Informacje

15.05.2019 13:06 odsłonięcie tablicy prezydenta

"O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko"

SERWISY:


Prezydent stolicy Rafał Trzaskowski i ambasador Georgette Mosbacher odsłonili tablicę poświęconą prezydentowi USA Thomasowi Woodrowowi Wilsonowi.

Thomas Woodrow Wilson był prezydentem USA w latach 1913-1921. W orędziu do Kongresu z 8 stycznia 1918 r. przedstawił program pokojowy, znany jako 14 punktów Wilsona - 13. dotyczył kwestii powstania niepodległej Polski.

Tablica została umieszczona na kamienicy obok kina przy placu Wilsona.

"Był idealistą"

Trzaskowski podczas uroczystości zaznaczył, że prezydent Wilson bardzo mocno wpisał się w historię Polski, a także w historię Warszawy. - O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko. My oczywiście wiemy znacznie więcej o samym prezydencie i jego roli w historii - polityku, który był idealistą, ale również praktycznym reformatorem, człowieku, który stawiał na współpracę z innymi państwami, na multilateralne podejście w stosunkach międzynarodowych - podkreślił prezydent Warszawy.

Jak zaznaczył, prezydent Wilson był jednym z inicjatorów powołania Ligi Narodów, poprzedniczki ONZ, ale Polacy pamiętają go przede wszystkim ze względu na jego 14-punktowy plan, którego 13. punkt brzmiał: "stworzenie niepodległego państwa polskiego na terytoriach zamieszkanych przez ludność bezsprzecznie polską, z wolnym dostępem do morza, niepodległością polityczną i gospodarczą; integralnością terytorialną tego państwa powinna być zagwarantowana przez konwencje międzynarodowe".

- Po 123 latach snów o niepodległości między innymi dzięki wsparciu prezydenta Wilsona nasza niepodległość mogła się ziścić. Dlatego chciałem serdecznie podziękować naszym przyjaciołom ze Stanów Zjednoczonych, pani ambasador Mosbacher - powiedział Trzaskowski.

"Jesteśmy bardzo dumni"

Ambasador USA podkreśliła ogromne wzruszenie z powodu uroczystości, która służy upamiętnieniu wkładu prezydenta Wilsona w historię oraz cementowaniu relacji między Stanami Zjednoczonymi i Polską. - Kto by pomyślał, że dzięki przyjaźni prezydenta Wilsona z Ignacym Paderewskim uda się doprowadzić do przywrócenia Polsce niepodległości i wpisania tego postulatu do słynnego planu prezydenta Wilsona - powiedziała Mosbacher.

Jak mówiła, "podziw USA dla Polski trwa i będzie kontynuowany również w ramach administracji prezydenta Donalda Trumpa". - Jesteśmy dumni, że po stu latach Stany Zjednoczone i Polska tak mocno wspierają swoją przyjaźń, tak mocno ją utrwalają i cementują. To wszystko nie byłoby możliwe, gdyby nie to, że po obu stronach Atlantyku mamy bardzo silnych liderów, którzy gwarantują, że ta przyjaźń będzie trwała - powiedziała Mosbacher.

Po uroczystości Trzaskowski i Mosbacher rozmawiali dłuższą chwilę w jednej z kawiarni na pl. Wilsona. Po spotkaniu Trzaskowski pytany przez dziennikarzy o jego przebieg, mówił, że dotyczyło m.in. "ewentualnego podjęcia wspólnych działań dotyczącym między innymi walki z wandalizmem, pożyczenia pewnych pomysłów w tym względzie od Nowego Jorku". Jak dodał, rozmowa dotyczyła też współpracy Warszawy z amerykańskimi miastami, m.in. Chicago.

"Odegrał doniosłą rolę"

"Thomas Woodrow Wilson 28. prezydent Stanów Zjednoczonych (1913-1921) laureat Pokojowej Nagrody Nobla (1919) odznaczony Orderem Orła Białego, odegrał doniosłą rolę w zakończeniu I wojny światowej i w polskich staraniach o odzyskanie niepodległości po 123 latach zaborów. W orędziu do Kongresu wygłoszonym 8 stycznia 1918 roku prezydent Wilson przedstawił słynne 14 Punktów, ogłaszając kres "ery podbojów i ekspansji", które doprowadziły do rozbioru Polski oraz innych dziejowych niesprawiedliwości i wzywając do odtworzenia niepodległego państwa polskiego. W dowód przyjaźni dla narodu polskiego, w setną rocznicę ogłoszenia 14 Punktów prezydenta Wilsona, Ambasada Stanów Zjednoczonych Ameryki w imieniu narodu amerykańskiego ofiarowuję tę tablicę pamiątkową Miastu Stołecznemu Warszawie i Rzeczpospolitej Polskiej" - głosi napis na tablicy.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 16:08 ~Polak


  Polak~Polak

  Jezu, uchowaj nasze dzieci, aby nigdy, prze nigdy nie musiały się uczyć o prezydencie "czaskoskim"...


  Epizod~Epizod

  Boże, spraw, żeby nikt w następnych pokoleniach Polaków nie musiał się uczyć o prezydencie CAŁEGO KRAJU Lechu Kaczyńskim. To był tylko niefortunny epizod w dziejach Polski.


  "W bulu i nadzieji" ufam, że edukacja w Polsce nie popełni raz jeszcze tego błędu...

 • Epizod

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 15:02 ~Epizod

  Polak~Polak

  Jezu, uchowaj nasze dzieci, aby nigdy, prze nigdy nie musiały się uczyć o prezydencie "czaskoskim"...  Boże, spraw, żeby nikt w następnych pokoleniach Polaków nie musiał się uczyć o prezydencie CAŁEGO KRAJU Lechu Kaczyńskim. To był tylko niefortunny epizod w dziejach Polski.

 • Prezydent

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 14:56 ~Prezydent

  gall~gall

  Czy to ten prezydent, który nie przyjął statku z żydowskimi uciekinierami z hitlerowskich Niemiec?

  Nie, w tym czasie prezydent Wilson dawno już nie żył, zmarł przedwcześnie na udar mózgu. O Hitlerze jeszcze na szczęście nikt nie słyszał.

 • Polak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 09:22 ~Polak

  Jezu, uchowaj nasze dzieci, aby nigdy, prze nigdy nie musiały się uczyć o prezydencie "czaskoskim"...

 • zamierzchli

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 09:00 ~zamierzchli


  wawa~wawa

  Mnie nikt o Wilsonie nie uczył, program nauczania historii w Polsce jest tak skonstruowany, że nauka historii kończy się gdzieś na rozbiorach, za to na starożytność i średniowiecze poświęca się po 3 lata i na nowożytność nie starcza już czasu.


  Nie wystarcza. Zgadza się. Nauczyciele po prostu najlepiej czują się w epoce, z której się sami wywodzą.

 • margo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.05.2019 08:11 ~margo

  Janko EmigrantJanko Emigrant

  "O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko". Błąd, błąd, błąd!
  To o prezydencie Kaczyńskim ma się uczyć nie tylko polskie dziecko, ale wszystkie dzieci na całym świecie.


  Jedno nie wyklucza drugiego. Wszystko to składa się na naszą trudną historię.
  Sądząc po nicku, olałeś kraj i wyemigrowałeś. I to my tutaj jesteśmy i próbujemy walczyć o nasz kraj.

 • Żolek z Borkiem

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 20:09 ~Żolek z Borkiem

  RusWelt~RusWelt

  A to był też mojżeszowy? Nie wiedziałem. Pewnie dlatego czyta się Wilson nie Łilson.

  A czy mówisz Aleja Łaszingtona i chcesz mówić Plac Łilsona ?

 • Janko Emigrant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 18:13 Janko Emigrant

  "O prezydencie Wilsonie uczy się każde polskie dziecko". Błąd, błąd, błąd!
  To o prezydencie Kaczyńskim ma się uczyć nie tylko polskie dziecko, ale wszystkie dzieci na całym świecie.

 • donald

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 17:26 ~donald

  A Trampowi postawią pomnik za 447.

 • jurka48

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.05.2019 17:15 ~jurka48

  Ale się wykosztowali.Takie tabliczki za parę złociszy są w wielu miejscach Warszawy i nikt ich uroczyście nie odsłaniał.Jest to tylko informacja,kim był patron ulicy czy placu.Władze stolicy (wiadomo jakiej proweniencji)przespały rok 2018-setną rocznicę odzyskania niepodległości.Mało miejsca na zielonym terenie Placu Wilsona,żeby postawić skromne popiersie Prezydenta z Jego tezą poparcia odrodzenia wolnej Polski.Wiadomo,komu bliżej w Warszawie do Komuny Paryskiej(i nie tylko),niż do Niepodległej Polski.WSTYD!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »