Informacje

12.04.2012 17:40 ZIELONE BIUROWCE POWSTANĄ NA WILANOWIE

O czym marzą w biurowcach?
Światło i lunch na powietrzu

SERWISY:

W biurach spędzamy przeciętnie 40 lat swojego życia (a po reformie emerytalnej nawet 45). Chcąc nie chcąc traktujemy je jak drugi dom, który generalnie lubimy. Ale chętnie zamienilibyśmy na lepszy.

O to, czy lubimy biura, w których przychodzi spędzać nam 8, a często więcej godzin na dobę, spytał Polaków deweloper. Firma Polnord realizuje inwestycję Wilanów Office Park - na 17 hektarach między Miasteczkiem Wilanów a przyszłą trasą S2 powstanie 18 biurowców. - Zielonych, ekologicznych i przyjaznych - przekonuje na każdym kroku Polnord.

Do pracy w 45 minut

Na jej zlecenie instytut Homo Homini przepytał 514 osób z Warszawy, Trójmiasta, Krakowa i Wrocławia. Okazało się, że prawie 85 proc. badanych uważa biuro za ważne miejsce, a 1/5 określa je wprost jako drugi dom.

Z badań wynika też, że najważniejszą cechą dobrego biura jest dostępność miejsc do parkowania - ci, którzy swoje biura lubią, cenią właśnie to, że mają gdzie parkować. Ci, którzy nie lubią, narzekają na ich brak (38 proc.). Zaraz za parkowaniem jest dojazd komunikacją publiczną  (narzeka na to aż 35,4 proc. badanych). Aż 55 proc. uznało przy tym, że 45 minut to akceptowalny czas dojazdu do pracy. Dłuższą podróż akceptuje już mniej, niż połowa respondentów.

Polnord przekonuje zresztą, że do Wilanowa w tak krótkim czasie da się dojechać nawet z Targówka. - Zaletą naszego projektu będzie to, że dojeżdżać się będzie do niego "pod prąd". Gdy mieszkańcy Wilanowa jadą do miasta, pracownicy naszych biur jadą do pracy. Po południu będzie odwrotnie - zwraca uwagę Michał Świerczyński, wiceprezes Polnordu.

Dość okien bez klamek

Respondentów zapytano też, jak ich zdaniem powinno wyglądać nowoczesne biuro. - Zaskoczyło nas, jak ważne jest to, żeby można w nich było otwierać okna. Nie lubimy klimatyzacji - zwraca uwagę Marcin Duda z Homo Homini. Jako cechę nowoczesnego biura, otwierane okna wymieniło 53 proc. badanych. Wyżej znalazł się tylko łatwy dojazd (prawie 90 proc.) i dostęp do światła dziennego (66,3 proc.). Niżej zieleń (niecałe 46 proc.), widok z okna (38,3 proc.) i cisza (36 proc.).

Kolejna ważna kwestia to dostęp infrastruktury otaczającej miejsce pracy. Tu liczą się zarówno sklepy (28,6 proc. uważa, że najlepsze sąsiedztwo miejsca pracy to centrum handlowe) jak i zieleń (14 proc. chciałoby parku). Zapytani o szczegóły wskazują np. na obiekty sportowe dostępne po pracy lub ławki w zasięgu bezprzewodowego internetu, pozwalające część pracy wykonać na powietrzu. 23,5 proc. wskazuje ławkę na świeżym powietrzu jako idealne miejsce na lunch.

Zieleń certyfikowana

Choć 88 proc. pracowników biur jest zadowolnych ze swojego miejsca pracy, to aż 82 proc. deklaruje gotowość do przeprowadzki. - Na rynek pracy wkracza kolejne pokolenie, które wie, że zagranicą inwestuje się w dobre, przyjazne warunki pracy. I oczekuje, że i o nich pracodawcy zadbają - uważa Świerczyński.

Sam nie ukrywa jednak, że Wilanów Office Park swój zielony charakter zawdzięczać będzie przede wszystkim zapisom planu miejscowego, który zobowiązał inwestorów do zachowania miejscowej roślinności i wymusił aż 50-procentowy udział powierzchni biologicznie czynnej. - I to nie będzie zieleń na niedostępnym dachu, tylko otwarte dla pracowników trawniki między biurami - zapewnia Polnord, który chce, by cała inwestycja uzyskała certyfikat BREEAM.

A to oznacza, że budynki muszą być zbudowane z materiałów, których produkcja pochłania mało energii (odpada np. kamień na elewacjach), wyposażone w systemy pozwalające oszczędzać wodę i energię czy stojaki rowerowe i prysznice dla pracowników. - Takie certyfikaty to dziś już standard. Międzynarodowe korporacje nie wynajmą biura, które ich nie posiada - mówi Swierczyński.

- To bardzo korzystne zmiany - uważa dr Joanna Bąk z Politechniki Warszawskiej, jeden z pierwszych w Polsce psychologów architektury. - Lepsze warunki pracy zwiększają naszą wydajność i identyfikację z pracodawcą, więc to się po prostu opłaca - przekonuje.

Jej zdaniem, doświadczenia krajów zachodnich pokazują, że źle zaprojektowane budynki mogą narażać pracodawców na ogromne koszty, a pracowników - na kłopoty ze zdrowiem. - Alergie, ciągnące się przeziębienia, bóle głowy, w końcu zwolnienia lekarskie. Tego wszystkie można uniknąć - mówi.

Polnord podpisał już umowy na wynajem części budynków z firmami Pol Aqua i Aseco.

Karol Kobos

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mario

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 13:35 ~mario

  ... i nie 45 minut z Targówka, a minimum samochodem 1h 15 minut ... autobusem ok. 2 h


  Magda~Magda

  nie - Marek Swierczynski, a Michal Swierczynski; nie aseco, a asseco...

 • jatoja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 12:03 ~jatoja

  Biuro to biuro pracownik ma przyjść pracować mieć dostęp do toalety i wodę do picia i jeszcze jak najmniejszą pensję o czym tu mowa ktoś się pyta pracownika czy mu się jego pokój podoba? Pracowałem w biurze 7 lat i nigdy więcej ten klimat może odpowiadać przyjezdnym bo się filmów naoglądali, papierosek, kawka itd. ale rzeczywistość jest inna przynajmniej w firmie której pracowałem przed kryzysem do 2010r nawet było fajnie ale jak zaczęły się problemy coraz więcej obowiązków rywalizacja przyjmowanie przyjezdnych za połowę stawki to zrezygnowałem nawet na odprawę się załapałem bo następni nic nie dostali

 • były konsultant

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 10:31 ~były konsultant


  wart11~wart11

  Nigdy w biurze nie pracowałem, ale i tak biuro najbardziej mi się kojarzy z obozem pracy.
  Wszystkim życzę jak najwięcej pieniędzy i jak najmniej pracy.
  kotek~kotek

  Marzę o pracy w biurze! Praca od 9-17 (może jakieś nadgodziny), wolne weekendy! Brak bezpośredniego kontaktu z klientem. Prawdziwym obozem pracy są galerie handlowe, call center - świątek, piątek do 22.00 za 1800zł brutto...


  call center do 22:00? na 22:00 to przychodzi do pracy kolejna zmiana...

 • kotek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 08:03 ~kotek

  wart11~wart11

  Nigdy w biurze nie pracowałem, ale i tak biuro najbardziej mi się kojarzy z obozem pracy.
  Wszystkim życzę jak najwięcej pieniędzy i jak najmniej pracy.

  Marzę o pracy w biurze! Praca od 9-17 (może jakieś nadgodziny), wolne weekendy! Brak bezpośredniego kontaktu z klientem. Prawdziwym obozem pracy są galerie handlowe, call center - świątek, piątek do 22.00 za 1800zł brutto...

 • Maria

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.04.2012 07:00 ~Maria

  Panie autorze tekstu: w Wilanowie!!!

 • Magda

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 23:17 ~Magda

  nie - Marek Swierczynski, a Michal Swierczynski; nie aseco, a asseco...

 • mistrz_prostej

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 22:21 ~mistrz_prostej

  fan2~fan2

  Redaktor wie, co to za reguła(y)?


  Bardzo mądre reguły na pewno :P
  A słyszał kolega fan2 o czymś takim jak lokalna tradycja? O referendum w Suwałkach? Hę?
  Autochtoni mówią tylko NA Wilanowie, pffff! Zapraszam na nasz piękny Wilanów ;)

 • fan2

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:28 ~fan2

  Szanowny Redaktorze,

  owszem: na Pradze, na Mokotowie, na Bielanach, na Ursynowie, na Białołęce, na Woli, na Targówku, na Bemowie, na Ochocie, na Żoliborzu

  ale:

  w Wilanowie, w Wawrze, w Ursusie, we Włochach, w Rembertowie, w Wesołej,

  no i ze względu na inną regułę:

  w Śródmieściu.

  Redaktor wie, co to za reguła(y)?

 • wart11

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:13 ~wart11

  Nigdy w biurze nie pracowałem, ale i tak biuro najbardziej mi się kojarzy z obozem pracy.
  Wszystkim życzę jak najwięcej pieniędzy i jak najmniej pracy.

 • mmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.04.2012 21:06 ~mmm

  Trawa na dachach to świetny pomysł. Nie tylko ładnie wygląda, ale oczyszcza powietrze, reguluje poziom wilgotności w mieście, chroni przed przegrzewaniem i wycisza.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »