Informacje

27.01.2011 10:42 Sesja rady miasta

O co pokłócą się radni?

SERWISY:

 

Nie "czy", a "o co" pokłócą się radni miejscy na dzisiejszej sesji rady miasta? Punktów zapalnych nie brakuje. Od sytuacji zarządu dzielnicy Praga Północ, po zwolnienie z opłat za parkowanie, gdy pada śnieg.

W programie sesji znalazł się m.in. projekt PiS dodtyczący zmian w uchwale o płatnym parkowaniu. Poprawka miałaby pozwolić prezydent miasta zawiesić opłaty w strefie płatnego parkowania, gdy będzie taka potrzeba, np. po intensywnych opadach śniegu. Jednak zdaniem PO, która ma w radzie większość, szanse na przegłosowanie poprawki są znikome.

PiS chce tłumaczeń

Duże emocje wzbudzi na pewno jeden z ostatnich punktów obrad, dotyczący informacji prezydenta, nt. powoływania zarządów dzielnic. Chodzi głównie o Pragę Północ. To właśnie tu po wyborach doszło do politycznego zawirowania: ku zaskoczeniu wszystkich burmistrzem wybrano Jacka Sasina z PiS. Przeważył głos młodego radnego PO, Łukasza M. (ma obecnie zarzuty prokuratorskie), który niespodziewanie poparł kandydata PiS. Po tej decyzji szefowa rady przerwała sesję i uniemożliwiła wybór zarządu w terminie. Obecnie w dzielnicy funkcjonuje zarząd komisaryczny.

Zwolnić czy nie?

Samorządowcy mają zająć się też sprawą radnego - Macieja Maciejowskiego. Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji złożyła wniosek z prośbą o zmniejszenie obowiązków radnego i obniżenie jego zarobków. - Pan Maciejowski został zatrudniony, jako polityk. Jeśli politycznie się zatrudniamy, to powinniśmy odchodzić wraz ze swoim pracodawcą, który też był politykiem – zaznacza Ligia Krajewska, radna PO. Z kolei PiS liczy, że Platforma Obywatelska i Sojusz Lewicy Demokratycznej będą bronili radnego Maciejowskiego.

Drogie wraki?

Radni zajmą się też sprawą usuwanie wraków z ulic, a dokładnie utratą dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska na ten cel. Władze miasta złożyły wniosek w tej sprawie. - Trochę jednak za późno i może utracić 2 mln zł dofinansowania - mówi Marta Klos, reporterka TVN Warszawa. - Ratusz się odwołał do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, ale ten oddalił zażalenie. Teraz miasto odwołało się do sądu okręgowego - dodaje. Na dzisiejszej sesji radni będą chcieli usłyszeć wyjasnienia w tej sprawie.

Plany zagospodarowania

To jednak nie wszystkie tematy. Radni będą też decydować o rozpoczęciu prac nad nowymi planami zagospodarowania, m.in. okolic Dworca Gdańskiego i Fortu Mokotów, a także nad powołaniem centrum Alzheimera. Placówka miałaby pełnić całodobową opiekę w Domu Pomocy Społecznej przy ul. Nowoursynowskiej 216. Rani zajmą się też zmniejszonym w tym roku dofinansowaniem dla policji.

mjc/ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Mścisław

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 14:27 ~Mścisław

  Pewnie pokłócą się o to czy będą jeść bezy czy pączki i czy do picia woda czy kawa czy herbata ,potem kolesi mianują honorowymi obywatelami Warszawy potem coś zepsują żeby potem naprawiać w pocie czoła. Na końcu przyznają sobie medale za wkład w rozwój Warszawy. To wszystko jest chore.

 • Zuzanna

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 14:26 Zuzanna

  Trzymam kciuki za mieszkańców Pragi, żeby radny M. oddał stołek. Wtedy PO będzie miało większość, tak jak chcieli wyborcy, i sytuacja się ustabilizuje.

 • Aya905

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 14:08 ~Aya905

  a moze tak Łukasz M. odda sie w ręce swoich wyborców , co oni o nim powiedzą , przeciez ich tez oszukał

 • W

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 13:03 ~W

  No dobra, ale MPZP dworca Gdańskiego ma być PRZYJĘTY a nie ROZPOCZĘTY. Ten plan jest od dawna gotowy. Czy w Waszej redakcji płacą aż tak marnie, że nie macie nikogo kto choć trochę orientował się w planistyce i stołecznej legislacji?

 • Fidel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 10:44 ~Fidel

  Zniesienie opłat za parkowanie? Niby dlaczego? Jeśli zalega śnieg, to niech kierowcy zgłoszą to do zarządcy terenu, lub wożą ze sobą szuflę. Płatne miejsca parkingowe stoją puste, bo Panu/Pani kierowcy nie chce się więcej płacić, lub musi zaparkować pod samym wejściem.

 • Dolina Służewiecka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 10:22 ~Dolina…

  Przecież Centrum Alzheimera już mamy - przy Wilanowskiej i Nowoursynowskiej. O co chodzi?

 • wars

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 10:06 ~wars

  Rzeczpospolita nierządem stoi. Elżbieta Kowalska-Kobus powiedziała liberum veto, przerwała obrady rady, uciekła za Wisłę do Hetmana Gronkiewicza-Waltza i czeka na jakąś nagrodę za posłuszeństwo.

 • tim

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 09:54 ~tim

  dobre hgw bryluje przed kamerami i pieknie tlumaczy jak potrzebny byl gigantyczny wzrost zatrudnienia w ratuszu. Pozniej ta banda stolkow nie potrafi przypilnowac terminu zlozenia dokumentow dzieki ktoremu miasto odzyskuje kase.

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 09:41 ~wkurzony

  POpaprańcom nie spodobało się że moga utracić władze nad tą dzielnica to i zostały zablokowane obrady! Zrobią wszystko żeby cała warszawą rządzić! A o zniesieniu opłat za parkowanie w pewnych sytuacjach... NAPEWNO ZAPOMNIJCIE chciwość bufetowej nie zna granic i na swoje i innych premie musi przeciez mieć!

 • xx

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.01.2011 07:53 ~xx

  Przeważył głos młodego radnego PO, Łukasza M. (ma obecnie zarzuty prokuratorskie) - i jak ktoś się wyłamie to go od razu napiętnują !!!!


  Gorzej niż za komuny - a moze i tak samo ?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »