Informacje

24.07.2014 06:15 "Zdobyć miasto" Ewy Ewart

O pilocie, który niósł pomoc stolicy. Dziś pokaz wyjątkowego filmu

SERWISY:

W czwartek w Muzeum Powstania Warszawskiego odbędzie się przedpremierowy pokaz filmu Ewy Ewart "Zdobyć miasto". Gościem specjalnym wydarzenia będzie Lawrence Toft, pilot RAF, który w sierpniu 1944 roku niósł pomoc powstańczej Warszawie. Transmisje spotkania przeprowadzi telewizja TVN 24.

W filmie "Zdobyć miasto" 92-letni pilot RAF Lawrence Toft nie kryjąc emocji opowiada przed kamerą o locie, jaki wykonał w nocy z 14 na 15 sierpnia 1944 roku. Jego celem było dokonanie zrzutu dla walczącej Warszawy. To była niezwykle trudna i niebezpieczna misja. Przeżyli ją nieliczni.

Toft opowiada, jak jego ekipa otrzymała informacje, że Plac Napoleona (docelowy punkt zrzutu) będzie oświetlony pochodniami trzymanymi przez kobiety stojące na dachach. Były łatwym celem dla niemieckich snajperów. Larry był zdeterminowany - ich misja musiała się udać. Podobnie myślał jego nawigator, Dave Lambert i tylny strzelec Jim MacKenzie – jedyni, jacy przeżyli z siedmioosobowej załogi samolotu Halifax Bomber, która wykonała tamten niebezpieczny lot.

Historia "Berlingowca"

Oprócz ocalałej części brytyjskiej załogi, w filmie wystąpił też były żołnierz Armii Berlinga, Felix Osiński. W połowie września 1944 przepłynął Wisłę i walczył na Powiślu oraz Przyczółku Czerniakowskim. Został aresztowany przez Niemców i zesłany do obozu. Po wojnie losy rzuciły go do Kanady, gdzie mieszka do dziś. Jego osobista historia jest znakomitym odzwierciedleniem rzadko naświetlanego i często kontrowersyjnego aspektu powstania, jakim był udział żołnierzy armii Berlinga w walce Warszawy.

Film pokaże też, jak losy Powstania Warszawskiego zostały uwarunkowane ówczesną sytuacją międzynarodową, głównie postawą i zachowaniem zachodnich aliantów.

Film nie rozstrzyga sporu

Dramatyczny zryw zbrojny pod kierownictwem Armii Krajowej w okupowanej przez Niemców Warszawie do dziś dzieli Polaków. Spory wokół słuszności decyzji o Powstaniu wydają się narastać w miarę jak przybywa jego rocznic.

- Ten dokument nie ocenia i nie jest intelektualną debatą z udziałem ekspertów czy historyków. Nie zamierza również podgrzewać toczącego się sporu. – mówi reżyserka i scenarzystka filmu Ewa Ewart. - W filmie zobaczymy i usłyszymy tych, którzy mają największe prawo do mówienia o Powstaniu. Mało znani uczestnicy i uczestniczki, będący jeszcze wśród nas i pamiętający tamte dni.

Przedpremierowy pokaz dokumentu Ewy Ewart odbędzie się w czwartek o godz. 11.30 w Muzeum Powstania Warszawskiego. Poprzedzającą emisję filmu rozmowę Jarosława Kuźniara z TVN 24 i Jana Ołdakowskiego, dyrektora Muzeum Powstania Warszawskiego pokaże na żywo telewizja TVN 24. Z kolei po godz. 13.45 odbędzie się spotkanie z pilotem Lawrencem Toftem i reżyserką Ewą Ewart, które także transmitować będzie TVN 24.

Sam film "Zdobyć Miasto" będzie można natomiast obejrzeć na antenie TVN 24 w niedzielę 27 lipca o godzinie 12.50 i 20.00.

Porusza tematy trudne i niebezpieczne

Ewa Ewart jest producentką filmów dokumentalnych pokazywanych na całym świecie i jednym z najbardziej cenionych dziennikarzy dochodzeniowych w brytyjskiej stacji BBC. Ewart nie boi się poruszać tematów trudnych i niebezpiecznych. Zajmowała się już np. obozami koncentracyjnymi w Korei Północnej, wojną domową w Kolumbii czy korupcją w Rosji będącej pod wodzą Borysa Jelcyna.

W 1993 r. Ewart dołączyła do grona dziennikarzy BBC, wcześniej pracowała w Polsce jako reporter dla hiszpańskiej agencji informacyjnej EFE, z kolei w latach 1981-85 nadawała reportaże z Europy Wschodniej. Jej dokument "Obozy śmierci" był jedynym materiałem w roku 2004, mówiącym o torturach i łamaniu praw człowieka w tajnym więzieniu w Korei Północnej.

Zobacz kadry z filmu "Zdobyć miasto":


jsy/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Krzysiek80

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 16:36 ~Krzysiek80

  Część i Chwała Bohaterom !

 • gosc

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 12:21 ~gosc

  Isd baranie nie przez nich tylko przez niemców. Jak ciebie beda upokarzac tak jak ich to bys sie nie ogladal na nic tylko walczyl tym co masz pod reka

 • realita

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 12:13 ~realita

  Wydanie rozkazu o powstaniu to zbrodnia. Przy całej tej wiedzy gdzie wiadomo było, że Polska będzie komunistyczna, że podział świata już się dokonał, że nie ma odpowiedniego przygotowania militarnego. To już wtedy było wiadomo. Trzeba było wytłumaczyc młodym narwańcom z Ak, że ich patryiotyzm jeszcze się przyda w rządzonej przez Rosjan Polsce. Straty to prawie 200tys zamordowanych, zniszczona bezcenna infrastruktura i architektura. Dodatkowo ten zryw nie przyniósł zadnych skutków ani politycznych a tym bardziej militarnych. Chwała bohatermom rządzonych przez idiotów z Londynu i dowudców typu Bor Komorowski.

 • Wolak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 11:36 ~Wolak

  lsd~lsd

  Cały czas nie rozumiem z czego ci ludzie są tacy dumni. Przecież przez nich zabitych zostało ponad sto osiemdziesiąt tysięcy Warszawiaków, nie uczestniczących w walkach. A sami powstańcy, co dziesiąty miał jakąś broń. Więc jakie było to przygotowanie do walki. Ci co doprowadzili do powstania powinni odpowiadać za ludobujstwo. Takie to powody do dumy.

  "Cały czas nie rozumiem..."-poczytaj,dowiedz się a później pisz.Nie odwrotnie.

 • tak dwatematy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 11:22 ~tak dwatematy

  A skoro ta Ewatr jest taka odważna i niczego się nie boi. To ja mam pomysła aby nakręciła film o tych co finansowali Adolfa do samego końca. A jankiesi przeżucili na koniec wojny wziętych do niewoli SS galicjennn. W celu uzbrojenia i wysłania na front wschodni. Czy teraz ich dzieci są przeżucani na teren Ukrainy

 • unala

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 11:11 ~unala

  Czy z dzisiejszymi rządzącymi będzie to samo sprowokują Rosjan i uciekną do Londynu aby za kanału zagrzewać do wojny jak ci z 39 roku uciekli przez Rumunię. To tylko karski i Bartoszewski alarmowali USA żydów o mordach na żydach. A jakoś nikt z Polaków o Wołyniu nie Wspominał.Czy teraz się powtórzy, bo są siły na smyczy, które prą do wojny

 • pows

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 09:50 ~pows

  Osoba nikczemna Ewart TW Monika, która przez lata donosiła i szkodziła Polsce dziś robi film o bohaterskim zrywie Polaków.

 • WARS

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 09:48 ~WARS

  To są prawdziwi POLACY!! CZEŚĆ IM I CHWAŁA!!!

 • lsd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 09:28 ~lsd

  Cały czas nie rozumiem z czego ci ludzie są tacy dumni. Przecież przez nich zabitych zostało ponad sto osiemdziesiąt tysięcy Warszawiaków, nie uczestniczących w walkach. A sami powstańcy, co dziesiąty miał jakąś broń. Więc jakie było to przygotowanie do walki. Ci co doprowadzili do powstania powinni odpowiadać za ludobujstwo. Takie to powody do dumy.

 • szacunek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.07.2014 08:14 ~szacunek

  Cześć i Chwała Bohaterom

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »