Informacje

07.11.2016 19:37 Otworzą 11 listopada

Nycz o Świątyni Opatrzności: otwieramy i budujemy dalej

SERWISY:

- To historyczny moment, na który czekały pokolenia - powiedział w poniedziałek metropolita warszawski kardynał Kazimierz Nycz o planowanym na 11 listopada otwarciu Świątyni Opatrzności Bożej.

Uroczystości otwarcia świątyni wybudowanej na Polach Wilanowskich w Warszawie potrwają trzy dni.

Rozpoczną się 11 listopada o godz. 9 mszą świętą pod przewodnictwem prymasa Polski, abp. Wojciecha Polaka. W mszy będą uczestniczyć przedstawiciele najwyższych władz RP, m.in. prezydent Andrzej Duda, marszałkowie Sejmu i Senatu oraz premier Beata Szydło.

Tego dnia odbędzie się też premiera koncertu "Przymierze" Michała Lorenca, napisanego specjalnie na otwarcie Świątyni Opatrzności Bożej w roku 1050-lecia chrztu Polski.

SZCZEGÓŁOWY PROGRAM ZNAJDZIESZ TUTAJ

"Czekaliśmy 225 lat"

11, 12 i 13 listopada w samo południe w świątyni odprawione zostaną też uroczyste msze św. z Aktami Dziękczynienia i Zawierzenia Opatrzności Bożej.

- Moment jest historyczny w tym znaczeniu, że pokolenia oczekiwały na to wydarzenie, które będzie w piątek 11 listopada, dokładnie 225 lat - powiedział kard. Nycz.

Świątynia Opatrzności Bożej zostanie otwarta 225 lat po tym, jak 5 maja 1791 (dwa dni po uchwaleniu Konstytucji 3 Maja) obietnicę jej wybudowania złożył Sejm Wielki.

Jak przypomniał metropolita warszawski, wiele było prób realizacji tej obietnicy króla i Sejmu, a na przeszkodzie stały m.in. kolejne rozbiory Polski, wojny, a następnie lata komunizmu.

Kard. Nycz wskazał, że nadzieja na budowę świątyni "do tego stopnia malała", że Prymas Tysiąclecia, kard. Stefan Wyszyński, zdecydował się w 1979 r. konsekrować na warszawskim Rakowcu kościół parafialny pod wezwaniem Opatrzności Bożej, traktując to jako "próbę zastąpienia tej wielkiej obietnicy".

- I dopiero czas wolności, w którym wystąpił kard. Józef Glemp, na końcu XX wieku, przypomniał tę obietnicę. Miał nadzieję, wołał do parlamentu, wołał do państwa, do rządu i do darczyńców, i nie znajdował niestety zbyt wielkiego odzewu - powiedział kard. Nycz. Przypomniał, że inicjatywę wsparł wówczas specjalną uchwałą Sejm.

Budowana od 2002 roku

Budowę Świątyni Opatrzności Bożej ostatecznie rozpoczęto w 2002 jako "wyraz wdzięczności narodu wobec Boga za dar wolności". - I jest ten moment, jest ten dzień, kiedy wejdziemy do tej świątyni w takim stanie, że można sprawować eucharystię - powiedział metropolita warszawski, dodając, że budowa nadal trwa.

- Jesteśmy na tym pierwszym etapie, który można streścić słowami "otwieramy i budujemy dalej", czyli kontynuujemy wystrój świątyni - powiedział kard. Nycz. Dodał, że chodzi o wystrój ścian, bocznych ołtarzy i kaplic, drogę krzyżową itp. - To będzie droga do następnych etapów, do poświęcenia już formalnego i konsekracji na zakończenie budowy - powiedział metropolita warszawski.

Dodał, że w dniu otwarcia w świątyni będzie już położona biała, marmurowa posadzka oraz ustawiony ołtarz.

Metropolita warszawski podkreślał też, że celem budowy świątyni jest nie tylko dziękczynienie, ale i zawierzenie. Wskazał, że sukcesem jest to, iż przez lata budowy wokół świątyni utworzyła się grupa blisko 100 tys. darczyńców. - Można powiedzieć, że Świątynia Opatrzności jest dziełem tych Polaków, którzy się zidentyfikowali z sensem tej obietnicy – mówił.

Miejsce uroczystości państwowych

Kard. Nycz zapowiedział, że od momentu otwarcia Świątyni Opatrzności Bożej to w niej - a nie jak dotąd w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela - będzie celebrowana większość uroczystości państwowych, które mają oprawę religijną. Kardynał powiedział, że taka prośba została już skierowana do prezydenta RP i władz samorządowych.

Powstający w warszawskim Wilanowie kompleks Centrum Opatrzności Bożej składa się z Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, Świątyni Opatrzności Bożej oraz Panteonu Wielkich Polaków.

Centrum Opatrzności to budowla o kilku kondygnacjach. Część parterową wypełnia Świątynia Opatrzności Bożej z ołtarzami i kaplicami, które mają upamiętniać najważniejsze wydarzenia dla polskiej historii i tradycji religijnej. Na pierwszym piętrze, na wysokości 26 metrów, na które wjedzie się nowoczesnymi windami, będą się znajdować multimedialne muzea kard. Stefana Wyszyńskiego i Jana Pawła II. Pod Świątynią Opatrzności Bożej umiejscowiony jest Panteon Wielkich Polaków.

W panteonie pochowani są m.in. ostatni prezydent Rzeczypospolitej Polskiej na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, pierwszy po 1989 r. minister spraw zagranicznych Krzysztof Skubiszewski, poeta ks. Jan Twardowski oraz księża, którzy zginęli w katastrofie w Smoleńsku. Umieszczono tam symboliczny grób papieża Jana Pawła II. Znajduje się też relikwiarz z fragmentem sutanny z krwią Jana Pawła II z zamachu na placu św. Piotra.

Najwyższy kościół w Warszawie

Prezes Centrum Opatrzności Bożej Piotr Gaweł wskazał, że Świątynia Opatrzności to najwyższy kościół stolicy - jego wysokość wraz z krzyżem to 75 metrów. Do pokrycia kopuły zużyto 30 ton miedzi, świątynia liczy ok. 3 tys. metrów kwadratowych powierzchni i ma przygotowanych nawet 4 tys. miejsc siedzących.

Jak informował Gaweł, w świątyni zastosowano bardzo nowoczesne rozwiązania nagłośnieniowe, wykorzystywane w najlepszych salach koncertowych, a oświetlenie pozwoli uzyskać efekty zmieniane w rytmie roku liturgicznego.

Jak szacuje Gaweł, na dokończenie wszystkich prac w świątyni potrzeba jeszcze ok. 30 mln zł.

PAP/kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ojciec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 23:51 ~Ojciec


  Zapytuję~Zapytuję

  Ciekawe, dlaczego ile razy chcę napisać parę słów o ojcu PiO, wyświetla mi się na czerwono ? To jakiś zakazany materiał ?
  Antek z drona~Antek z drona

  To PO miało ojca??? Myślałem, że tylko PiS ma ojca Tadeusza

  Proponuję wizytę u okulisty. Koniecznie !

 • Jaco

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 23:04 ~Jaco

  Jak to czekaliśmy? Nie znam nikogo, kto by czekał.

 • Normalny

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 21:50 ~Normalny

  Nie czekałem . Zwłaszcza na bunkier .

 • mONIKA

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 19:35 ~mONIKA

  SORRY, JA NIE CZEKAŁAM

 • mistrz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 18:50 ~mistrz


  Tom~Tom

  wytłumaczcie mi, ludzie płaczą, że nie mają pieniędzy, ale tym cwaniaczkom w sukienkach dają non stop...trzeba być naprawdę pustakiem, myśląc, że dając im pieniądze trafi się do nieba...
  Pobożny~Pobożny

  A najgorliwiej obdarowywał klechów PO-wski minister Zdrojewski. Pewnie na wszelki wypadek chciał sobie zapewnić zabawienie.

  Minister kultury i dziedzictwa narodowego z Platformy Obywatelskiej.

 • adas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 17:14 ~adas

  pewnie bardziej zadowoleni byliście jak by kasa poszła na muzeum historii POLIN ?? szkoda to komentować, co Wam to przeszkadza?

 • Antek z drona

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 17:13 ~Antek z drona

  Zapytuję~Zapytuję

  Ciekawe, dlaczego ile razy chcę napisać parę słów o ojcu PiO, wyświetla mi się na czerwono ? To jakiś zakazany materiał ?

  To PO miało ojca??? Myślałem, że tylko PiS ma ojca Tadeusza

 • Pomnikowi nie

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 16:56 ~Pomnikowi nie


  Mrówkołak~Mrówkołak

  Niech się święci pierwszy maja;-) Jednak tradycja wśród entuzjastów budowy tej świątyni żyje. Przecież to za czasów Bieruta oddawało się z fanfarami do użytku budynki, na święta państwowe, żeby je później po cichutku i już bez orkiestry, wykańczać.
  Braciszek Tuck~Braciszek Tuck

  Zaraz wystawią się czarne łapki o kolejne dotacje na "dokończenie" tej betonowej wyciskarki kasy ze środków publicznych. Ciekawe, że "wierni" jakoś się nie spieszą z datkami na ten cel. Może nie warto?

  Odkładają groszaki na zrzutkę na pomnik Lecha Kaczyńskiego na Krakowskim.

 • Zapytuję

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 16:52 ~Zapytuję

  Ciekawe, dlaczego ile razy chcę napisać parę słów o ojcu PiO, wyświetla mi się na czerwono ? To jakiś zakazany materiał ?

 • qwe

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2016 16:45 ~qwe  Allah~Allah

  Wskutek islamizacji Europy, coraz więcej kościołów zostaje przekształconych w meczety, które funkcjonują nie tylko jako instytucje religijne, ale także jako miejsca, w których tworzą się zręby oddzielnej, równoległej społeczności muzułmańskiej, opartej na prawie szariatu.
  Cezary~Cezary

  Europejczycy skończą jak Indianie.
  Joko~Joko

  Kształt architektoniczny tej świątyni bardziej przypomina wielkie meczety, niż Katolickie świątynie, to chyba tak na wszelki wypadek ?
  i będzie stać jak fujarka kaczora na chwałę piszduaru

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »