Informacje

15.08.2019 10:31 "Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom"

Obchody Święta Wojska Polskiego

SERWISY:

W czwartek rano na Placu Piłsudskiego w Warszawie odbyła się uroczysta zmiana posterunku honorowego z udziałem kadry dowódczej Wojska Polskiego. Następnie minister obrony Mariusz Błaszczak oraz wicemarszałek Sejmu Małgorzata Gosiewska złożyli wieniec przed Grobem Nieznanego Żołnierza, przed pomnikiem Prezydenta RP Lecha Kaczyńskiego, a także przed pomnikiem Ofiar Tragedii Smoleńskiej.


- Spotykamy się w miejscu szczególnym, u Grobu Nieznanego Żołnierza, jednego z Orląt Lwowskich, jednego z tych, którzy oddali swoje życie za to, żeby Polska mogła się odrodzić, żeby była wolna – powiedział minister Mariusz Błaszczak podczas porannej uroczystości z udziałem kadry dowódczej WP.

Zwrócił uwagę, że ceremonia odbywa się "na placu marszałka Piłsudskiego, tego, który stworzył naszą wolność, naszą niepodległość 100 lat temu". - Spotykamy się, żeby oddać hołd naszym dziadom i pradziadom, tym, którzy zatrzymali nawałę bolszewicką; tym, którzy stoczyli i wygrali jedną z najważniejszych bitew w dziejach Europy i świata – mówił szef MON. Dodał, że w Bitwie Warszawskiej "Polska uchroniła swoja niepodległość w 1920 roku, spowodowała, że zachowana została tożsamość chrześcijańska Polski i Europy".

"Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami"

- Jesteśmy winni wdzięczność naszym przodkom za ich postawę, za ich oddanie, za ich poświęcenie. Pamiętamy o tym, ale dzisiejszy dzień to dzień Wojska Polskiego, a więc dziękujemy dziś także żołnierzom Wojska Polskiego, tym, którzy dziś stoją na straży bezpieczeństwa Polski i Polaków – podkreślił.

- Dziś będziemy mieli okazję podziękowania osobiście żołnierzom Wojska Polskiego podczas defilady – dodał, zachęcając do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w wielu miejscach. "Zachęcam, żeby porozmawiać z żołnierzami, zachęcam do tego, żeby być dumnym z tego, że jesteśmy Polakami" – powiedział.

- Zadaniem polskiego rządu jest stworzenie warunków do tego, żeby Wojsko Polskie było coraz liczniejsze, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i jak najsilniej osadzone w strukturach Sojuszu Północnoatlantyckiego, szczególnie w relacjach ze Stanami Zjednoczonymi. Te warunki tworzą gwarancje bezpieczeństwa Polski i Polaków – zaznaczył minister.

Szef MON zachęcał do udziału w wojskowych piknikach organizowanych w czwartek w wielu miejscowościach.

Schetyna: jeśli wygramy wybory, godnie przygotujemy obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej

Kwiaty przed Grobem Nieznanego Żołnierza złożyli także przedstawiciele Platformy Obywatelskiej - jej lider Grzegorz Schetyna, wicemarszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska i europoseł Andrzej Halicki.

- Jesteśmy tutaj co roku, składając kwiaty, czcząc pamięć bohaterów tamtych dni, ale także pamiętając, jakim wyzwaniem jest to zwycięstwo 15 sierpnia 1920 - mówił lider PO. Nawiązał do tego, że za rok przypada setna rocznica Bitwy Warszawskiej. - Przypomnę huczne zapowiedzi o budowie Muzeum Bitwy Warszawskiej 1920 roku. Nic w tej sprawie nie zostało zrobione. Jest ostatni rok, w którym pozostają puste zapowiedzi, puste słowa, natomiast nie ma żadnej treści, żadnego konkretu - kontynuował.

Schetyna zapowiedział, że jeśli Koalicja Obywatelska wygra jesienne wybory parlamentarne, to za rok "godnie przygotuje obchody setnej rocznicy Bitwy Warszawskiej".

Defilada z okazji święta Wojska Polskiego pod hasłem "Wierni Polsce" odbędzie się w Katowicach, dla uczczenia setnej rocznicy wybuchu powstań śląskich.

PAP/ab

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • punktuje

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 11:02 ~punktuje

  Jakub~Jakub

  Platforma Obywatelska przywraca w Warszawie komunistyczne nazwy ulic.


  Kolejny dowód na ogromną hipokryzję PO.

 • plan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 08:40 ~plan

  Kluczową rolę odegrał manewr Wojska Polskiego oskrzydlający Armię Czerwoną przeprowadzony przez Józefa Piłsudskiego.

 • Marks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.08.2019 07:34 ~Marks

  Komunizm wymordował 100 milionów osób.

 • Otoka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 23:20 ~Otoka

  15 sierpnia to jest rocznica, która powinna być absolutnie w centrum polskiej pamięci historycznej. 19. decydująca bitwa w dziejach świata. Niewiarygodny sukces i to nie nie tylko wojskowy, ale polskiej organizacji.

 • Karol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 20:18 ~Karol

  Polacy powstrzymali czerwoną zarazę.

 • Weteran

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 18:56 ~Weteran

  Uroczystości upamiętniające 99 rocznicę Bitwy Warszawskiej rozpoczęły się przed południem przy krzyżu upamiętniającym bohaterską śmierć ks. Ignacego Skorupki, kapelana pułku piechoty Armii Ochotniczej.

 • wojak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 18:12 ~wojak

  Przekaz do cywili -
  Wszyscy (zdecydowanie wszyscy, choć oficjalnie muszą się uśmiechać i robić dobra minę do złej gry)żołnierze mają serdecznie w rzyci całe to święto!
  Kiedy większość ludzi korzysta z dnia wolnego od pracy, to żołnierze, w dniu ich święta, zaiwaniają jak małe samochodziki. To (Ich) święto oznacza kilkanaście dni przygotowań, bez szansy na spędzenie czasu z rodziną. Takie to święto. Pozdrawiam - stary żołnierz.

 • kotki dwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 17:26 ~kotki dwa

  Jakub~Jakub

  Platforma Obywatelska przywraca w Warszawie komunistyczne nazwy ulic.  Zieeeeeeeeeeeeeew

 • Jakub

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 14:33 ~Jakub

  Platforma Obywatelska przywraca w Warszawie komunistyczne nazwy ulic.

 • pro

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.08.2019 13:59 ~pro

  do Kubat

  większość ofiar katastrofy lotniczej była w służbie wojskowej

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »