Informacje

16.02.2017 20:29 zapowiedzi wiceprezydent Kaznowskiej

Obniżą krawężniki, wyrównają chodniki.
Ponad 2 mln zł na likwidację barier

SERWISY:

Ponad dwa miliony zł wyda w tym roku stołeczny ratusz na likwidację barier architektonicznych. Chodzi o obniżanie krawężników przy przejściach dla pieszych czy zainstalowanie tzw. pasów ostrzegawczych.

Władze Warszawy usuwają bariery od 2014 roku we współpracy ze stroną społeczną, m.in. stowarzyszeniem SISKOM, które tworzy mapę utrudnień w poruszaniu się po stolicy. W 2014 roku usunięto 209 barier architektonicznych, w 2015 roku - 211, a w ubiegłym - 197.

- Cztery lata temu powstała mapa barier architektonicznych, którą stworzyła grupa SISKOM. Teraz mamy czwartą edycję programu usuwania tych barier. Co roku przeznaczaliśmy na niego ok. 1-1,4 mln zł. W tym roku mamy do dyspozycji kwotę ponad 2 mln 200 tys. zł - powiedziała na czwartkowej konferencji prasowej wiceprezydent Renata Kaznowska.

Poinformowała, że w tym roku do ratusza zgłosiło się pięć dzielnic (Śródmieście, Mokotów, Rembertów, Wawer i Wesoła), które wskazały 78 "bardzo konkretnych miejsc, na ogół dróg", z których chciałyby usunąć bariery architektoniczne.

Nierówne chodniki, złe znaki drogowe

Według Kaznowskiej w 2017 roku usuwane będą te bariery, które są dla warszawiaków uciążliwe, ale łatwe i szybkie do likwidacji. Tak by nie było konieczności prowadzenia długotrwałych i kosztownych przedsięwzięć. To przede wszystkim wysokie krawężniki, nierówne chodniki, źle ustawione znaki drogowe i kosze na śmieci, brak pasów ostrzegawczych, płytek z "wypustkami" informujących np. niewidomych, że za chwilę z chodnika wchodzi się na ulicę. Poważniejsze remonty i przebudowy - zaznaczyła - także będą przeprowadzane, ale z innych funduszy.

Wiceprezydent stolicy mówiła, że bariery takie jak wysokie krawężniki przeszkadzają nie tylko niepełnosprawnym, poruszającym się na wózkach inwalidzkich, ale też osobom z wózkami dziecięcymi oraz turystom, którzy mają ze sobą bagaż na kółkach. Ponadto - podkreślała Kaznowska - przeszkody architektoniczne utrudniają też poruszanie się osobom starszym.

Gdzie będą zmiany?

Ratusz zapowiada, że w 2017 r. zostaną m.in. obniżone krawężniki m.in. przy ul. Jana Bytnara "Rudego" na Mokotowie, zlikwidowane bariery przy rembertowskich ulicach: Jaworzniaków, Kordiana, Magenta, Gawędziarzy i Konwisarskiej. Zakres prac to dwustronne obniżenie krawężników, dwustronne zastosowanie żółtych płyt ostrzegawczych, przebudowa chodnika. Zarząd Terenów Publicznych (Śródmieście) poprawi z kolei przejścia m.in. na ul. Inflanckiej, Sapieżyńskiej i Karmelickiej.

W Wawrze w 2017 roku mają zostać m.in. zmodernizowane przejścia na ul. Bystrzyckiej, przy skrzyżowaniach z ulicami: Trocinową, Bartoszycką, Biernacką, Podkowy i Oliwkową.

Ponadto w stolicy planowane jest wytyczenie przejścia naziemnego przez ul. Czerniakowską przy Chełmskiej oraz przez ul. Raszyńską przy Koszykowej. Kompleksowo mają być przebudowane ulice: Miodowa i Al. Jana Pawła II. Miasto zapowiada, że pojawią się też nowe przejścia naziemne przy Dworcu Centralnym, m.in. przy Rondzie Czterdziestolatka.

Przeszkolą urzędników

Wiceprezydent Kaznowska zapowiedziała też, że w ramach programu zostanie też przeszkolonych kilkudziesięciu miejskich urzędników tak, by uwrażliwić ich na problemy związane z dostępnością różnych obiektów dla osób niepełnoprawnych i starszych.

 

Czytaj także: Winda tylko dla niepełnosprawnych. Rodzice z wózkami nie wjadą:

 

PAP/kw/mś

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Konrad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 14:59 ~Konrad

  A gdzie byli wcześniej urzędnicy ratusza ? pewnie stali do kasy po pieniądze za swoje pomysły ułatwiające innym życie....

 • wrażliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.02.2017 10:19 ~wrażliwy

  No, żeby tylko było sprawiedliwie! Po połowie. Milion na remonty i milion na szkolenia.

 • nowlasnie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 23:37 ~nowlasnie

  a po co to komu?! Dolf miał dobre wyjscie i w DE nie trzeba było zmieniać krawężników. Nie było takich co to przeszkadzało hehe

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »