Informacje

07.07.2010 13:13 Prace archeologiczne w Cytadeli

Obalamy mit. Tunel pod Cytadelą nie istnieje

  Tunel prowadzący pod Cytadelą na drugą stronę Wisły? To działa na wyobraźnię. Dla wszystkich, którzy uwierzyli w jego istnienie, mamy niestety złą wiadomość. Archeolodzy, którzy po raz pierwszy badają teren warszawskiej twierdzy, nie natknęli się na choćby najmniejszy ślad po mitycznej konstrukcji.

W warszawskiej Cytadeli niebawem ma powstać Muzeum Wojska Polskiego. Przed budową ministerstwo kultury zleciło przeprowadzenie badań archeologicznych. To pierwsze tego typu badania na terenie twierdzy, które przybliżą historię tej owianej złą sławą fortyfikacji.

Są granaty, tunelu brak

- Znajdujemy ceramikę z czasów średniowiecza, monety, militaria z czasów II Wojny Światowej, a nawet niewybuchy. Co jakiś czas musimy wzywać saperów, którzy zabezpieczą np. poniemieckie granaty. Po tunelu jednak ani śladu - śmieje się Marzenna Kasprzycka ze stowarzyszenia "Starożytników", które na zlecenie inwestora wykonuje badania archeologiczne.

Miejska legenda wbrew logice

Jednak na forach internetowych wciąż pokutuje pogląd, że owiany tajemnicą tunel istniał. Miał służyć do ewakuacji załogi Cytadeli na praski brzeg. W niektórych podaniach miłośnicy fortyfikacji sugerują nawet, że Cytadela była połączona systemem podziemnych korytarzy z Twierdzą Modlin.

 

Skąd taka żywotność tego mitu, skoro nie znaleziono dotychczas jakichkolwiek przesłanek za jego istnieniem?

Plany w Petersburgu

Możliwe, że właśnie z braku szczegółowych opracowań opisujących Cytadelę wielu pasjonatów dorabia sobie historię. Rosyjskie plany Cytadeli znajdują się prawdopodobnie w Petersburgu. - Przy okazji ogłaszania konkursu na projekt MWP strona polska próbowała je wydobyć od Rosjan, ale bezskutecznie - usłyszeliśmy w Muzeum Wojska Polskiego.

Pierwsze badania

Dlatego prace archeologiczne poprzedzające budowę nowej siedziby muzeum są tak ważne. Dopiero teraz można zweryfikować szczątkowe dane historyczne na temat Cytadeli.

- Odkryliśmy np., że plac centralny koszar zaczyna się kilka metrów dalej w stosunku do naszych planów. Może to oznaczać, że był większy. Albo że cały kompleks znajdował się w nieco innym miejscu, niż zakładaliśmy - mówi Marzenna Kasprzycka.

Maciej Czerski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mieszkaniec Rzoliboża

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.08.2016 10:21 ~Mieszkanie…

  Tunel jest, 20 lat temu rozmawiałem ze starszym panem który opowiadał mi ze wejść ie podobno jest gdzieś od strony Wisły na wysokości pomnika. Sam jako dziecko explorowałeb teraz zamurowany tunel od strony fosy, 50 metrów od wejścia było otwór w suficie do jednej z kamienic, dokładnie do piwnicy. W 20014r kamienica była remontowany a robotnicy wlewa tony cementu do piwnicy która się skuteczne zapadaha. Poza ym były jeszcze dwa tunele które są zasypane, jako dziecko bawiąc się tam były jeszcze trochę widoczne i mogę wskazać ich polozenie +- co do kilku metrów.

 • sew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.08.2014 20:31 ~sew

  jest tunel ale do pl inwalidów, cały czas dostępny, ale nie radzę tam wchodzić ;) wejscie jest w przeciwskarpie.

 • Klosivo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.06.2014 16:07 ~Klosivo

  Kilku nieznających się ze sobą ojców moich znajomych też mi opowiadało o tym jak biegali po tunelach w latach 50-60 (wychowywali się na Żoliborzu), tak więc ja wierzę ich istnienie, słyszałem o tunelu do parku Żeromskiego i na plac Inwalidów.

 • Mieszkaniec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.03.2011 14:44 ~Mieszkaniec

  Tunel istnieje tak głosi legenda,
  Po wojnie ludzie nie mieli za bardzo gdzie mieszkać, dziadkowie zajęli kamienice przy Al. Wojska Polskiego, Dziadek jako młody chłopak opowiadał ciekawe historie, jak to biegał z kolegami po Cytadeli. Opowiadał o tunelach które w tamtych czasach były niezabezpieczone.
  Tunele prowadziły do Starego Miasta, inne ponoć na fortyfikacje na Bemowie. Opisywał że tunele miały również kondygnacje, wydaje mi się że dziadek raczej nie ściemniał. Z tego co opisywał, do strony Cytadeli w str. Wojska Pol. były 3 tunele, dwa zostały zasypane, jeden na Pl. pamiętam jeszcze ja, około 18 lat temu zamurowali wejście.

 • lala123

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.03.2011 06:42 ~lala123

  proponuję zająć się też schronem przeciwatomowym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »