Informacje

25.08.2015 09:00 W październiku przejęło go Muzeum Polin

O ten lokal toczył się bój.
Od trzech lat stoi pusty

SERWISY:


Mijają kolejne miesiące, a dawna restauracja Menora przy pl. Grzybowskim nadal stoi pusta. Jak informują przedstawiciele Muzeum Historii Żydów Polskich, któremu miasto przekazało pomieszczenia, trwa "dostosowywania do planowanej działalności".

Przypomnijmy: w 2012 roku miasto podjęło decyzję o przekazaniu siedziby dawnej restauracji Menora muzeum. Władze placówki zapowiadały wtedy, że pomieszczenia zostaną przeznaczone na działalność kulturalną, informatorium, klubokawiarnię i bajglownię. Od tego czasu mijają jednak już trzy lata, a drzwi lokalu przy pl. Grzybowskim nadal pozostają zamknięte dla warszawiaków. Dlaczego?

Jak tłumaczą przedstawiciele muzeum, najpierw trzeba było poczekać na oficjalne przekazanie lokalu przez miasto. Poprzedził je generalny remont, który rozpoczęto w styczniu ubiegłego roku.

- Od momentu oficjalnego otrzymania lokalu na początku października 2014 roku szukaliśmy odpowiedniego partnera, który został wyłoniony w drodze konkursu. Następnie wspólnie dopracowywaliśmy koncepcję tego wyjątkowego miejsca. Obecnie trwają prace dostosowywania lokalu pod planowaną działalność – tłumaczy teraz Iwona Oleszczuk z Muzeum Historii Żydów Polskich Polin.

Kultura, informatorium i bajgle

Jak podkreśla Oleszczuk, plany co do przyszłości lokalu po dawnej Menorze się nie zmieniły. Muzeum planuje prowadzić tam działalność kulturalną, edukacyjną i gastronomiczną. Co dokładnie znajdzie się w środku?

- Tworzymy tam punkt informacji o dawnej dzielnicy żydowskiej, a także o historii Żydów warszawskich i polskich. W lokalu przygotowywana jest sala konferencyjno-warsztatowa, z której będą korzystać organizacje żydowskie i inne organizacje społeczne, w szczególności zajmujące się tematyką antydyskryminacyjną i wielokulturowością. Będzie tam również sala warsztatów kulinarnych, które przybliżą wszystkim chętnym kuchnię polskich Żydów – wylicza przedstawicielka muzeum.

W lokalu ma zostać także otwarta bajglownia. Konkretnych terminów jednak nadal brak.

W przygotowanie kulturalnej i edukacyjnej oferty nowego miejsca przy pl. Grzybowskim ma odpowiadać nie tylko Muzeum Polin, lecz także, gościnnie, organizacje i osoby zajmujące się historią i kulturą polskich Żydów.

Bój o lokal

Przy pl. Grzybowskim przez długie lata działała restauracja Menora. Po jej zamknięciu lokal postanowiono przeznaczyć na cele kulturalne. W 2012 roku o jego przejęcie walczyło kilka organizacji, m.in. lewicowcy ze stowarzyszenia im. Stanisława Brzozowskiego ze Sławomirem Sierakowskim na czele, konserwatyści ze stowarzyszenia im. Jana Liszewskiego braci Karnowskich czy fundacja Shalom.

Mimo że eksperci rekomendowali na najemcę stowarzyszenie Sierakowskiego, urzędnicy unieważnili konkurs uznając, że oferty nie nawiązywały odpowiednio do "kultury i historii polsko-żydowskiej". Wywołało to protesty i zamieszanie, z którego ratusz wybrnął, oddając lokal w ręce Muzeum Historii Żydów Polskich.

>>> CZYTAJ WIĘCEJ <<<

jk/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • afdbbad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.08.2015 06:53 ~afdbbad

  I znowu starozakonni wykorzystali nas i mają za darmo lokum na swoje machlojki. A swoją drogą po co w naszym kraju takie sztuczne podtrzymywanie pamięci o ludziach, którzy byli tu przez jakiś czas i czmychnęli pasożytować na innych? Ma to uzasadniać ich powrót po darmowe lokale?

 • keks

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 16:18 ~keks

  ja za darmo wezme i będę prowadził bajglownię, macarnie (od wyrobu macy) i inne produkty... a dodatkowo będę prowadził funkcję kulturowo-informacyjna poprzez ubiór, dystrybucję w miejscu ulotek do muzeum (o ile takie zostana mi dostarczone), mogę nawet sprzedawac bilety do muzeum...
  ale dajcie mi ten lokal
  PARANOJA

 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 15:47 ~sąsiad

  To jeszcze Miasto, czyli my wyremontowaliśmy, aby oddać za darmo??? Kurcze jak ja wynająłem, to musiałem robić remont... Czyli sa równi i równiejsi... Przecież w okolicy czynsze zaczynają się od 150/m2 netto, a tam będzie z 400m i podziemia... Ehh

 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 11:20 ~nick

  Pociągnąć do odpowiedzialności z niegospodarność!!! To lokal, który mógł i powinien dawać miastu dochód. Nie wiedzą co zrobić z takim darem miasta? Cofnać darowiznę i sprzedać lokal. Lokale użytkowe w Śródmieściu to zabawka w rękach urzędasów. Wynajem i sprzedaż regulowana jest przez najbardziej uznaniowe i korupcjogenne prawo, jakie dało sie napisać. Wstyd, hańba i uznaniowość. Za uznaniowością zawsze idzie kolesiostwo, polityka lub korupcja. Za to od innych najemców lokali użytkowych ściąga się gigantyczne czynsze. Chyba w nadziei, że wreszcie padną i ZGN znów będzie miał czym kupczyć i co rozdawać.

 • sąsiad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 10:58 ~sąsiad

  Oddać Wietnamczykom! Kiedyś tam była restauracja Ha-Long.

 • kubat

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 10:49 kubat

  oland~oland

  W Polsce zakazano uboju rytualnego więc lokalowi brakuje zaopatrzenia w koszerne.

  Z tym ubojem to chyba coś jesteś do tyłu.

 • oland

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 10:21 ~oland

  W Polsce zakazano uboju rytualnego więc lokalowi brakuje zaopatrzenia w koszerne.

 • koksu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 10:15 ~koksu

  Kolejny teren dostali za free.

  Jeszcze trochę to wyjęczą za darmo resztę terenu przy muzeum a okoliczne punkty usługowe padają jak muchy bo czynsz je wykańcza.

 • Dziadek tetryk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 09:37 ~Dziadek tetryk

  KOLEJNY "mądry" pomysł władz Warszawy.

  Wczesniej podobnie "popisali się" oddając restaurację Cristal-Budapest IPN-owi, lokal kawiarni Nowy Świat oraz legendarną "Adrię"

 • Goj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.08.2015 09:23 ~Goj

  A dlaczego miasto przekazało lokal a nie4 sprzedało? To jest dobry punkt w Centrum miasta.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »