektor chodziła po wszystkich klasach. A mojej babci pies
  chodzi sobie wszęndze daleko od domu na wszystkie trawniki moich sąsiadów .Ciekawa jestem bo umnie już straż miejska jeździ w
  kółko .

 • iwik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.04.2011 17:15 ~iwik

  dla niektórych jest to problem - zwłaszcza, że muszą robić to czego właścicielom psów się zwyczajnie nie chce, kiedy taką kupę trzeba oczyścić z bucików małego dziecka lub kółek wózka. Może powiecie: "niech dzieci nie biegają po trawie" to ja mówię, że nie chcę utrzymywać trawników jako powszechnej toalety dla psów - trochę drogi ten kibel. A tak poza tym to jestem ciekawa czy jak taki pupilek się zwali paniusi na dywanik lub kanapę to też czeka kilka dni aż ulegnie naturalnej degradacji?

 • wspb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 21:09 ~wspb

  Opłata za sprzątanie po psie będzie najlepszym i najrozsądniejszym wyjściem.

 • gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2011 10:31 ~gościu

  kupy, ale czy pod waszym blokiem nie ma śmieci wyrzucanych przez okno przez ludzi którym nikt nie zwróci uwagi i tak po świętach pod blokiem macie cały przegląd czego mieszkańcy nie zjedli, rybie głowy itp. ba ostatnio spotkałam kilka butelek, o petach nie wspominając, nasze zdrowie hmmm psia kupa kilka dni i jej nie ma. Rozkładające się różnego rodzaju mięsa i resztki z talerzy i kupa to zaśmiecanie i niszczenie zieleni ha ha ha

 • mokotowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.02.2011 13:46 ~mokotowianka

  nie dyskutujmy tylko niech się administratorzy wezmą za respektowanie pracy dozorców, bo to nie tylko psie odchody !!! to także ludzkie śmieci!Popatrzcie na ul. Kazimierzowską -( między Rakowiecką a Narbutta)- Mokotów. Płacimy podatek gruntowy a nie śmietniskowy !

 • biedronka61

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.02.2011 09:49 ~biedronka61

  Może straż miejska zajęłaby się ważniejszymi sprawami niż psie odchody? Może narkomanami zalegającymi na ulicach Muranowa,pijącymi piwo po wizycie w przychodni na ul Dzielnej? Może tymi sklepami przy Nowolipkach 13 sprzedającymi alkohol narkomanom?A może sprzątaniem chodników przez firmy sprzątające raz w miesiącu?

 • 1w0na

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.02.2011 22:30 ~1w0na

  Chciałabym jeszcze coś dodać do tej dyskusji.
  Po za moim pomysłem który jest na przedostatniej stronie muszę rozwinąć pewną myśl dotyczący tego podatku, bo ludzie aż się robią czerwoni.

  Podatek za psa to nie dobry pomysł, dlaczego?
  Jak już ktoś wspomniał, osoba zamieszkująca na terenie Warszawy bez meldunku nie będzie płaciła podatku za psa. Bynajmniej ja sobie tego inaczej nie potrafię wyobrazić.
  Jeśli podatek wchodziłby w życie powstałby kolejny, zarazem na prawdę wielki kłopot związany z bezdomnością psów. Nie wszystkich będzie stać na utrzymanie psa, a jedyny sposób to wyeliminowanie w tym momencie "problemu". Na skutek tego okoliczne schroniska musiałyby usypiać psy na dużą skalę bo już na obecną chwilę schroniska są przepełnione. Na pewno cześć z nich zostałaby wyrzucana na ulice, (a to stwarza zagrożenie nie tylko dla przechodni, ale i dla kierowców), albo uśmiercane na własną rękę.

  i z całym szacunkiem, ale w naszym mieście są dużo ważniejsze sprawy.

  Myślmy racjonalnie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »