Informacje

11.09.2013 14:59 Związki protestują w stolicy

O co walczą? Długa lista postulatów

SERWISY:

Zmiana rządu, tworzenie nowych miejsc pracy i godne wynagrodzenia. Odejście od podniesienia wieku emerytalnego i od przepisów o elastycznym czasie pracy - między innymi z takimi postulatami przyjechali do Warszawy związkowcy.

W Warszawie trzy centrale związkowe: Forum Związków Zawodowych, NSZZ "Solidarność" i Ogólnopolskie Porozumienie Związków Zawodowych rozpoczynają protest przeciwko polityce rządu pod hasłem "Dość lekceważenia społeczeństwa".

Przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda chce, by protesty doprowadziły do zmiany rządu. - Pewnie po jednej demonstracji rząd nie ustąpi, ale jesteśmy przygotowani na walkę tygodniami, miesiącami - mówił Duda.

Odwołanie ministra

Przygotowania do protestu trwają od czerwca, kiedy to związki zawodowe zawiesiły udział w obradach Komisji Trójstronnej. Bezpośrednim powodem było uchwalenie przez Sejm tzw. elastycznego czasu pracy. Związki uznały wówczas, że dialog społeczny między rządem, pracodawcami, a związkami jest pozorowany, bo postulaty związkowe nie są brane pod uwagę. Związki postawiły wówczas warunek powrotu do dialogu w Komisji Trójstronnej - odwołanie ministra pracy Władysława Kosiniaka-Kamysza (z funkcji przewodniczącego komisji i szefa resortu).

Praca, emerytury

Związkowcy chcą wycofania zmian w Kodeksie pracy pozwalających na wydłużenie z obecnych maksymalnie czterech miesięcy do 12, okresu rozliczeniowego czasu pracy, przyjęcia ustawy wymuszającej szybszy wzrost płacy minimalnej i podniesienia progów dochodowych upoważniających najuboższych do świadczeń rodzinnych i socjalnych.

Innym postulatem jest wycofanie się z obowiązującej już zmiany wieku emerytalnego, który został podwyższony do 67 lat dla wszystkich pracowników.

Trzy centrale chcą też większych wydatków na pomoc bezrobotnym, ograniczenia stosowania "śmieciowych" umów o pracę oraz dostępu do bezpłatnej edukacji i pakietu zmian poprawiających funkcjonowanie ochrony zdrowia.

Premier gotów rozmawiać

Premier Donald Tusk ocenił, że jedynym postulatem związkowców jest obalenie rządu, a nie jest to cel właściwy dla związku zawodowego. - Jestem gotów rozmawiać na każdy temat, ale trudno ode mnie wymagać, żebym się z kimś umawiał na temat tego, w jaki sposób ma mnie obalić. Trudno pod takim hasłem prowadzić dialog - podkreślił.

Zapewnił, że państwo będzie dobrze funkcjonowało w trakcie protestów, a jego zadaniem jest zapewnienie spokoju i bezpieczeństwa mieszkańcom Warszawy.

Minister pracy Władysław Kosiniak-Kamysz uważa, że nie warto demonizować sprawy elastycznego czasu pracy, bo rozwiązanie sprawdziło się już w ustawie antykryzysowej, nie zgadza się z też większością związkowych postulatów. W jego ocenie niektóre są przez rząd realizowane.

tvn24/db

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 20:30 ~nick

  za nadgodziny to akurat i tak nie płacą - standardem jest odbiór. No i czas na odbiór jest ważny

 • Kompletna bzdura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 13:45 Kompletna bzdura

  nick~nick

  Akurat wydłużenie okresu rozliczania do 12 miesięcy jest ok. Przynajmniej można by sobie nadgodziny odebrać w wygodnym momencie, a nie wtedy, kiedy jest się do tego zmuszonym przez okres rozliczeniowy.


  A ja akurat ci powiem że nie rozumiesz idei wprowadzenia dwunastomiesięcznego okresu rozliczeniowego. Chodzi o to byś nie miał płacone za nadgodziny, rząd sam przyznał że w skali roku pracodawcy zaoszczędzą na tym 10 mld PLN.


 • nick

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 09:18 ~nick

  Akurat wydłużenie okresu rozliczania do 12 miesięcy jest ok. Przynajmniej można by sobie nadgodziny odebrać w wygodnym momencie, a nie wtedy, kiedy jest się do tego zmuszonym przez okres rozliczeniowy.

 • t29

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.09.2013 07:16 ~t29

  A gdzie postulaty z sierpnia 80 ?
  Wasi "dzielni" przedstawiciele siedzą w Sejmie i co zrobili przez 33 lata?
  Nabijali tylko swoje konta w bankach.

 • Gosiek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 18:41 ~Gosiek

  O ile dobrze pamiętam w sierpniu 1989 też były postulaty nabazgrane na desce. Jak solidaruchy drwały się do koryta to postulaty poszły w niepamięć, oczywiście nic z nich nie było. Proponuję odświeżyć sobie pamięć panowie karierowicze związkowcy. Czyżby nstępni mieli ochotę okradać Polskę i pchają się do koryta. Przypomnę zwiąkowca kolejarzy, który gardłował na torach, jak został senatorem z PIS-u co zrobił dla kolejarzy? wielkie nic ale kaska leci, i o to tu właśnie chodzi. Pan duda też śni o korycie a związki traktuje jak trampolinę. Dziwię się tylko, że ludzie mają taką krótką pamięć i znów kręcą sobie bat na plecy.

 • doroboty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 18:06 ~doroboty

  Proszę tych zadymiarzy żeby nie wypowiadali się w moim imieniu.
  Ja pracuję i nie mam czasu na takie pajacowanie.
  Powinniście, panowie związkowcy, finansować się SAMI ze swoich składek!
  I do roboty!!!

 • poprostuja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 17:59 ~poprostuja

  Czytam te komentarze i choroba zwana lemingozom mnie przeraża

 • MrT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 17:42 ~MrT

  To członkowie zakładowych zarządów związkowych. Nic im za te manifestacje nie grozi, więc mogą sobie robić takie wycieczki. Szkoda tyle, że często więcej myślą o sobie niż innych pracownikach. To tak poza hasłami na pikietach.

 • jkk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 17:36 ~jkk

  Robic sie nie chce!!! najłatwiej jest wytykać błedy !!! banda nierobów

 • nbhvg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2013 17:29 ~nbhvg

  A postulaty sierpniowe?Było, minęło.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »