Informacje

29.07.2017 10:16 W ramach akcji "Wolność Łączy"

O walczącej Warszawie opowiedzą harcerze

SERWISY:

Cztery organizacje harcerskie będą pełniły służbę 1 sierpnia w blisko 360 miejscach pamięci na terenie Warszawy. To część akcji społecznej "Wolność łączy", mającej na celu rozpowszechnianie wiedzy o Powstaniu Warszawskim w 73. rocznicę jego wybuchu.

Początek akcji zaplanowany został na godzinę "W" - 1 sierpnia od 16.30 do 17.30 kilkuset wolontariuszy Muzeum Powstania Warszawskiego oraz harcerzy z największych organizacji harcerskich (Związku Harcerstwa Polskiego, Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenia Harcerskiego, Skautów Europy) będzie pełniło służbę w 360 wskazanych miejscach pamięci.

Inicjatywa ma na celu zwrócenie uwagi na miejsca pamięci, związane z Powstaniem Warszawskim na terenie całego miasta, a także upowszechnienie wiedzy o znaku Polski Walczącej. Mieszkańcy odwiedzający dany punkt będą mieli okazję dowiedzieć się o wydarzeniach sierpnia i września 1944 roku, otrzymają również wpinki ze znakiem Polski Walczącej.

Grób Antka Rozpylacza

Jednym z takich miejsc pamięci jest dawny grób Antoniego Godlewskiego - Antka "Rozpylacza", w podwórku kamienicy przy ulicy Brackiej 5. Godlewski walczył w Batalionie "Sokół" i zginął ósmego dnia powstańczego zrywu. W 1945 roku jego ciało zostało ekshumowane i pochowane na Cmentarzu Powązkowskim.

- Zasłynął swoją odwagą i determinacją. Stał się jednym z symboli powstania, a to był zwykły człowiek, nasz kolega, żeglarz. Był lubiany przez wszystkich, dziewczyny, chłopaków i swoich przełożonych. Walczył przez 8 dni. Tylko przez osiem czy aż przez osiem? - zastanawiał się podczas piątkowego spotkania z dziennikarzami Stefan Laube, powstaniec walczący w Batalionie "Sokół".

Edukacja mieszkańców

Jak podkreślił Jan Ołdakowski, dyrektor Muzeum Powstania Warszawskiego, "to miejsce, którego nie widać z ulicy". - Natomiast jest ono jednym z 360 miejsc pamięci Powstania Warszawskiego. Chcemy zachęcić ludzi do odwiedzania takich miejsc, które często są na uboczu, niewidoczne z ulicy. W ramach akcji "Wolność łączy" 1 sierpnia w każdym z tych miejsc będą wolontariusze i harcerze - podkreślił.

- Chcemy edukować i dzielić się wiedzą z mieszkańcami stolicy na temat faktów i wydarzeń, z którymi związane są tablice oraz pomniki, upamiętniające tamte wydarzenia. To również okazja do poznania historii ulic, którymi codziennie przechodzimy oraz możliwość nawiązania dialogu międzypokoleniowego - dodał.

Walcząca Warszawa w aplikacji

Organizatorzy przygotowali także specjalną aplikację mobilną "Pamięć Miasta - spacer po walczącej Warszawie" - przewodnik po 370 miejscach pamięci w Warszawie. Jak tłumaczą jej twórcy, to próba ocalenia od zapomnienia pomników oraz możliwość poznania historii miejsc, które upamiętniają powstańców i mieszkańców walczącej stolicy.

Aplikacja - opracowana w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej - zawiera fotografie archiwalne ze zbiorów Muzeum Powstania Warszawskiego oraz współczesne zdjęcia. Na podstawie aplikacji stworzono również mapę miejsc pamięci z podziałem na dzielnice miasta.

CZYTAJ WIĘCEJ O PROGRAMIE OBCHODÓW 73. ROCZNICY WYBUCHU POWSTANIA WARSZAWSKIEGO:

PAP/kw/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
  • Bl0to

    zgłoś naruszenie odpowiedz 29.07.2017 18:49 Bl0to

    Tylko żadnych apeli smoleńskich!!! A jeśli tak to proszę wymienić wszystkich górników, policjantów i strażaków którzy zginęli też podczas jakiejś katastrofy w czasie swojej pracy!!! Czasu tym "cudakom" nie starczy ;P.

  • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

  • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »