Informacje

10.01.2015 07:00 absurd na Żoliborzu

Obiecali niegrodzone osiedle.
Zbudowali płot zamiast drogi

SERWISY:

- Przed zakupem mieszkania deweloperzy zapewniali mnie, że blok nie będzie miał żadnych dodatkowych ogrodzeń, dlatego zdecydowałam się tu zamieszkać – żali się jedna z mieszkanek osiedla "Zielony Żoliborz". Dziś czuje się oszukana i zlekceważona przez dewelopera. By dojść do sklepu czy na przystanek, musi pokonać dużo dłuższą drogę obchodząc wybudowany bez konsultacji z mieszkańcami płot.

Deweloper postawił płot przed budynkiem przy ul. Rydygiera 13, od strony bloku nr 15, budowanego przez konkurencyjną firmę deweloperską. Mieszkańcy podejrzewają, że ogrodzenie, które sami nazywają "pomnikiem głupoty", może być efektem wojny między dwoma firmami – Turret Development (odpowiedzialnym za blok przy Rydygiera 13), a Robyg Development (blok przy Rydygiera 15). Konflikt między nimi miał zacząć się w trakcie kryzysu ekonomicznego, gdy jedna z firm znacząco obniżyła ceny mieszkań, co spowodowało odwrót klientów od konkurencji.

Bo racjonalnej przyczyny powstania w tym miejscu płotu znaleźć nie sposób. Ani nie chroni ich przed niechcianymi gośćmi – na osiedle cały czas mogą wchodzić osoby z zewnątrz, ani nie poprawia warunków mieszkaniowych. Uprzykrza jedynie życie mieszkańcom, którzy muszą nadkładać drogi, by wyjść z osiedla. – Teraz, by przejść do znajomych, sąsiadów, czy też do sklepu muszę iść dużo dłużej, niż do tej pory – żali się w rozmowie tvnwarszawa.pl Katarzyna Jabłońska-Kuśmierek.

Miała być droga, będzie płot

- Jesteśmy takimi samymi ludźmi, dobrze razem żyjemy i nie potrzebujemy się odgradzać – dodaje Michał Kostrzewa, mieszkaniec sąsiedniego bloku, przy ul. Rydygiera 15. Jak twierdzi, zdecydował się na tę lokalizację m.in. dlatego, że obaj deweloperzy obiecali mieszkańcom wspólne zagospodarowanie przestrzeni między budynkami, w tym wybudowanie drogi. Firmy miały przy tym zapewnić, że osiedla nie będą ogradzane.

Dzielnicę "bez płotów" obiecywały też kilka lat temu władze miasta i dzielnicy.

- Na Żoliborzu Południowym chcemy zakazu grodzenia budynków, a wewnętrzne dziedzińce mają być ogólnodostępne – mówił w 2010 roku Marek Mikos, dyrektor miejskiego biura architektury w rozmowie z lokalną gazetą. Dwaj deweloperzy mieli deklarować wówczas, że projektowane na ich terenach ulice zostaną nieodpłatnie przekazane miastu. Ówczesny wiceburmistrz Żoliborza Witold Sielewicz, rozdał nawet dziennikarzom kopie podpisanych umów, w których firmy Robyg oraz Turret wspólnie zapowiedziały w nich zaprojektowanie i wybudowanie drogi od ulicy Burakowskiej (dziś ul. Anny German) do torów kolejowych. Drogi nie wybudowano do dziś.

Burmistrz nie traci nadziei

– Deweloper się za chwilę stąd wyniesie, a my, mieszkańcy tu zostaniemy z problemami – uważa Kostrzewa i dodaje, że w sprawie feralnego płotu interweniował u radnych dzielnicy.

Radna Anna Tucholska, przewodnicząca dzielnicowej komisji infrastruktury i bezpieczeństwa przesłała do firmy Turret pismo w tej sprawie.

"Grodzenie osiedli, szczególnie popularne w latach 90., w dzisiejszych czasach jest powszechnie określane, jako błędna polityka przestrzenna, która wbrew intencjom nie przyczyniła się istotnie do poprawy bezpieczeństwa (…), natomiast skutecznie obniża jakość życia mieszkańców" -przekonywała dewelopera.

W rozmowie z nami przyznaje jednak, że deweloper nie musi na pismo odpowiadać. Tucholska zapowiada, że zamierza zaangażować w sprawę nowy zarząd dzielnicy.

Burmistrz Krzysztof Bugla mówi, że kilka miesięcy temu próbował nawiązać kontakt z deweloperem, aby porozumieć się w sprawie budowy drogi. Bez skutku, do spotkania nie doszło. Ale burmistrz nie traci nadziei na pozytywne zakończenie sprawy.

– W tym miejscu wejdą nowe plany zagospodarowania przestrzennego, na których znajdzie się ulica i będzie ona musiała być zbudowana, czego w najgorszym razie, zamierzamy dochodzić na drodze administracyjnej – mówi tvnwarszawa.pl Krzysztof Bugla. Burmistrz liczy, że wybudowanie drogi rozwiąże problem płotu, bo stoi on tam, gdzie miała przebiegać ulica.

Deweloper milczy

O komentarz w sprawie płotu i drogi poprosiliśmy firmę Turret, na której osiedlu został on wybudowany. Nie uzyskaliśmy odpowiedzi. Drugi z deweloperów zapewnił nas, że wywiązał się ze wszystkich zobowiązań, jakie podjął wobec klientów.

- Na działce należącej do Grupy ROBYG powstała część ogólnodostępnej drogi, za której budowę byliśmy odpowiedzialni. Dalszy jej przebieg planowany jest już na działce nie należącej do nas, (…)  Warto jednak podkreślić, że część drogi znajdująca się na naszej działce jest w pełni gotowa do eksploatacji – stwierdziła firma w oświadczeniu przesłanym do redakcji.

ep/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nikodem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.03.2018 10:54 ~nikodem

  Wawer - okolica bardzo mi sie podoba glownie ze wzgledu na zieloną okolice i ten las blisko budynków nowego osiedla Miasteczko Wawer, akurat wybralismy mieszkanie z widokiem na las i duzym tarasem od tyłu budynku wiec jest dla nas idealnie. Mieszkania bardzo ladnie wykonczone, gładzie ekstra zrobione, wysoki standard i duzo miejsca pod blokami.

 • żoli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.01.2016 19:49 ~żoli

  Płot nie stanowi dla mnie jako mieszkańca żadnego problemu. Problemem jest natomiast śmiecenie, hałas i całe to zdziczałe towarzystwo zamieszkujące to osiedle "NASA".

 • MIESZKANKA RYDYGIERA 15a

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2015 15:35 ~MIESZKANKA…

  Marek~Marek

  Jak to nazwał jeden z architektów - był Żoliborz, a zbudowano w jego formalnych granicach wertykalny slums. Na tych blokach tylko wiszącego prania brakuje. Płot najtańszy z Praktikera łatwo rozciąć, ale mieszkańcy takiego osiedla mają większe problemy na głowie niż sprawa tego płotu. Osiedle w poprzemysłowej "dziurze" przy głośnych torach, ludzie siedzą jak w mrowisku, praktycznie nie ma niczego poza blokami więc i zdjęcie płotu nie pomoże bo jedyne co można na takim osiedlu robić to zasłonić zasłony przed sąsiadami i siedzieć cicho w mieszkanku nie tłukąc się licznym sąsiadom wokół...najgorsze, że nie wszyscy się stosują i życie zamieniają innym w piekło.

 • Złoty Żoliborz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 11:15 ~Złoty Żoliborz

  JAM~JAM

  Warszawa dla Warszawiaków! Słoiki na wiochę!!! Wystarczy popatrzeć na rejestracje samochodów na Rydygiera 13 same wieśniaki!!! Pół wsi się zjechało i córce mieszkanie remontują, głąby nawet z domofonu korzystać nie potrafią, dzwonią do mnie aby im otworzyć! Pewnie kredytu na karty do otwierania zabrakło!!! Zielony Żoliborz to WSIOWY ŻOLIBORZ!

  A kiedyś była to dzielnica inteligencji i wyższych wojskowych. Były czasy !

 • Stone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.03.2015 09:23 ~Stone

  Bardzo dobrze, że pojawiło się ogrodzenie. Zakapiorów, którzy narzekają, że będą miały 100 metrów dalej do biedronki zachęcam do powrotu pamięcią do czasu, gdy ogrodzenia nie było - przypomnijcie sobie jak wyglądało to przejście, usyfione i usrane przez waszych czworonożnych pupili. "Bo przecież już jestem poza terenem osiedla, to się piesek może wysrać." Poza tym pomyślcie też o ludziach, którzy mieszkają w mieszkaniach narożnych na parterze, jak by Wam codziennie od rana do nocy ludzie pod oknami przemykali inaczej widzielibyście zasadność ogrodzenia.

 • Obserwator

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2015 00:09 ~Obserwator

  Na dziedziniec Rydygiera 13a wchodzi się po schodach lub długim podjazdem, tylko z jednej strony. Karetka ani wóz straży pożarnej nie wjedzie.

 • Mieszkaniec Zielonego

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.01.2015 19:57 ~Mieszkanie…

  Deweloper nikogo nie oszukał . Wiedzieliśmy o ogrodzeniu i godzilismy sie na nie. Amen

 • JAM

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.01.2015 18:02 ~JAM

  Warszawa dla Warszawiaków! Słoiki na wiochę!!! Wystarczy popatrzeć na rejestracje samochodów na Rydygiera 13 same wieśniaki!!! Pół wsi się zjechało i córce mieszkanie remontują, głąby nawet z domofonu korzystać nie potrafią, dzwonią do mnie aby im otworzyć! Pewnie kredytu na karty do otwierania zabrakło!!! Zielony Żoliborz to WSIOWY ŻOLIBORZ!

 • Wójt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.01.2015 16:43 ~Wójt

  Nazywanie wyrobów Robyga mieszkaniami to jak nazywanie McDonaldsa restauracją. Wyrób mieszkaniopodobny co najwyżej i to na żoliborzopodobnym terenie przemysłowym. Nic dziwnego, że się sąsiedzi chcą odciąć.

 • hfdfg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.01.2015 13:38 ~hfdfg

  Znowu Robyg. Na Odolanach na Woli buduje teraz blok w parku, czym zniszczyl ponad polowe parku. Wladze dzielnicy nie widza problemow. Ciezarowki wyjezdzaja rano na Wolska przeladowane, sypie sie zwir i wszystko zmiataja na chodnik. Robia syf z dzielnicy. Podobno Robyg obiecal ze reszta parku zostanie, ale kto wie, czemu mialby nie zmienic zdania jak tutaj, gdy sprzeda wiekszosc mieszkan?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »