Informacje

26.11.2018 21:27 KOMISJA WERYFIKACYJNA

NSA po stronie komisji:
odrzuca zażalenia ratusza

SERWISY:

Naczelny Sąd Administracyjny odrzucił skargi kasacyjne ratusza, przyznając tym samy rację komisji Patryka Jakiego.

"Naczelny Sąd Administracyjny jednoznacznie przychylił się do argumentacji przedstawionej przez Komisję Weryfikacyjną, a równocześnie wskazał niespójność i błędne formułowanie zarzutów względem działania komisji" - tłumaczy w komunikacie sprzed kilku dni ministerstwo sprawiedliwości.

"Co ważne, wbrew żądaniom ratusza, NSA nie skierował pytań prejudycjalnych do TSUE, jasno podkreślając, że nie można mówić o naruszeniu prawa do sądu strony skarżącej - m.st. Warszawy - czy naruszeniu zasady demokratycznego państwa prawnego" - tłumaczy dalej ministerstwo.

Naczelny Sąd Administracyjny na posiedzeniu niejawnym oddalił w zeszłym tygodniu skargę kasacyjną Warszawy na postanowienie Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego z 10 sierpnia, dotyczące odmowy dopuszczenia do udziału w charakterze strony oraz dostępu do akt w postępowaniu ogólnym.

Chodzi o postępowania dotyczące nieprawidłowości lub uchybień w procesie wydawania decyzji reprywatyzacyjnych przez prezydent Warszawy i Samorządowe Kolegium Odwoławcze.

Komisja w sprawach, w których WSA nie dopuściło miasta jako strony, bada również powiązania i wpływy wicedyrektora Biura Gospodarki Nieruchomościami na reprywatyzację oraz proces inwestycyjny i konserwatorski po odejściu z urzędu. Miasto chciało też być dopuszczone do postępowania w przedmiocie nadzoru budowlanego (PINB) i konserwatorskiego (Miejski Konserwator Zabytków) nad nieruchomościami objętymi decyzjami reprywatyzacyjnymi.

Jak czytamy w komunikacie, NSA jasno wskazał w uzasadnieniu, że skarga pozbawiona jest podstaw. Uznał też, że postępowanie ogólne przed Komisją ma charakter wewnątrzadministracyjnego postępowania kontrolnego, które nie wywołuje bezpośredniego skutku na organ kontrolowany i nie prowadzi do powstania skutków prawnych. Nie występują w nim podmioty posiadające interes prawny, a art. 28 Kodeksu postępowania administracyjnego nie ma zastosowania do postępowania ogólnego - relacjonował resort sprawiedliwości.

Przepisy sprzeczne z Konstytucją i prawem UE

Do wyroków Naczelnego Sądu Administracyjnego odniósł się ratusz. "Orzeczenia NSA dotyczą wprowadzonych nowelizacją ustawy o Komisji weryfikacyjnej tzw. postępowań ogólnych. Zgodnie z tymi nowymi przepisami - jest to postępowanie bez stron, w tym postępowaniu udział bierze jedynie organ orzekający – Komisja weryfikacyjna i świadkowie, czyli Komisja weryfikacyjna przeprowadza postępowanie dowodowe bez udziału stron (w tym m.st. Warszawy), których postępowanie dotyczy" komentuje w mailu do redakcji Piotr Rodkiewicz, dyrektor miejskiego Biura Spraw Dekretowych.

"Uzyskane tą drogą dowody Komisja weryfikacyjna samodzielnie ocenia i mogą być one użyte w innych sprawach. Przepisy te wskazują także, że od postanowień wydanych w postępowaniu ogólnym nie służy żaden środek zaskarżenia. Są to przepisy ewidentnie sprzeczne z prawem UE i Konstytucją RP, głównie zasadą dwuinstancyjności postępowania i prawem do sądu. M.st. Warszawa podjęło próbę wywiedzenia powyższego w skargach złożonych w postępowaniach ogólnych, jednak aby skargi te zostały uwzględnione sąd musiałby uznać przymiot strony miasta na podstawie samej Konstytucji (a NSA miał taką możliwość), gdyż nowelizacja ustawy o komisji weryfikacyjnej wykluczyła miasto jako stronę z postępowania ogólnego oraz możliwość zaskarżania postanowień wydawanych w trakcie tego postępowania" - czytamy dalej.

Miasto szanuje orzeczenie sądu

"Nie jest jeszcze znane pisemne uzasadnienia orzeczeń NSA, jednak prawdopodobnie NSA orzekł w sprawie formalnie, na podstawie samej nowelizacji ustawy o Komisji weryfikacyjnej i tylko w oparciu o jej przepisy. M.st. Warszawa szanuje orzeczenie sądu. Po zapoznaniu się z uzasadnieniem możliwe będzie rozważenie, czy miastu przysługują środki prawne i ewentualnie jakie. Jeżeli analiza wskaże, że istnieją środki prawne pozwalające na dalsze działanie w sprawie, to miasto podejmie decyzję, co do skorzystania z tych środków" - kończy Rodkiewicz.

Czytaj też o raporcie komisji weryfikacyjnej:

PAP/kz/ml/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 20:49 ~Scrutinizer

  wice~wice

  W rządzie PO - PSL nikt nie zauważył luki VAT.

  Nie i dlatego wprowadzono (w 2006 roku w wprowadzony przez EU)odwrócony VAT, wyszkolono 600 śledczych i 600 sędziów do zwalczanie procederu i wprowadzono JPK.
  Jednak dużo prościej byłoby nie naliczać brakującego VAT wielokrotnie - dlatego Morawiecki ma problem, bo sukcesy uszczelniania są trudno mierzalne.

 • klaudiusz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 18:02 ~klaudiusz

  grazyna pierwsza walili ewa co niechial gwalci bo to nic lachosz ja to jetsem rodzina kopia i tatus swojej curce tu jest brat i matka niby ze jej niema mysl zastawialki taki wie ch znimi i coi robia coi chca i co wykanczam, nietylko psychicznie i wogle ile cierpienia oni maja a ty nic i to twoj ojciec ich moze ktos wszystko zastawiac beda

 • wice

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 11:45 ~wice

  W rządzie PO - PSL nikt nie zauważył luki VAT.

 • sziuwa z Pragi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 11:23 ~sziuwa z Pragi

  Najważniejszym punktem nowego planu Czaskowskiego dla Warszawy - kontynuacja PO-lityki bufetowej HGW, szczególnie w zakresie współpracy z mafią reprywatyzacyjną ...

 • dociekliwy

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 10:46 ~dociekliwy

  Na pierwszym miejscu planu u Czaskowskiego, wciągniętego na honorowego członka (bez wazeliny) ruchu LGBTQI jest wybudowanie domu schadzek dla tego ruchu na Placu Defilad ...
  Na drugim - kontynuacja PO-lityki bufetowej HGW, szczególnie w zakresie współpracy z mafią reprywatyzacyjną ...

 • Scrutinizer

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 10:25 ~Scrutinizer

  greg~greg

  twarde fakty, nawet sąd nie pomógł HGW

  "Uznał też, że postępowanie ogólne przed Komisją ma charakter wewnątrzadministracyjnego postępowania kontrolnego, które nie wywołuje bezpośredniego skutku na organ kontrolowany i nie prowadzi do powstania skutków prawnych." Czyli herbatka przy ciastkach.

 • Adrian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 09:35 ~Adrian

  LoL, żaden bunt, zwyczajnie stwierdził, że argumenty miasta są tak głupie, że w żaden sposób nie da się ich obronić.

 • green_is_bad

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 09:22 ~green_is_bad

  Brawo komisja brawo nowy NSA widać reforma działa i coś sie w państwie rusza

 • smutek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 09:14 ~smutek

  Mnie zupełnie nie cieszy to , że stalinowskie prawo jest ciągle "prawem "...

 • greg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.11.2018 07:40 ~greg

  twarde fakty, nawet sąd nie pomógł HGW

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »