Informacje

19.06.2014 17:40 msza na zakończenie procesji Bożego Ciała

Nycz: nie pozbawiać lekarza prawa do korzystania z klauzuli sumienia

SERWISY:

- Kościół musi być otwarty i gotowy służyć ludziom, służyć wychowaniu, społeczeństwu, narodowi - podkreślił metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz w homilii wygłoszonej w czwartek na zakończenie procesji Bożego Ciała na pl. Piłsudskiego. Część kazania hierarcha poświęcił klauzuli sumienia, która pozwala lekarzowi odmówić wykonania zabiegu, jeśli jest niezgodny z jego przekonaniami.

- Służbą Kościoła jest także przypominanie, niepodlegających negocjacjom czy głosowaniu wartości podstawowych. Są one wpisane w naturę człowieka i przypomniane w Dekalogu. Nie są wymysłem, czy własnością Kościoła katolickiego. Są ogólnoludzkie. Stoją u podstaw porządku moralnego. Któż wątpi, że należy do nich troska o życie od poczęcia do naturalnej śmierci, niezbywalna godność człowieka, małżeństwo jako związek mężczyzny i kobiety, podstawowa wartość rodziny zbudowanej na takim małżeństwie. Do tego podstawowego katalogu należy wolność, w tym wolność religijna, wolność sumienia - zaznaczył kard. Nycz.

"Prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu"

- Wolność sumienia, jak podkreślił hierarcha, należy do podstawowych praw człowieka i nie jest nadawana ustawami, ale tylko potwierdzona w konstytucjach państw, także w Polsce. Dodał, że wyrazem tego prawa, wolności sumienia, jest klauzula sumienia, w odniesieniu do takich zawodów, powołań, jak lekarz, położna, pielęgniarka. Szkoda, że także nie farmaceuta.

- Jeśli ta klauzula ma rzeczywiście gwarantować wolność sumienia lekarza, a nie być tylko klauzulą iluzoryczną, prawo nie może zmuszać lekarzy do działań wbrew sumieniu. Jeśli taki konflikt zachodzi, trzeba poprawiać prawo, a nie pozbawiać lekarza prawa do korzystania z klauzuli sumienia - podkreślił metropolita warszawski.

Ten rodzaj służby Kościoła wobec społeczeństwa, jak zaznaczył kard. Nycz, nie wszystkim się podoba.

"Kościół chce służyć jedności"

- Tu jednak nie chodzi o podobanie czy niepodobanie się. Kościół zawsze będzie stał na straży niezmiennego prawa potwierdzonego w Dekalogu, zwłaszcza w sytuacji wszelkich prób osłabienia obowiązywalności przykazania "Nie zabijaj", w odniesieniu do nienarodzonych dzieci, czy upośledzonych i starych ludzi. To jest podstawowe zadanie Kościoła w odniesieniu do moralności społecznej - mówił hierarcha.

Podkreślił jednocześnie, że Kościół chce służyć jedności, bo do tego jest powołany przez Chrystusa. - Wieczernik Zielonych Świąt, skąd wyruszył Kościół na cały świat, pozostał otwarty dla wszystkich i takim musi pozostać na zawsze. Kościół jest wieczernikiem otwartym i zapraszającym wszystkich i wychodzi z Ewangelią do wszystkich. To od człowieka ostatecznie zależy czy skorzysta z zaproszenia Chrystusa - mówił kard. Nycz.

Dlatego też, jak podkreślił metropolita warszawski, bezsensowne są zatem wszelkie próby dzielenia Kościoła na Kościół otwarty i nie otwarty, czyli zamknięty. - Kościół jest i musi być otwarty na Słowo Boże, na Ewangelię. Musi być otwarty na człowieka szukającego drogi do Boga, na świętych i grzeszników - zaznaczył kard. Nycz.

Kilkanaście tysięcy mieszkańców

Homilia kardynała Nycza została nagrodzona gromkimi brawami przez kilkanaście tysięcy mieszkańców Warszawy uczestniczących w procesji Bożego Ciała.

Procesję, która przeszła Krakowskim Przedmieściem na pl. Piłsudskiego, poprzedziła msza święta odprawiona w warszawskiej archikatedrze św. Jana Chrzciciela.

W uroczystościach uczestniczyli m.in.: biskupi warszawscy, duchowieństwo, siostry zakonne, parlamentarzyści, przedstawiciele władz samorządowych stolicy, rektorzy warszawskich uczelni, kawalerowie Zakonu Maltańskiego.

Na zakończenie uroczystości abp Nycz udzielił Najświętszym Sakramentem błogosławieństwa miastu i całej Polsce. Odśpiewano też dziękczynny hymn "Ciebie Boga wysławiamy" i "Boże coś Polskę".

PAP/su/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warszawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 19:55 ~warszawa

  Kościół się nawrócił. Kiedyś mordowali na potęgę w wyprawach krzyżowych, dziś obrońcy życia. Chciwi hipokryci!!! Ich doktryna nie ma nic wspólnego z wiarą i religią. Włażą z brudnymi buciorami w życie i politykę.

 • BIMBO

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 17:07 ~BIMBO

  CYMBAŁ, W XXI WIEKU TRZEBA TROCHĘ KORZYSTAĆ Z MÓZGU.

 • aaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 12:27 ~aaa


  ssdsd~ssdsd

  chcialbym zobaczyc jak Nycz idzie do lekarza a ten mu wyjezdza z tekstem... w imie boga wyleczyc cie nie moge. Oooooo wtedy to by sie klecha zaplakal w imie pana
  Block~Block

  Tylko bez obrażania trolu internetowy. Masz swoje zdanie na temat sumienia to je wygardłuj i ciesz się, że ten portal je wyemitował. I nie myśl, że skoro większość zamieszczanych tutaj wypowiedzi jest antylkerykalnych, to rzeczywiście takie zdanie jest przeważające w tym temacie. Ciekawe dlaczego głosy popierające wypowiedz kardynała Nycza nie są emitowane. Może moderator serwisu odpowie. Choć wątpię.


  Pewnie byś się zdziwił gdybyś rozpisał ankietę na temat "sumienie lekarza" a leczenie pacjenta Gwarantuję ci że większość ma zdanie jak `ssdsd że lekarz ma leczyć a nie się modlić o zdrowie

 • kobieta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 11:06 ~kobieta

  Zadziwiające, że w imię Boga trzeba ratować coś co jeszcze nie jest człowiekiem, a żyjąca matka = inkubator nie ma żadnych praw

 • Stone

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 10:04 ~Stone

  Fajne złote czapki, też taką chcę! I te kieliszeczki ze złota - miodzio :) I jaki fajny złoty krucyfiks z jezuskiem. Pełny wypas!
  I te tłuste, zadowolone z siebie mordki - płaćcie więcej na nich, frajerzy - bo trzeba beemkę albo lexusa zmienić na nowszy model!

 • zadra

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.06.2014 09:17 ~zadra

  biurwa~biurwa

  a moja klauzula sumienia nie pozwala mi na wydawanie pozwoleń na budowę dla kolejnych kościołów i nie będę już przymykała oka (bo mi sumienie nie pozwala) na uciążliwości akustyczne, które powodują dzwony kościelne. A tak przy okazji: ile ze swoich poborów pan Nycz daje co miesiąc na kalekie dzieci?

  Wątpię, żebyś miała jakikolwiek wpływ na budowanie nowych kościołów.
  Tak a propos - "na uciążliwości akustyczne, które powodują dzwony kościelne" nie "przymyka się oka" ale wkłada specjalne przeciwdziękowe wkładki do uszu. A ty koleżanko, to ile miesięcznie dajesz na kalekie dzieci ?

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 22:54 ~warszawiak

  Albo klecha albo lekarz! Innego wybporu nie ma dla bezpieczeństwa pacjentów! Niedawno były informacje o 'leczeniu' sie u znachorów, a tu, co się usiłuje forsować?!

 • Fryzura

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 17:40 ~Fryzura

  marmar~marmar

  Cezary z Arles: „Kto w chorobie spieszy do kościoła zasługuje na otrzymanie zdrowia ciała i odpuszczenie grzechów”.

  A tak komentuje jego poglądy Stefan Czarnocki: wierny winien unikać "stosunków z przedstawicielami umiejętności czysto świeckich, opartych na dociekaniu własnym, powołujących się na autorytet rozumu ludzkiego - zawsze bowiem za tym autorytetem ukryty jest diabeł. A więc np. chory nie powinien udawać się po poradę do lekarzy, choroba jest bowiem dopustem bożym, o którego odwrócenie trzeba prosić Boga. Wszelka walka z chorobą inaczej niż modlitwą i jałmużną jest przynajmniej podejrzana o buntowanie się przeciwko woli boskiej w imi dobra cielesnego, a powoływanie się na pozakościelny autorytet lekarza jest równoznaczne z oddawaniem się diabłu w opiekę". Amen!

  Po przeczytaniu tegoż włos mi się zjeżył i stoi do tej pory :(

 • Wieczorny dzwon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 17:38 ~Wieczorny dzwon

  biurwa~biurwa

  a moja klauzula sumienia nie pozwala mi na wydawanie pozwoleń na budowę dla kolejnych kościołów i nie będę już przymykała oka (bo mi sumienie nie pozwala) na uciążliwości akustyczne, które powodują dzwony kościelne. A tak przy okazji: ile ze swoich poborów pan Nycz daje co miesiąc na kalekie dzieci?

  Kolega syna miał na Stegnach w Warszawie takie uciążliwości akustyczne ze stronu kościoła, że musiał zmienić mieszkanie, które po nim zajął ktoś głuchy. Kolega syna problemów z sumieniem nie miał.

 • wawa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.06.2014 16:18 ~wawa

  Niech Nycz zajmie się swoją działką a nie imgeruje bezpodstawnie w zasady lecznictwa, bo nikt mu nie dał do tego prawa!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »