Informacje

25.02.2018 14:01 wystawy, spotkania

Obchody wydarzeń marcowych. "Co straciłam, co zyskałam wyjeżdżając"

SERWISY:


Ruszają obchody 50. rocznicy wydarzeń z marca 1968 roku, czyli fali protestów studenckich i antysemickich walk w partii. W Warszawie przewidziano spotkania, wystawy czy koncert.

"W programie ogólnopolskich wydarzeń organizowanych przez społeczność żydowską w Polsce oraz emigrantów Marca ’68 przewidziano spotkania ze świadkami historycznych wydarzeń, z emigrantami marcowymi oraz organizacją kultywującą tradycję żydowską oraz pamięć historyczną dotyczącą Żydów w Polsce" – czytamy w informacji prasowej wysłanej przez Towarzystwo Społeczno-Kulturalne Żydów w Polsce.

Już 22 lutego w Galerii Kordegarda otwarto wystawę: "Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą...". Drugi akcent to debata "Przed Marcem" zaplanowana 2 marca o godz. 15.00 na Wydziale Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego.

Pierwsze spotkania z emigrantami Marca’68 rozpoczną się 5 marca w Klubokawiarni Babel przy Próżnej 5. Obchody zainauguruje też koncert w Filharmonii Narodowej, który odbędzie się we wtorek 6 marca o godz. 19.00.

Wiec na UW

8 marca 1968 roku na dziedzińcu Uniwersytetu Warszawskiego odbył się wiec protestacyjny w związku ze zdjęciem przez władze komunistyczne wystawianych w Teatrze Narodowym "Dziadów" Adama Mickiewicza w reżyserii Kazimierza Dejmka, oraz relegowaniem z uczelni Adama Michnika i Henryka Szlajfera. Zgromadzeni na wiecu studenci zostali brutalnie zaatakowani przez oddziały milicji oraz tak zwany aktyw robotniczy.

Zapoczątkowało to tak zwane wydarzenia marcowe - czyli falę studenckich protestów oraz walkę polityczną wewnątrz Polskiej Zjednoczonej Partii Robotniczej, rozgrywaną w atmosferze antysemickiej i antyinteligenckiej propagandy. W ich wyniku w latach 1968-69 z Polski wyemigrowało ponad 15 tysięcy osób pochodzenia żydowskiego.

SPRAWDŹ PROGRAM TEGOROCZNYCH OBCHODÓW W WARSZAWIE:

7.03 (środa) Klubokawiarnia Babel, Próżna 5, godz.16.00 Tamara Włodarczyk, prezentacja książki "Ku nowemu życiu. Żydzi na Dolnym Śląsku w latach 1945-1970", a o godz.17.30 spotkanie z poetką Anną Frajlich "Co straciłam, co zyskałam wyjeżdżając z Polski po Marcu 1968". Wiersze poetki przeczyta Małgorzata Pieczyńska. Wstęp wolny

7.03 (środa) Filharmonia Narodowa, Moniuszki 5, Sala Kameralna godz. 19.30, Recital fortepianowy Romana Markowicza. W programie utwory Schuberta, Liszta, Bacha, Busoniego, Chopina i Radzyńskiego.

8.03 (czwartek) Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Dom Literatury Krakowskie Przedmieście 87/89, godz. 12.00 panel dyskusyjny "50 lat po Marcu 1968" z udziałem: Leszka Szarugi, prof. Andrzeja Friszke, Anny Frajlich, Piotra Matywieckiego, Iwony Smolki, Leo Kantora. O godz.14.30 spotkanie autorskie z Anną Frajlich "Trauma emigracji". O godz.15.30 prezentacja multimedialna Leo Kantora "Marzec ’68. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą". O godz. 16.00 spotkanie z Janem Lecem i Leopoldem Soblem "Moc zdjęcia". Wstęp wolny

9.03 (piątek) Galeria Kordegarda, godz. 17.30, prezentacja multimedialna Leo Kantora - "Album rodzinny. Zdjęcia, które Żydzi zabrali ze sobą..." w języku polskim. Wstęp wolny

11.03 (niedziela) Klubokawiarnia Babel, ul. Próżna 5, godz. 15.00, prezentacja multimedialna "Mój 1968" z udziałem: Ewy Małkowskiej Bieniek oraz  Piotra Pęzińskiego. Prowadzenie: Artur Hofman. Wstęp wolny.

>>>ZOBACZ PEŁEN PROGRAM OBCHODÓW<<<

TAK WYGLĄDAŁY OBCHODY 73. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:


ran/gp

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2018 11:50 ~Polak

  Wybaczyli swoim oprawcom Niemcom, ale tym , którzy im pomagali nie potrafią nawet powiedzieć dziękuje.

 • noigit

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.02.2018 08:14 ~noigit


  zastanawiacz~zastanawiacz

  Ciekawym zjawiskiem jest to, że naród wybrany w żadnym, dosłownie żadnym kraju, w którym się osiedlał nigdy nie cieszył się sympatią. Czy nie jest to zastanawiające?
  Izraelici~Izraelici

  Wszystkie nieszczęścia jakie spotykają naród wybrany są karą za zawiedzenie boskich oczekiwań.

  Istota tego tkwi w samym narodzie (ludziach), którzy po prostu swoim zachowaniem zniechęcają do siebie innych. Chyba bardziej ten naród nie lubi innych narodów niż inne narody nie lubią jego.

 • Izraelici

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2018 21:34 ~Izraelici

  zastanawiacz~zastanawiacz

  Ciekawym zjawiskiem jest to, że naród wybrany w żadnym, dosłownie żadnym kraju, w którym się osiedlał nigdy nie cieszył się sympatią. Czy nie jest to zastanawiające?

  Wszystkie nieszczęścia jakie spotykają naród wybrany są karą za zawiedzenie boskich oczekiwań.

 • eX2theZ

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2018 15:10 ~eX2theZ

  Haha co za brednie, Rosjanie doskonale pamiętają jak Polacy przerżnęli te wymienione przez prezydenta powstania, jak po takich powstaniach łatwo był zdusić żywioł polski, jak łatwo było nas wyłapać i wywieźć na Kołymę. Prezydent jak zwykle gada bzdury pod publikę i zero w tym prawdy. Gdzie Rosjanie się bali? Mając u nas więcej czołgów niż my sami, jak mogli się bać?

 • zastanawiacz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2018 14:58 ~zastanawiacz

  Ciekawym zjawiskiem jest to, że naród wybrany w żadnym, dosłownie żadnym kraju, w którym się osiedlał nigdy nie cieszył się sympatią. Czy nie jest to zastanawiające?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »