Informacje

15.02.2017 21:04 Bez aresztu, ale siedział zbyt długo

O śledztwie w sprawie sędzi
sąd dowiedział się z mediów

SERWISY:

 

Prokuratura Krajowa wszczęła śledztwo w sprawie przekroczenia uprawnień przez sędzię rozpatrującą wniosek o areszt dla Arkadiusza Ł. ps. Hoss. Na razie przełożeni sędzi nie dostali oficjalnej informacji w tej sprawie.

"Hoss" został zatrzymany na początku lutego. Ku zaskoczeniu prokuratury krajowej, sędzia nie zdecydowała się na aresztowanie domniemanego twórcy kradzieży metodą "na wnuczka".

"Szkoda interesu publicznego"

Z analizy prokuratorów PK, jak wcześniej mówił minister sprawiedliwości-prokurator generalny Zbigniew Ziobro, wynikało m.in., że sąd przekroczył termin 24 godz., które ma na ewentualne aresztowanie podejrzanego od chwili przekazania mu sprawy przez prokuraturę.

- Wydział Spraw Wewnętrznych wszczął postępowania w sprawie przekroczenia uprawnień przez funkcjonariusza publicznego - poinformowała w środę rzeczniczka prokuratury krajowej prokurator Ewa Bialik. Dodała, że podstawą był zarówno artykuł 231 artykuł 1 Kodeksu karnego, ale także z artykuł 189 paragraf 1, który mówi o karalności osób pozbawiających wolności.

Zgodnie z pierwszym z nich funkcjonariusz publiczny, który przekraczając swoje uprawnienia lub nie dopełniając obowiązków, działa na szkodę interesu publicznego lub prywatnego, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. Artykuł 189 mówi natomiast o nielegalnym pozbawieniu wolności, za co grozi do pięciu lat więzienia.

Bialik zaznaczyła, że śledztwo prowadzone jest w sprawie.

Sąd nie komentuje

- Sędzia w dniu, kiedy wpłynął ów wniosek, rozpoznawała jeszcze dwa inne wnioski o zastosowanie tymczasowego aresztowania. Natomiast w tej sprawie konkretnej akta postępowania liczyły około 30 tomów - powiedziała reporterowi Faktów TVN Ewa Leszczyńska-Furtak z Sądu Okręgowego w Warszawie. Wcześniej, w rozmowie z portalem tvnwarszawa.pl powiedziała, że sąd nie zajmie żadnego stanowiska w sprawie wszczęcia śledztwa, ponieważ do sądu nie dotarła żadna oficjalna informacja w tej sprawie. O decyzji prokuratury sędziowie dowiedzieli się z mediów.

Ewa Leszczyńska-Furtak podkreśla, że w tej sprawie toczy się postępowanie wyjaśniające zainicjowane przez zastępcę rzecznika dyscyplinarnego Sądu Okręgowego w Warszawie. Sędzia, która podejmowała decyzję dotyczącą "Hossa" ma w ciągu siedmiu dni przedstawić swoje wyjaśnienia. Potem zastępca rzecznika dyscyplinarna będzie podejmował dalsze decyzje.

Rzecznik sądu potwierdza jednak, że decyzja sądu ws. aresztu została podjęta już po upływie 24-godzinnego terminu. - To było podstawą wszczęcia postępowania wyjaśniającego - mówi sędzia Leszczyńska-Furtak.

"Niedopełnienie obowiązków"

Jak pisaliśmy w poniedziałek, Arkadiusz Ł. przestał zgłaszać się na komisariat w Poznaniu, gdzie miał podpisywać dozór. Nie wiadomo dlaczego. Policja już zawiadomiła o tym warszawski sąd.

Jego obrońca Aleksander Kowzan powiedział PAP, że jest to efektem stanu zdrowia. - Już w sobotę skierowałem do komisariatu usprawiedliwienie, że nie stawia się ze względu na stan zdrowia. Jest do dyspozycji, tutaj na miejscu, tylko ma poważne problemy z sercem wynikające z choroby wieńcowej. Usprawiedliwienie jest potwierdzone przez lekarza - zapewnił.

Arkadiusz Ł., zatrzymany 2 lutego na Woli, jest według śledczych pomysłodawcą jednej z najpopularniejszych metod oszustw - na tzw. wnuczka i liderem jednej z największych i najprężniej działających w Polsce i z terenu Polski grup zajmujących się tym procederem. Jej członkowie mają na swoich kontach wielomilionowe wyłudzenia; średnio, przy jednorazowych oszustwach były to kwoty sięgające 40-50 tys. euro.

Usłyszał zarzuty popełnienia, w ramach zorganizowanej grupy przestępczej, czterech oszustw metodą "na wnuczka" na łączną kwotę ponad 1,4 mln złotych

Radomir Witt o sprawie sędzi:

PAP/kz/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pielegniarz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 11:29 ~pielegniarz

  safadf~safadf

  może by tak sędzia która zwalnia tak podejżaną osobę poszła do PO?>??? napewno będą jej bronić? wieczorem w tvn czy u Lisa????to jest atak na wolność czy demokrację - zamykanie takich?

  O jedno cię nie "podejrzewam". O posiadanie mózgu. W to miejsce najwyraźniej przemieściło ci się jelito grube.

 • Inteligent żoliborski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 11:24 ~Inteligent…


  AJS~AJS

  Mam siedemdziesiąt kilka lat. Widziałem Gdynię grudzień 1970. Widziałem Francję i Gdańsk 1981.Przestańcie bździć. PISlandia to gorzej niż dżuma, cholera i ospa razem wzięte.Wychowałem się na wsi i nie jestem Rolnikiem, Ogrodnikiem ani hodowcą lub plantatorem. Ale na pewno nie jestem chamskim wieśniakiem, którzy stanowią gros populacji wierchuszki PIS-u. Byłem ochrzczony, u komunii, bierzmowany , a teraz pocałujcie mnie w dupę. Chciałem zaznaczyć, że wokół i wszędy głoszę poglądy mobilizacji przeciw kaczyzmowi, odmianie p;islamizmu, odmianie fanatycznej, antyludzkiej.
  gros~gros

  Z tym że sądy robią co chcą bezkarnie i bezczelnie podejmując skandaliczne decyzje nie od teraz, a od wielu już lat niezależnie kto rządzi.

  Bardzo podobają mi się twoje poglądy. Podzielam twoją opinię na temat naczalstwa PiS-u. To w przeważającej części zabita wiocha, przetykana drobnymi przestępcami. Niestety, guru tej sekty podaje się za inteligenta, co stanowi obrazę dla tej warstwy społecznej.

 • Poręczenie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 11:16 ~Poręczenie

  w rules~w rules

  poręczenie majątkowe z pieniędzy które wyłudził od staruszków. debilizm.

  A te niewyłudzone to znaczone były, czy jak ?

 • jneczka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 10:39 ~jneczka

  AMbaca~AMbaca

  do safadf.Szybko ferujesz wyroki, niczym trybun ludowy,słoma z butów wystaje.Nie wiem czy słyszałeś, odpowiedź z sądu "pani sędzia prowdziała w ten dzień dwie podobne sprawy i wydawała wyroki, akta Hossa to trzydziesci tomów.Prokuratura po raz kolejny zastrasza sedziego ,żeby wymusić działania które jej odpowiadają.Działanie nabezprawne może spowodować umożenie w/w sprawie.Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł i opuszczaniu płonącego budynku.

  Niestety na bezprawie sędziego który to bez żenady w tak ważnej i nagłośnionej sprawie nie waha się podjąć skandalicznej decyzji nie ma innego sposobu jak tylko działanie tą samą bronią. Czyli działania na pograniczu prawa. Do tego będzie dochodzić częściej bo tak się sądy rozpasały ze swoją władzą że aż razi to ich samych a co dopiero społeczeństwo.

 • paragraf

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 06:48 ~paragraf

  A tych sędziów od reprywatyzacji to już zaczęli sprawdzać? Tam nie trzeba było aż takiego pośpiechu a wyroki kuriozalne.

 • Klistenes

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 06:43 ~Klistenes

  Sędziowie,to jedyna taka grupa zawodowa,która nie ponosi żadnej odpowiedzialności za wyniki swojej pracy.Robi co chce i za ile chce.Najwyższy czas to zmienić.Amen

 • AMbaca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 01:10 ~AMbaca

  do safadf.Szybko ferujesz wyroki, niczym trybun ludowy,słoma z butów wystaje.Nie wiem czy słyszałeś, odpowiedź z sądu "pani sędzia prowdziała w ten dzień dwie podobne sprawy i wydawała wyroki, akta Hossa to trzydziesci tomów.Prokuratura po raz kolejny zastrasza sedziego ,żeby wymusić działania które jej odpowiadają.Działanie nabezprawne może spowodować umożenie w/w sprawie.Pośpiech jest wskazany przy łapaniu pcheł i opuszczaniu płonącego budynku.

 • rodeo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 00:28 ~rodeo

  Asesor~Asesor

  A może sędzia była zastraszana przez Romów i bała się wydać inny wyrok?


  To niech zmieni pracę albo weżmie stoperan!!!!

 • w rules

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.02.2017 00:20 ~w rules

  poręczenie majątkowe z pieniędzy które wyłudził od staruszków. debilizm.

 • Asesor

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.02.2017 22:15 ~Asesor

  A może sędzia była zastraszana przez Romów i bała się wydać inny wyrok?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »