Informacje

11.11.2011 06:23 Święto Niepodległości

Obchody Święta Niepodległości

SERWISY:

93 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Ten radosny dzień warszawiacy będą mogli świętować na defiladzie historycznej, podczas Biegu Niepodległości, w Muzeum Powstania Warszawskiego, a nawet na rockowym koncercie.

Wiadomość o uwolnieniu Józefa Piłsudskiego z twierdzy w Magdeburgu wywołała w Warszawie olbrzymią radość. 10 listopada 1918 roku marszałek wysiadł ze specjalnego pociągu relacji Berlin – Warszawa. Na peronie Dworca Głównego witały go tłumy wiwatujących warszawiaków. Powietrze

pachniało wolnością. Zresztą nie tylko w Polsce.

Dzień później w podparyskim Compiegne delegacja rządu niemieckiego podpisała zawieszenie broni. Zakończyła się I Wojna Światowa. Tymczasem w Warszawie Rada Regencyjna przekazała Józefowi Piłsudskiemu władzę wojskową i naczelne dowództwo podległych jej wojsk polskich.

11 listopada 1918 na mapie Europy pojawiły się nowe państwa. Jednym z nich była Rzeczpospolita Polska. Niemcy zaś do 19 listopada mieli wycofywać się z Królestwa. Polska po 120 latach wracała na mapę świata. W ten sposób dzień 11 listopada stał się symbolem odzyskania przez Polskę niepodległości. Niepodległości, którą szczęśliwie świętujemy do dziś.

Oddaj hołd na placu Piłsudskiego

W tym roku będzie tak samo. Na placu imienia Józefa Piłsudskiego odbędą się główne obchody z udziałem władz państwowych. O 12:00 prezydent Polski wraz z warszawiakami złoży hołd poległym w walce o niepodległość przed Grobem Nieznanego Żołnierza, a około 13:20 pod pomnikiem Józefa Piłsudskiego.

Na Trakcie Królewskim zaś w stronę Muzeum Wojska Polskiego przemaszerowało ponad 300 żołnierzy w umundurowaniu z lat 1920-1945, 80 kawalerzystów oraz przejdą pojazdy wojskowe. Defilada rozpocznie się około 13:00

Atrakcją tegorocznej defilady będzie limuzyna Polski Fiat 518, która należała do dowódcy polskiej floty admirała Józefa Unruga. Samochód jest unikatowy, bowiem to jedyny ocalały egzemplarz z przedwojennej floty rządowej.

W tym roku wyjątkowo dopiszą ułani, którzy przejadą na ponad 80 koniach. Zobaczymy także "białych ułanów", czyli kawalerzystów 2 Pułku Ułanów Grochowskich, który początkowo do służby kupowali konie wyłącznie maści siwej. Po defiladzie w parku przy ul. Książęcej, na tyłach Muzeum Wojska Polskiego, rekonstruktorzy pokażą, jak walczyli ułani a piechota pochwali się wyszkoleniem w musztrze.

Bieg Niepodległości

Święto Niepodległości uczci także ponad 7 tysięcy uczestników Biegu Niepodległości. Sportowcy wystartują o 11:11 ze skrzyżowania al. Jana Pawła i ul. Stawki.

Sportowcy pobiegną m.in. ulicami: al. Jana Pawła II, ul. Chałubińskiego do al. Niepodległości, zawrócą na ul. Rakowieckiej i z powrotem drugą stroną al. Niepodległości, ul.Chałubińskiego i al. Jana Pawła II.

Zwiedzaj gmach Sejmu

W Święto Niepodległości będzie można zwiedzić gmach Sejmu przy ul. Wiejskiej. Od 9 do 16 można zm.in. Salę Kolumnową i Hall Główny, sali im. marszałka Sejmu II RP - Ignacego Daszyńskiego. Na zwiedzających czekać będą także sejmowe gabinety prezydenta i premiera. O 16:00 budynek przy Wiejskiej zaświeci barwami biało-czerwonymi. Iluminację będzie można oglądać do północy.

Świętuj na rockowo

Świętować będą także motocykliści. Przez Warszawę przejedzie parada Harley Rock Niepodległości. Start o 16 w Forcie Legionów. Zwieńczeniem parady będzie koncert w klubie Palladium. O 18:00 Wystąpią takie kapele jak: Sandaless, Night Rider, Magnetar i Lombard. Trzeba zarejestrować się na stronie: rockniepodleglosci.pl

Trasa przejazdu: Fort Legionów, ul. Wenedów, ul. Zakroczymska, ul. Konwiktorska, ul. Władysława Andersa, Plac Bankowy, ul. Marszałkowska, tunel pod Marszałkowską i ul. Złota

Baw się w muzeum z dziećmi

Święto Niepodległości to także okazja do świętowania dla najmłodszych. W Muzeum Powstania Warszawskiego cały dzień będą trwały warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku 5-12 lat pod hasłem "Bohaterowie Niepodległości".

Dzieci będą mogły stworzyć plakaty z postaciami historycznymi z okresu odzyskania przez Polskę niepodległości - Józefem Piłsudskim, Ignacym Paderewskim oraz z małżeństwem Olgi i Andrzeja Małkowskich, założycielami harcerstwa. Start o godz. 10, wejście w cenie biletu wstępu do muzeum.

Świętuj z Urszulą Dudziak

Również od godz. 10 na placu Teatralnym odbywać będzie się impreza – VI Przystanek Niepodległość. Do 14.00 w ogrzewanym namiocie będzie można obejrzeć serię filmów dokumentalnych, kupić książkę na kiermaszu i dowiedzieć się więcej o przyszłej siedzibie Muzeum Historii Polski.

O godz. 18 wystąpi Urszula Dudziak wraz z zespołem.

Przejedź sie ogórkiem po Warszawie

Na ulicę wyruszą też specjalne pojazdy komunikacji miejskiej. W godz. 10-18 będzie można przejechać się zabytkowym tramwajem, w którym przewodnicy z Klubu Miłośników Komunikacji Miejskiej opowiadać będą o historii mijanych tramwajem miejsc. Start z pętli na placu Narutowicza.

Na miasto wyjadą też tzw. ogórki, a w nich przewodnicy opowiadać będą o zabytkach stolicy związanych ze świętami Autobusy wyjadą z placu Teatralnego i dojadą do Belwederu.

band/ran/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • szczur46

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 16:33 ~szczur46

  Jaka niepodległość?
  Od chwili podpisania konkordatu przez Kwaśniewskiego (lewicowiec podobno) Polska jest na smyczy Watykanu. Komorowski (jako prezydent) w kościele to zaprzeczenie postanowieniom konstytucji.

  Cenzurujecie komentarze? Nieładnie!

 • krakowianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 15:45 ~krakowianka

  JAKA TO NIEPODLEGŁOŚĆ? Kiedys Moskwa teraz Bruksela a Donek gazem po oczach.Komu? Tym dzięki którym może teraz jeść obiadek z Bronkiem w pałacu.Obudziliście się z ręką w nocniku.Zrobią z wami wszystko co zechcą.PRECZ Z BRUKSELĄ krętaczem Europy.

 • zenada

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 14:56 ~zenada

  Taka to niepodleglosc orla chowaja a krzyza sie boja.

 • z WWA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 12:14 ~z WWA

  @ 09:39 ~miejscowy

  Człowieku, pomyliły Ci się dekady, pomyliły Ci się kraje, pomyliły Ci się ustroje, pomyliły Ci się systemy polityczne! Czy wiesz, co w ogóle kryje się za terminem "brunatne koszule", poza ogólnikową, utartą definicją?

  Jak w ogóle możesz porównywać swoich Rodaków, maszerujących dziś z biało-czerwonymi flagami do oddziałów szturmowych NSDAP, do morderców i zagorzałych antysemitów?

  To skończone draństwo i fałszywa, obłudna oraz szkodliwa retoryka żywcem wyjęta z Gazety Wyborczej. Zastanów się trzy razy, zanim znowu kogoś obrzucisz błotem lub oplujesz jadem. Życzę Tobie i wszystkim Tobie podobnym, żebyście szybko odzyskali rozum i zdolność samodzielnego myślenia. Przyda się to Wam w dorosłym, prawdziwym życiu.

  Pokój wszystkim Polakom!

 • słowo prawdy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 12:05 ~słowo prawdy

  Polacy, Rodacy, Bracia! Apeluję do Was! Apeluję do Was o jedność, o jedność w tym szczególnym dniu, ale i nie tylko - o jedność każdego dnia, każdego szarego, zwykłego dnia. Bądźmy jednością, bądźmy wspólnotą, jesteśmy wszak wszyscy braćmi. Wszyscy mamy prawo do różnych przekonań i poglądów, chodzi o to, by one nas ze sobą nie poróżniły i nie stawiały nas w dwóch przeciwległych narożnikach. Nie walczcie ze sobą, nie zwalczajcie siebie nawzajem.

  Czy nawet 11 listopada nie potraficie zapomnieć o animozjach i zatargach, nie potraficie wziąć do ręki biało-czerwoną flagę, stanąć ze sobą ramię w ramię i pomaszerować z tą flagą dumnie przez swoje miasto? To jest dzień wszystkich Polaków. Świętujemy powtórne odzyskanie niepodległości w 1918 roku. To wielki dar, dzięki któremu możemy dziś żyć w wolnym kraju, w którym jest wolność słowa, w którym możemy manifestować publicznie swoje poglądy. Dzięki ludziom, którzy za to walczyli i ginęli podczas I WŚ, tak w czasie wojny bolszewickiej, jaki i II WŚ, ale i poczas komuny.

  Czy ta flaga Was pali w ręce, czy dumny, piękny polski orzeł jest Wam obojętny? Czy naprawdę jesteście takimi bezpaństwowcami, którym obojętne jest to, gdzie się urodzili, wychowali, przeżyli młodość, swoją pierwszą miłość, poznali swoich przyjaciół, założyli rodziny, wychowują dzieci? Czy kosmopolityzm jest czymś, co determinuje Was jako ludzi, którym własny kraj jest obcy? Czy odbiera Wam to zdolność rzeczowego oceniania faktów?

  Dzisiaj namifestujemy dumę z bycia Polakami, przywiązanie do kraju, do biało-czerwonej flagi, dumnego orła w koronie, ale i do wolności i niepodległości jako uniwersalnej wartości jako takiej. Dlatego jeszcze raz apeluję - Polacy, nie dajcie się poróżnić żadnym mediom, nie dajcie się skłócić politykom i innym partyjnym działaczom. To źli ludzie, który sieją wiatr i w końcu zbiorą burzę. Bądźmy jednością, bo w jedności jest prawdziwa siła! Pokój wszystkim ludziom dobrej woli.

 • też miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 10:25 ~też miejscowy

  <miejscowy>.... przyjmując twoją wizję jako wzorzec "wszelkiego zła" to Francuzi powinni już dawno "zgasić u siebie światło " i siedzieć u nas w Polsce jako wyjątkowo tolerancyjnym kraju gdzie marsze brunatnych koszul , malowanie swastyk na żydowskich grobach niszczenie i palenie aut to incydentalne przypadki lub nie występujące w ogóle ! Może właśnie dzięki temu, że jesteśmy krajem katolickim i silnie przywiązanym do wartości narodowościowych :)

 • miejscowy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 09:39 ~miejscowy

  93 lata temu Polska odzyskała niepodległość. Od tej pory Polacy mogą bez skrępowania nienawidzieć i pogardzać sobą nawzajem oraz wszystkimi wokół.

  Robią ze swojej wolności tak zły użytek, że ktoś powinien się w końcu zastanowić czy im jej w nie odebrać; dla ich własnego dobra. Zanim się zagryzą i zaplują na śmierć.

  Chrzanię kraj w którym brunatne koszule mogą legalnie maszerować ulicami stolicy. Nie chcę mieć z tą wstrętną republiką nic wspólnego.

 • Lubelak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 09:29 ~Lubelak

  Ja bede swietowal w lublinie w niedziele wracam do stoicy

 • @Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.11.2011 08:51 ~@Warszawiak

  Jaką niepodległość??? Polska nigdy nie odzyskała i nie odzyska niepodległosci... Będziemy cały czas parobkami w swoim kraju i zarabiać ochłapy... I co tu świętować??? A co z 9 maja???

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »