Informacje

14.09.2011 17:51 z tvnwarszawa.pl na nietypowe zajęcia

O Warszawie w laboratorium
i na wybiegu dla miśków

SERWISY:

To nie będą zwykłe zajęcia akademickie. Bo czy można tak nazwać na przykład wykład z urbanistyki na wybiegu dla niedźwiedzi czy w laboratorium biologicznym, naukę tworzenia panoram albo poznawanie miasta na mapach termalnych? Pomysłodawca tych spotkań zamierza także stworzyć na żywo mapę miasta w swoim mózgu. A to tylko część planów Akademii Wiedzy o Mieście, która właśnie rusza.

Wśród wykładowców tej nietypowej Akademii znajdą się między innymi dyrektor zoo, Andrzej Kruszewicz, który wprowadzi uczniów na wybieg praskich miśków, żeby opowiedzieć o tym, jak zorganizowane jest zoo i w czym przypomina strukturę miasta, prezeska Fundacji Mama -Sylwia Chutnik (opowie o Warszawie kobiet) czy urbanista Grzegorz Buczek - współtwórca zajęć o planach rozbudowy miasta i zarządzaniu przestrzenią.

O historii dzielnic opowiedzą między innymi znawca Pragi Michał Pilich i varsavianista Jarosław Zieliński, a o prehistorii naszych ziem pracownicy Państwowego Muzeum Archeologicznego.

Oddzielne spotkanie poświęcone będzie Wiśle. Jeszcze inne, warszawskim składowiskom śmieci i oczyszczalniom, które budzą wśród mieszkańców wiele kontrowersji. Kolejne - nazwom ulic.

Warszawa w mózgu

W programie także: "Mózgowa mapa i umysłowy model miasta – eksperyment medyczny". To śmiały pomysł twórcy Akademii, doktora Marka Ostrowskiego, biologa, varsavianisty, wykładowcy Uniwersytetu Warszawskiego.


- Pokażę, że Warszawa jest przede wszystkim w naszych umysłach. Chcę stworzyć mapę mózgu, na której będzie można prześledzić, gdzie lokują się różne informacje i emocje związane z miastem - zapowiada tajemniczo. - Na zajęciach będzie się można też przekonać, że na ten sam obraz inaczej patrzy malarz, a inaczej umysł ścisły - dodaje. - To będą psychologia, neurologia i varsavianistyka razem wzięte - mówi.

To i tak tylko część bogatego, interdyscyplinarnego planu zajęć, który w ciągu kilku miesięcy chce zrealizować Akademia.

Zobacz dokładny program zajęć.

Uczniowie w ławkach z nauczycielami

Na zajęcia przyjść mogą zarówno uczniowie, jak i nauczyciele. - To będą wspólne zajecia, ale zadania zostaną zróżnicowane. Nauczyciele i uczniowie będą razem opracowywać tematy. W dobie internetu uczeń może wiedzieć więcej od nauczyciela, ale to nauczyciel podpowie mu, jak tę wiedzę wykorzystać - opowiada Ostrowski.

Pomaga Ratusz

W organizacji zajęć pomaga biuro edukacji urzędu miasta. - Mam nadzieję, że te spotkania dadzą możliwość młodym ludziom dowiedzenia się o Warszawie takich rzeczy, o których dowiedzieć się nie jest łatwo. Nie wszystko bowiem można wygooglować, trzeba poczytać książki lub posłuchać mądrzejszych od siebie – powiedział podczas inauguracji Akademii na UW wiceprezydent Warszawy Włodzimierz Paszyński, odpowiedzialny za edukację w mieście.

Wsparcia udzielą także Wydział Biologii UW i Szkoła Główna Handlowa. Ale Akademia jest odrębna od uczelni. - To eksperymentalna forma kształcenia, która będzie wypracowywana wspólnie, w trakcie zajęć - mówi dr Ostrowski.

Zajęcia są bezpłate. Odbywać się będą przez dwa semestry w każdy wtorek w godz. 17.00 – 20.00.

- Zachęcamy do udziału szczególnie uczniów od gimnazjum wzwyż i nauczycieli - zaprasza Ostrowski. Liczba miejsc jest ograniczona.

Dwa będą jednak zarezerwowane dla internautów tvnwarszawa.pl.

Zdobądź miejsce w Akademii

Internauci tvnwarszawa.pl, którzy chcą uczestniczyć w zajeciach, muszą przygotować odpowiedź na zagadnienie, przygotowane przez Marka Ostrowskiego:

Przedstaw swój pomysł na temat zajęć w ramach Akademii Wiedzy o Mieście, w których organizację chciałbyś się włączyć.

Odpowiedzi można przesyłać na warszawa@tvn.pl, w tytule umieszczając hasło: "Akademia Wiedzy o Mieście". Pomysły oceni i najlepsze wybierze twórca Akademii dr Marek Ostrowski.

WIĘCEJ O AKADEMII NA STRONIE INTERNETOWEJ VARSOVIA.PL

mz/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • JZa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 13:36 ~JZa

  do mik-mkt

  po wykładzie inauguracyjnym - trzeba czytać ze zrozumieniem

 • mik-mkt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 13:16 ~mik-mkt

  Redaktorzy mają tempo... przecież to już po zapisach jest...

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 12:05 ~aaa

  To Policja ma wybieg ? ;D

 • miś

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 08:48 ~miś

  zajęcia atrakcyjne dla wszystkich - rodowitych warszawiaków i przyjezdnych, super sprawa!

 • jagga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2011 08:43 ~jagga

  przejrzałam program - jest b.b.ciekawy, szczególnie mnie, mieszkance Tarchomina od 20 lat, podoba się temat planowany na 27.03.2012r. - Warsztaty metodyczne: nazwy ulic Białołęki

 • aga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 21:06 ~aga

  Kochałam zajęcia z Varsavianistyki z dr Markiem Ostrowskim, chętnie zgłoszę się jeszcze raz na nie!

 • młody

  zgłoś naruszenie odpowiedz 14.09.2011 20:26 ~młody

  b. fajne

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »