Informacje

01.08.2015 20:52 71. rocznica wybuchu zrywu

Obchody rocznicy. Uroczystości w całej Warszawie

SERWISY:

W Warszawie 1 sierpnia odbywały się obchody 71. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Uroczystości przez cały dzień toczyły się w różnych miejscach stolicy, m.in: na Mokotowie, na Powązkach oraz na Cmentarzu Powstańców Warszawy.

Przed pomnikiem "Polegli Niepokonani" na Cmentarzu Powstańców Warszawy, gdzie znajdują się szczątki i prochy ponad 100 tys. cywilów i żołnierzy, obecny był m.in. prezydent Bronisław Komorowski i prezydent m.st. Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Historia służy refleksji, by być mądrzejszym, by być silniejszym na przyszłość - podkreślił prezydent Bronisław Komorowski.

Przy pomniku płoną dziesiątki białych i czerwonych zniczy, wystawiono wartę honorową. Była też wojskowa kompania honorowa i poczty sztandarowe. Powstańcy przyszli z rodzinami, są też harcerze.

Odbyła się modlitwa ekumeniczna, msza, złożenie wieńców przy pomniku oraz apel poległych.

Na Cmentarzu Powstańców Warszawy spoczywają szczątki i prochy ponad 104 tys. głównie cywilnych, ale również wojskowych ofiar powstania, w dużej mierze bezimiennych. Przez lata nekropolia nie była rewitalizowana. Kapitalny remont cmentarza rozpoczął się dopiero trzy lata temu. Przeprowadzali go wspólnie wojewoda mazowiecki, Rada Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa oraz Urząd Dzielnicy Wola.

Na Powązkach z incydentami

O godzinie "W" w 71. rocznicę wybuchu powstania warszawskiego odbyły się uroczystości przed pomnikiem Gloria Victis na warszawskich Wojskowych Powązkach. Wcześniej lektor wielokrotnie apelował o godne zachowanie i uczczenie pamięci tych, którzy spoczywają na tym cmentarzu.

Na uroczystości nie przybył prezydent Bronisław Komorowski. Obecny był prezydent elekt Andrzej Duda, który został przywitany brawami.

Pomimo wezwań o godne zachowanie premier Ewa Kopacz została przywitana przez część zgromadzonych buczeniem; część zebranych biła jej brawo.Obecni byli także marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz.

Na uroczystości przybyła też kandydatka PiS na premiera Beata Szydło.

Hołd poległym powstańcom złożyli także weterani walk. Przybyłego na Powązki prezesa Związku Powstańców Warszawskich gen. Zbigniewa Ścibora-Rylskiego także przywitano brawami.

W tym roku na Powązkach zabrakło zmarłego w kwietniu Władysława Bartoszewskiego.

Wielu zebranych na Powązkach Wojskowych miało ze sobą biało-czerwone flagi, chorągiewki z symbolem Polski Walczącej lub opaski na ramię w barwach narodowych. W tłumie wyróżniali się harcerze, rekonstruktorzy i młodzi ludzie w koszulkach z symbolami Polskiego Państwa Podziemnego. Na cmentarzu trwała też zbiórka pieniędzy na renowację grobów w Warszawie i Lwowie.

Czas zrywu

W godzinie wybuchu Powstania Warszawskie cała Warszawa stanęła.  O 17 w stolicy przez minutę zabrzmiały syreny alarmowe wojewódzkiego i miejskiego sytemu alarmowania. Włączonych zostało blisko 170 syren systemu wojewódzkiego i ponad 50 - systemu miejskiego.

Dodatkowo uruchomiono osiem syren ręcznych na Mokotowie, Ursynowie, Pradze Północ i Południe, Powązkach, w Śródmieściu oraz w Wilanowie i we Włochach. Zabiły też dzwony w kościołach.

O godzinie 16 na warszawskich Powązkach złożono kwiaty na grobie generała Antoniego Chruściela "Montera". Zdaniem historyków to właśnie "Monter" był faktycznym dowódcą całości sił powstańczych, które wystąpiły do walki z niemieckim okupantem latem 1944 roku.

Wolność należy pielęgnować

Po południu odbyły się też uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i AK na
Wiejskiej. Przemówienie wygłosiła marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska, a także Leszek Żukowski, prezes Światowego Związku Żołnierzy AK. Na ul. Wiejską przybyły też premier Ewa Kopacz oraz prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Wyrosło już pokolenie Polaków, które nie pamięta czasów sprzed 1989 r., nie pamięta poświęceń lat wojennych, ani walki o wolność. To pokolenie korzystające pełną garścią z osiągnięć i swobód naszej wspólnej europejskiej cywilizacji. To pokolenie nie zapomni waszych młodzieńczych ofiar, strzaskanych światów, zniszczonych marzeń, utraconych miłości i waszej nad wyraz dojrzałej odwagi i miłości do Polski - mówiła Kidawa-Błońska, zwracając się do powstańców.

- Państwowość niepodległej Polski nigdy nie została przerwana, mimo dramatycznego przebiegu kampanii wrześniowej, i choć wiadomo było, że niepodległa Polska przestanie istnieć - podkreśliła prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz.

- Dziś składamy hołd ludziom, którzy te idee w walce zbrojnej i walce cywilnej zrealizowali. Nigdy nie złożyli broni - podkreśliła Gronkiewicz-Waltz.

Prezydent przypomniała, że struktury wojskowe scalone w Armii Krajowej przeszły w całym okupowanym kraju do walki partyzanckiej, w końcu września 1939 r. powstało konspiracyjne harcerstwo Szare Szeregi, powstawały tajne organizacje, współdziałające później z delegaturą rządu na kraj i w łączności z Rządem RP na uchodźstwie.

Kwiaty przed pomnikiem "Grota"

Po 13 przedstawiciele władz państwowych, władz miasta, a także organizacji kombatanckich złożyli wieńce przed pomnikiem byłego komendanta Armii Krajowej gen. Stefana Grota-Roweckiego.

Uroczysta odprawa honorowa

W południe na pl. Piłsudskiego odbyła się uroczysta odprawa posterunku honorowego przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Uczestniczyli w niej przedstawiciele władz, kombatanci oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy.

Uroczystość rozpoczęto od odegrania hymnu. Po zmianie głos zabrały premier Ewa Kopacz oraz prezydent stolicy Hanna Gronkiewicz-Waltz

Następnie odczytana została odezwa wzywająca do uczczenia rocznicy wybuchu powstania, żołnierze oddali natomiast salwę honorową. Na płycie Grobu Nieznanego Żołnierza złożono też wieńce.

 

Z dziećmi u Małego Powstańca

Po godzinie 11 kwiaty przed Pomnikiem Małego Powstańca złożyła posłanka PiS i kandydatka tej partii na urząd premiera Beata Szydło, wraz z dziećmi z Placówki Opiekuńczo-Wychowawczej w Kętach.

Przeszli przez Mokotów

Przed południem odbyły się uroczystości w parku im. gen. Orlicz-Dreszera na Mokotowie. Przemawiali powstańcy, odegrano także "Hymn Mokotowa". W wydarzeniu uczestniczyli m.in. premier Ewa Kopacz, marszałek Sejmu Małgorzata Kidawa-Błońska oraz wiceprezydent miasta Jacek Wojciechowicz.

- Spotkaliśmy się tu po to, aby oddać hołd bohaterskim Żołnierzom Armii Krajowej i mieszkańcom Warszawy. Powstańcom, którzy walczyli oddajemy ten hołd, bo wiemy, że nasze pokolenie nie doczekałoby wolności, gdyby nie ich determinacja i cena jaką płacili - mówiła Ewa Kopacz.

Szefowa rządu zwróciła uwagę na cenę, którą płacili walczący o wolność. - Płacili za tę walkę o wolność życiem, chcieli pokazać, że sprawy, o które walczą, są najwyższe i dla narodu najważniejsze - podkreśliła.

 

Uroczystości na Ochocie

O godz. 9 przedstawiciele organizacji kombatanckich, władz miasta oraz dzielnicy złożyli kwiaty przed tablicą na ul. Filtrowej 68. Upamiętnia ona podpisanie przez płk. Antoniego Chruściela "Montera" rozkazu rozpoczęcia walk w 1944 roku.

 

Zdjęcie na stronie głównej Bartłomiej Zborowski/ PAP.

ep/kś/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2015 15:58 ~Warszawiak

  Bardzo ładnie było bardzo podnośnie i tak powinno być! Cześć i Chwała Bohaterom!

 • Komedianci

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.08.2015 06:34 ~Komedianci


  Karla ~Karla

  Pomocy! Jak się nazywa ten pan po lewej stronie Ewy Kopacz?
  Jack TorranceJack Torrance


  Tadeusz Ross.

  Ten komediant, jak raz dobrał się do polityki ( Był, zdaje się posłem ), tak teraz nie ustaje w wysiłkach by na ciepłą posadkę powrócić.

 • facio aligacio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 23:47 ~facio aligacio

  znak rozpoznawczy ubeckiego szpicla - krytykowanie Powstania Warszawskiego.

 • Rocznica

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 23:23 ~Rocznica

  zdzichkom1zdzichkom1

  świętowanie klęsk to nowa specjalność prawicowych rządów

  Komuna miała przynajmniej tyle przyzwoitości, że przemilczała tę naszą narodową klęskę.

 • Zachwyt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 23:21 ~Zachwyt

  Obserwator~Obserwator

  PO-PISowska propagando!!! Czemu kłamiecie na temat powstania. Wywołanie powstania było po prostu zbrodnią, która obciąż przywódców . Jak czytałem na początku tylko co dziesiąty powstaniec miał broń. Ludność Warszawy wbrew kłamliwej propagandzie wcale powstania nie popierała. Co zyskano poza kompletną ruiną miasta i tysiącami ofiar? Kto zyskał na tej rzezi Warszawiaków przeprowadzonej przez doborowe oddziały Niemieckie i Ukraińskie ( obecnych zadekretowanych przez układ polityczny przyjaciół Polski)? Ach już wiem aliantom zachodnim chodziło o to by maksymalnie opóźnić marsz Rosjan na Berlin tak by być ewentualnie tam przed Rosjanami. A Polacy- Warszawiacy- znów "rzuciliśmy na stos nasz życia los"? Czy zawsze musimy robić za idiotów w imię interesów obcych mocarstw podpuszczani przez pseudo patriotyczne elity zdrajców?

  A sędziwe staruszki - kombatantki snują kłamliwe opowieści, jak to ludność Warszawy witała powstańców chlebem i solą ( O ile je mieli ) i była wręcz zachwycona tym, że Szkopy w odwecie równają Warszawę z ziemią.

 • Koryto

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 19:59 ~Koryto


  kol~kol

  Wszędzie polityka, nawet na grobach. Rządzący i ci którzy tak bardzo chcą dorwać się do koryta nie przebierają w czynach!
  zdzichkom1zdzichkom1

  do koryta władzy chcieli sie dostać ci którzy posłali w 1944 r warszawiaków na rzeź

  Za to przebierają nóżkami ci, co chcą przejąć władzę.

 • Najazd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 19:55 ~Najazd

  napoleon~napoleon

  Jej, jak zwykle wszystko źle dla warszawiaków, to pewnie dlatego znów zniszczycie dziś wieczorem swoje miasto?;):)

  Nie, to wy je nam niszczycie bez ustanku.

 • napoleon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 14:41 ~napoleon

  Jej, jak zwykle wszystko źle dla warszawiaków, to pewnie dlatego znów zniszczycie dziś wieczorem swoje miasto?;):)

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 14:38 ~Piotr

  Obserwator~Obserwator

  Kto zyskał na tej rzezi Warszawiaków przeprowadzonej przez doborowe oddziały Niemieckie i Ukraińskie ?

  Niemieckie i Rosyjskie.

 • Dmen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.08.2015 14:25 ~Dmen

  Błąd rzeczowy. Po stronie niemieckiej walczyli a raczej mordowali Rosjanie z RONA i Azerowie. Zresztą RONA też była podzielona i walczyła po stronie aliantów wyzwalając Pragę czeską


 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »