Informacje

21.05.2016 09:59 Kontrowersje reprywatyzacji

O co ten spór?
Plac Defilad i działka warta miliony

SERWISY:

Spór wokół zwróconej działki na placu Defilad przybiera na sile. Urzędnicy, politycy i aktywiści przerzucają się odpowiedzialnością. Kłócić się jest o co, bo cenny teren liczy blisko 1500 m kw, a jego wartość szacuje się na ponad 100 milionów złotych. Za kilka lat może stanąć tu najwyższy wieżowiec w Warszawie.

Grunt obok Pałacu Kultury to bodaj najbardziej popularna działka w Warszawie w ostatnim czasie. Wszystko przez kontrowersyjną reprywatyzację, której kulisy ujawniła "Gazeta Stołeczna". Ratusz oddał cenny teren, choć miał podstawy by wstrzymać się z tą decyzją.

CZYTAJ WIĘCEJ O SPRAWIE ZWROTU

Przed wojną działka znajdowała się pod adresem Chmielna 70. Dziś jest to plac Defilad – samo serce Warszawy. Grunty leżą od strony ulicy Emilii Plater, między Salą Kongresowym, a skrzydłem Pałacu Kultury, w którym znajduje się Muzeum Techniki.

Wieżowiec najwyższy w mieście

Liczy blisko 1500 metrów kwadratowych powierzchni. Miejscowy plan zagospodarowania tego terenu został uchwalony w 2010 roku. Pozwala na wybudowanie wieżowca. Jego minimalna wysokość to 233 metry, a maksymalna 245 metrów, czyli o 8 metrów więcej od całkowitej wysokości znajdującego się obok Pałacu Kultury.

Budynek ma być wykonany ze "szlachetnych materiałów elewacyjnych", takich jak kamień lub szkło (z wyłączeniem szkła refleksyjnego). Przeszklone powinno zostać co najmniej 70 proc. powierzchni jego elewacji. Tafle muszą pozostać w kolorystyce nieba: szare lub niebieskie. Wokół wieżowca nie można stawiać ogrodzeń ani rozmieszczać reklam i szyldów.

Plan reguluje nawet to, że należy zapewnić "miejsce do gniazdowania sokoła wędrownego w uzgodnieniu z właściwym organem do spraw ochrony gatunkowej".

Sklepy i mieszkania

Plan zagospodarowania pozwala na zorganizowanie tu różnych usług z zakresu m.in. administracji, hotelarstwa, handlu, gastronomii, i bankowości. Możliwa jest też budowa mieszkań, pod warunkiem, że znajdą się powyżej szóstej kondygnacji. Dopuszcza się też stworzenie podziemnego parkingu pod ulicą Emilii Plater.

Władze Warszawy oddały ten teren w 2012 roku. Zwrotem zajmował się mecenas Robert Nowaczyk. Obecnie działka ma trzech właścicieli, którzy niedługo przed zwrotem wykupili roszczenia. Jeden jest współpracownikiem Nowaczyka, drugi to jego siostra (pracująca w ministerstwie sprawiedliwości), a trzeci to prezes sądu dyscyplinarnego warszawskiej Rady Adwokackiej - wyliczała w swoim tekście "Stołeczna".

Dodatkowe siedem działek

Nowi właściciele dysponują jednak większym terenem niż wskazane 1458 metrów. W 2013 roku Hanna Gronkiewicz-Waltz sprzedała im siedem sąsiadujących działek. Były to małe skrawki od 23 do 360 metrów kwadratowych powierzchni. Zostały wycenione na 21 mln złotych. Nowi właściciele zapłacili wówczas jedynie 6 milionów - w kolejnych latach mają zaś płacić ratuszowi po 3 proc. całej kwoty rocznie.

Działki sprzedano w trybie bezprzetargowym, co jest zgodne z prawem. Ustawa o gospodarowaniu nieruchomościami mówi, że działki, które same w sobie nie mogą być wykorzystane do inwestycji (bo są za małe lub nie mają dostępu do drogi publicznej), można sprzedawać bez przetargu.

Zdaniem cytowanych przez "Stołeczną" ekspertów, działka na placu Defilad może być warta nawet 160 mln zł. Hanna Gronkiewicz-Waltz w wywiadzie dla radia TOK FM przekonywała jednak, że "jest to abstrakcyjna kwota".

Co dalej z Chmielną?

Na ostatniej sesji rady miasta wiceprezydent Jarosław Jóźwiak zadeklarował, że będzie chciał odzyskać działkę na pl. Defilad. - Najpierw jednak ministerstwo finansów musi przetłumaczyć dokumenty, które odnalazło w tej sprawie. Potem musi wydać decyzję, na mocy której grunty zostaną wpisane w Skarb Państwa. Wtedy będziemy mieli podstawę do unieważnienia decyzji zwrotowych – powiedział Jóźwiak.

- Na razie złożyliśmy wniosek o zabezpieczenie w postaci wpisu do księgi hipotecznej, aby obecny właściciel nie zbył tej nieruchomości i czekamy na działania ministerstwa – dodał.

kw/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • alek0

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2016 08:39 ~alek0

  to w tym miejscu jest plac Defilad?

 • Majk

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.05.2016 01:11 ~Majk

  Widzę że większość piszących te komentarze to nawet z Warszawy nie jest. Wystarczy zobaczyć jak jest tam mało miejsca na jakikolwiek budynek, znajduje się tam wjazd na parking, szeroki chodnik, trochę trawnika.

 • gościu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 19:47 ~gościu

  właściciel, a nie odkupione roszczenia ... spadkobierca potwierdzony ... minimum zasad. Poza tym dlaczego nie oddano działek Pani Wolskiej ( pałac w Wilanowie ) czy innym, a jakimś podejrzanym typom kamienice z lokatorami i działki pod PKiN ?
  Przecież za tym stoi ciągle kilka osób, tych samych, "prawnicy" podobno ( nie wiem kto im dał dyplom ) ... Kpiny !

 • gość

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 18:46 ~gość

  gosc~gosc

  Urzednicy zamiast Pomyslec i scalic dzailki w jedna to sprzedawali niby noc nie warte dzialki zza grosze


  Przecież oni pomyśleli i sprzedali bez przetargu właśnie niescalone, a teraz nabywca je sobie scali sam. O to chodziło od początku, żeby uniknąć przetargów. Co więcej - przyszły właściciel może je sprzedać teraz inwestorowi zagranicznemu z minimum formalności. Proste i genialne.

 • Maniek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 18:44 ~Maniek

  O co chodzi, miasto straciło, ale ktoś zyskał? Ten zwrot działki nastąpił z poszanowaniem demokracji i w zgodzie z obowiązującym prawem o które walczy KOD. Czy nadal warto popierać KOD?

 • Talemt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 18:37 ~Talemt

  teraja1teraja1

  Jak chodzi o sprawy urzedowe to udaja idiotow a jak o korupcje to takie sprytne .

  Udawanie idiotów świetnie im idzie, bo mają naturalne predyspozycje.

 • teraja1

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 15:35 teraja1

  Jak chodzi o sprawy urzedowe to udaja idiotow a jak o korupcje to takie sprytne .

 • holender iwan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 14:46 ~holender iwan

  Brak słów jak bezczelnie kręcili lody gdzie odpowiedzialność tej pani H.G.WALTZ gdzie instytucje kontrolujące ile można jeszcze czytać słuchać o przekrętach aferach na wysokich stołkach -- te obecne polityczne przepychanki,hałas to zasłona dymna dla ciemnych interesów na szczytach dawnej władzy i strach przed odpowiedzialnością za afery od Hazardowej kończąc na AMBER GOLD i innych związanych ze sprzedażą nieruchomości i przedsiębiorstw państwowych za symboliczne kwoty. Przypomnę co pisała prasa że ta pani też dostała coś z odzysku jak mnie pamięć nie myli to udziały w kamienicy myślę że i to też trzeba sprawdzić czy odbyło się to zgodnie z prawem

 • brakslow

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 11:55 ~brakslow

  Pomijając już siostrę brata kuzyna ciotki itp. zastanawiają mnie dwie sprawy, po pierwsze czemu pozwala się na zwrot osobom trzecim, mało mieliśmy przypadków chociażby z Krakowa gdzie okazywało się że dokumenty spadkowe i własności do kamienic po prostu były sfałszowane, bądź wyłudzone od prawowitych właścicieli za grosze. Kolejną sprawą jest 6 milionów złotych wątpliwego pochodzenia i jakim prawem warszawa udziela osobie prywatnej nieoprocentowanego kredytu? bo jak inaczej nazwać płatność po 3% w kolejnych latach?

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.05.2016 11:05 ~Wyborca

  Czuć przekręt na odległość. Od kogo Państwo prawnicy nabyli te roszczenia i za ile? Skąd w Ratuszu taka gotowość do oddania działki i jeszcze uszczęśliwiania właścicieli dodatkowymi działkami na preferencyjnych warunkach.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »