Informacje

04.07.2019 16:21 reforma edukacji

Oblężenie Komisji Egzaminacyjnej, tysiące uczniów chcą wglądu w arkusze

SERWISY:

Ogromna liczba uczniów chce obejrzeć arkusze egzaminów gimnazjalnych w Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. Do tej pory wpłynęło ponad 10 tysięcy wniosków. Od wtorku komisja będzie przyjmować uczniów w III liceum im. gen. Józefa Sowińskiego. - Dziennie będziemy obsługiwali około 300 osób - poinformowała dyrektor OKE. Uczniowie trzecich klas likwidowanych gimnazjów i ósmych klas podstawówek walczą o miejsca w liceach ze względu na tak zwany podwójny rocznik, dlatego przy rekrutacji liczy się każdy punkt.

Uczniowie trzecich klas gimnazjów i ósmych klas podstawówek częściej korzystają w tym roku z możliwości wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej.

- Zbieramy wyniki co tydzień i na koniec ubiegłego tygodnia, czyli 28 czerwca zdający złożyli ponad 13 tysięcy wniosków o wgląd do prac egzaminu gimnazjalnego i 4,5 tysiąca o wgląd do prac egzaminów ósmoklasisty - powiedział TVN24 dyrektor Centralnej Komisji Egzaminacyjnej Marcin Smolik.

W skali kraju wzrost zainteresowania możliwością wglądu w przypadku egzaminów gimnazjalnych jest czterokrotnie większy niż w zeszłym roku. Jak podała w środę "Gazeta Wyborcza" w ubiegłym roku złożono 2871 wniosków. Dodała, że tylko w ubiegłym tygodniu komisje przeprowadziły wgląd do 5877 arkuszy.

Wykryte błędy w przypadku 5-7 procent

Najwięcej wniosków o wgląd do arkuszy, ponad 10 tysięcy wpłynęło do Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie. W zeszłym roku było ich około 500, czyli 20 razy mniej. Dyrektor CKE poinformował, że w przypadku egzaminu ósmoklasisty złożono 1500 wniosków w Warszawie.

Jak mówił, w pozostałych miastach wzrosty wniosków o obejrzenie prac są nieznaczne albo takie, które nie powodują problemów przy przeprowadzaniu wglądów. Odnosząc się do kwestii wykrywania błędów, powiedział, że na dane z tego roku trzeba jeszcze poczekać.

- Dane z ubiegłych lat pokazują, że liczba zaświadczeń, która jest zmieniana nie przekracza 5-7 procent z wszystkich złożonych wniosków. To nie jest jakiś znaczący odsetek - przekazał.

"Dziennie będziemy obsługiwali około 300 osób"

Anna Frenkiel, dyrektor Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Warszawie przekazała TVN24, że do tej pory wglądy odbywały się w siedzibie komisji. - Natomiast od jutra (piątku - red.) przenosimy się do trzeciego liceum im. (gen. Józefa - red.) Sowińskiego na ulicy Rogalińskiej, gdzie (dzięki - red.) uprzejmości pana dyrektora mamy do dyspozycji pięć sal. Założyliśmy, że dziennie będziemy obsługiwali około 300 osób - dodała.

Niewykluczone, że będą tam przychodzili również absolwenci szkół średnich, ponieważ w czwartek poznali wyniki matur.

Możliwość obejrzenia pracy w ciągu sześciu miesięcy Zdający mają prawo wglądu do sprawdzonej i ocenionej pracy egzaminacyjnej, w miejscu i czasie wskazanym przez dyrektora Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Prawo do wglądu mają uczniowie i ich rodzice, nie można wyznaczyć pełnomocnika. Wglądu można dokonać w terminie sześciu miesięcy od dnia otrzymania zaświadczenia o wynikach egzaminu.

Pierwsze wyniki rekrutacji

Pierwsze miasta zaczynają publikować wyniki rekrutacji do szkół średnich. Jak relacjonowała reporterka TVN24 Katarzyna Gozdawa-Litwińska w Krakowie okazało się, że 2,5 tysiąca absolwentów gimnazjów i podstawówek nie dostało się do szkoły pierwszego wyboru.

Natomiast w Olsztynie 800 osób nie dostało się do żadnej szkoły.

- Olsztyn jest przykładem tego, o czym mówiliśmy już kilkakrotnie na konferencjach (...) chociażby z tego powodu, że w Olsztynie władze samorządowe zdecydowały się dać uczniom prawo do tego, aby składali swoje aplikacje do nieskończonej liczby szkół (...) nie było ograniczenia - skomentował w czwartek sytuację na konferencji prasowej minister edukacji Dariusz Piontkowski.

Dodał, że "to spowodowało, że część tych uczniów skorzystało z kilkunastu a nawet z większej liczby możliwości i w związku z tym na tym etapie, dopóki nie złożyli ostatecznie tych dokumentów potwierdzających wynik egzaminu i świadectwa blokują czasami w kilku szkołach miejsca dla pozostałych uczniów".

- O tym jakie będą ostateczne wyniki w Olsztynie i innych miastach będziemy wiedzieli 10 lub 11 lipca - powiedział minister.

Przyznał, że "kilka dni niepewności jest dużym stresem".

Podwójny rocznik wychodzi ze szkół

Z końcem roku szkolnego 2018/2019 naukę w szkołach skończyli zarówno uczniowie VIII klas szkół podstawowych, jak i III klas gimnazjów. Chodzi o młodzież z roczników 2003 (absolwenci gimnazjów), 2004 (kończący VIII klasę podstawówki), a także niewielką grupę uczniów z rocznika 2005, którzy poszli do szkoły w wieku 6 lat. WIĘCEJ O PODWÓJNYM ROCZNIKU NA PORTALU KONKRET 24 W zeszłym roku o miejsce w szkołach starało się 358 tysięcy kandydatów, w tym roku podanie do szkół średnich złoży około 727 tysięcy abiturientów podstawówek i gimnazjów. Rekrutacja do szkół średnich była w tym roku wyjątkowo stresująca na Mazowszu, gdzie dziewięć tysięcy gimnazjalistów padło ofiarą błędu. Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Warszawie musiała zmienić wyniki z matematyki uczniów z dysleksją. Jak wyjaśniała tvnwarszawa.pl dyrektor OKE Anna Frenkiel, po poprawnym przeliczeniu okazało się, że trzy tysiące z nich ma wynik wyższy, ale sześć tysięcy niższy, niż przed wykryciem błędu. Po zamieszaniu kuratorium oświaty wydłużyło termin na zmianę szkoły wskazanej w maju we wniosku rekrutacyjnym.

>> CZYTAJ TEŻ NA TVN24.PL <<

js/asdo

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Stonoga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 13:28 ~Stonoga

  No i tak to jest jak się pisiorów bierze do rządzenia

 • Nikdo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 11:38 ~Nikdo

  Rupi~Rupi

  5-7% to nie duży odsetek? To znaczy, że 50-70 dzieciaków na 1000 zostało źle ocenione, co jest mega ważne walcząc o dobrą szkołę.

  Lepiej brzmi, że 50-70 na 10000 zostało źle ocenionych.

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 10:33 ~Xavery  poiuytrew~poiuytrew

  trzeba się uczyć, a nie potem bić pianę
  jot~jot


  Trzeba dać ludziom warunki do uczenia się, a potem do napisania egzaminu. Ani jedno, ani drugie nie było spełnione (przynajmniej w przypadku egzaminu ósmoklasisty).
  poiuytrew~poiuytrew

  zgadzam się
  podziękuj nauczycielom za strajk

  A to już nie wina Tuska?
  Jakie życie musi być fajne mając pod ręką "dobrego przyjaciela" gotowego w każdej chwili podsunąć proste wyjaśnienia skomplikowanych spraw:) A najciekawsze jest to, że jedni z wmawiania ciemnoty odnoszą wymierne korzyści a ci którym się wmawia też są szczęśliwi radosną nieświadomością ignoranta. Wszyscy zadowoleni, chwilo, trwaj!

 • Rupi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 08:52 ~Rupi

  5-7% to nie duży odsetek? To znaczy, że 50-70 dzieciaków na 1000 zostało źle ocenione, co jest mega ważne walcząc o dobrą szkołę.

 • Wykładowca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 08:44 ~Wykładowca

  Niestety są coraz głupsi. Dodatkowo zniesiono egzaminy wstępne na studia a już paradoksem był pomysł zniesienia matematyki na egzaminie maturalnym. To jest przerażające co się dzieje.

 • poiuytrew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 08:16 ~poiuytrew


  poiuytrew~poiuytrew

  trzeba się uczyć, a nie potem bić pianę
  jot~jot


  Trzeba dać ludziom warunki do uczenia się, a potem do napisania egzaminu. Ani jedno, ani drugie nie było spełnione (przynajmniej w przypadku egzaminu ósmoklasisty).

  zgadzam się
  podziękuj nauczycielom za strajk

 • gwerti

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.07.2019 07:08 ~gwerti

  Aaaa~Aaaa

  Wystarczy odmowic.


  Nie, nie wystarczy. Wgląd w egzamin się należy jak psu zupa.

 • jot

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2019 22:59 ~jot

  poiuytrew~poiuytrew

  trzeba się uczyć, a nie potem bić pianę


  Trzeba dać ludziom warunki do uczenia się, a potem do napisania egzaminu. Ani jedno, ani drugie nie było spełnione (przynajmniej w przypadku egzaminu ósmoklasisty).

 • Aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2019 22:48 ~Aaaa

  Wystarczy odmowic.

 • zemert

  zgłoś naruszenie odpowiedz 04.07.2019 22:31 ~zemert

  poiuytrew~poiuytrew

  trzeba się uczyć, a nie potem bić pianę


  Trzeba mieć autorytet u zdających.
  Ale autorytet poszedł w las przy okazji strajku.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »