Informacje

07.10.2011 15:37 mieszkańcy ochoty o targowisku banacha

Nowy "zieleniak" w 2014 roku?
Kupcy upominają się o miejsca

SERWISY:

Mieszkańcy Ochoty regularnie robią zakupy na bazarze Banacha. Przychodzą zazwyczaj po żywność, chwalą niskie ceny i kupców. Oczekują też przebudowy targowiska. Takie są wnioski z badań opinii zleconych przez dzielnicę. Sposób ich przeprowadzenia kwestionują niektórzy kupcy i przekonują, że po modernizacji tzw. "zieleniaka" dla części handlujących zabraknie miejsc.

Badania przeprowadzono latem - teraz poznaliśmy ich wyniki. Co z nich wynika? Że najczęściej na bazarze Banacha kupują osoby starsze i gorzej wykształcone. Większość (93,8 proc.) przychodzi tam po warzywa i owoce. 28,8 proc. ankietowanych zachwala to, że są niskie ceny. Ganią za brud, brak higieny ( 34,3 proc.), doceniają to, że spotykają tych samych kupców. To informacje z kwestionariuszy, które wypełniło 625 osób. Badania przeprowadził Zakład Badań Naukowych Polskiego Towarzystwa Socjologicznego.

"Wprowadzają w błąd"

Nie mogło zabraknąć pytania o modernizację tzw. zieleniaka. Po obejrzeniu wizualizacji 57,1 proc. powiedziało tak dla przebudowy. Ale podczas piątkowej prezentacji wyników w urzędzie dzielnicy odezwały się głosy sprzeciwu. - Zależy jaka jest definicja bazaru. Czy chodzi o "zieleniak" i miejsce, gdzie ma stanąć TBS - pytał Marek Staszczak ze stowarzyszenia Krajowe Porozumienie Samorządowe, koło terenowe Warszawa Ochota.

I wypomniał, że na obrazkach pokazywanych ankietowanym słowem bazar opatrzono miejsce handlu, które ma się znajdować na parterze zaplanowanego na rogu Grójeckiej i Banacha budynku mieszkalnego TBS. - Trochę niefortunnie projektanci umieścili tam słowo bazar. Ale nie od dzisiaj wiadomo, że ma tam być funkcja handlowo-usługowa - przyznał Wojciech Komorowski, burmistrz Ochoty. Staszczak nie dał jednak za wygraną: - Badania powinny być powtórzone, bo wizualizacje wprowadzają w błąd – przekonywał.

Licytacja miejsc

Mimo, że władze dzielnicy zaplanowały, że spotkanie będzie służyło przedstawieniu wyników badań, dyskusja poszła zdecydowanie dalej. Kupcy wzięli na warsztat przyszłość zieleniaka. Ma go zastąpić hala z placem targowym i częścią zakrytą o wyższym standardzie. - Teraz kupców mających pozwolenia i spełniających wymogi jest ok. 600. W nowej hali znajdzie się miejsce dla ok. 250 osób - sugerował Dariusz Kałwajtys, kupiec i radny pobliskiej dzielnicy Włochy. - Co dalej z pozostałymi 350. Będą musieli uczestniczyć w wyścigu szczurów o miejsce - zastanawiał się.

Burmistrz Ochoty przyznawał, że problem jest. Co prawda kupcy z "zieleniaka" będą mieli pierwszeństwo w nowej hali, ale gdy okaże się, że jest więcej chętnych niż miejsc, to odbędzie się licytacja. - Będziemy się jeszcze spotykali z kupcami oraz władzami miasta i szukali rozwiązania - zaznacza Komorowski. - Chcielibyśmy, żeby wszyscy się zmieścili, ale może nie być aż tak pięknie - dodaje.

Start w połowie 2012 roku?

Władze dzielnicy rozważają przenosiny niektórych kupców na ul. Mołdawską, a także udostępnienie lokali użytkowych. I choć budowa nowego "zieleniaka" była planowana już blisko dwa lata temu, to nadal nie udało się prac zacząć. Koncepcja, którą ma realizować miejski zarząd mienia, utknęła w procedurach - warunki zabudowy dla inwestycji były zaskarżane.

Jest szansa, że sprawę przyspieszy plan zagospodarowania przestrzennego dla tego rejonu, który ma być przyjęty do końca tego roku. - Jeżeli wszystko pójdzie dobrze, to budowa zacznie się wiosną lub latem 2012 r. - mówi Komorowski. Prace mogą potrwać ok. 18 miesięcy.

Na czas budowy kupcy mają się przenieść na pobliskie targowisko tymczasowe. Nie wiadomo czy wszystkich uda się tam umieścić.

ran//ec

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Brygida

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.09.2012 08:27 ~Brygida

  Bazar Banacha to było koszmarne, brudne miejsce, az dziw bierze, ze władze nie chciały przez tyle lat nic z tym zrobić tylko patrzyły na ten śmietnik!!!!! I cud Miasto wybudowalo Zieleniak Majewskiego. Piękne zastępcze Targowisko. Ulica Grójecka wygląda lepiej....tylko róg Banacha zostało coś w rodzaju Chińskiej Dzielnicy, coś co straszy w dzień i w nocy i to jest BAZAR BANACHA a raczej pozostałoś tego Bazaru z większością wietnamczyków, ormianów, ukraińców a polskich kupców przeniesiono na Majewskiego gdzie nawet warto zajrzeć

 • mokotowiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 02.12.2011 09:55 ~mokotowiak

  przykro powiedziec ale bazarek na Banacha to koszmarny brud i syf.
  I smierdzi - kochani "ochotnicy".
  Cos z tym powinniscie zrobic bo wstyd.

 • a.z.k.

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 22:50 ~a.z.k.

  a czy ktoś pomyślał o tych ludziach dla których bazar jest jedynym źródłem utrzymania-wyrzuca się ich na bruk a traktuje gorzej jak zwierzęta.Może władza powinna trochę przmyśleć ruchy związane z modernizacja a co za tym idzie zamknięciem bazaru.Ja często robię tam zakupy(warzywa i owoce) i nie jestem starsza osoba i posiadam wyższe wykształcenie i nie uważam żeby to uwłaczało mojej osobie.Ten bazar powinien funkcjonować nadal tylko zarządzający tym bazarem powinni stanąć na wysokości zadania i polepszyć warunki(załatać dziury-chociażby) na tym bazarze.

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 21:38 ~warszawiak

  Obecny bazar Banacha to bród smród i ubóstwo, tu powinien zostać zrealizowany plan zaprojektowany przez JEMS, żeby to było cywilizowane miejsce, a nie miejsce jak z kraju trzeciego świata! Mam nadzieję, że ten projekt architektoniczny zostanie w końcu zrealizowany i powstanie ładna bryła.

 • Welarg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 21:08 ~Welarg

  To nie powinna byc "hala z placem targowym i częścią zakrytą", tylko porzadne centrum handlowe.

 • wokulski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 20:54 ~wokulski

  Mieszkam tam. Ten bazar koło jednego z największych skrzyżowań w Warszawie to po prostu wstyd. Syf, brud, głównie wietnamscy handlarze sprzedający kapcie. Mam nadzieję, że nasz nieudolny burmistrz nareszcie przepchnie tę inwestycję, bo po prostu już mam dosyć widoku tych blaszanych bud.

 • karola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 20:01 ~karola

  niskie ceny!!!! hahaha chyba napisali to Ci co w życiu nie robili tam zakupów

 • Marian

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 19:32 ~Marian

  Tacy z nich kupcy jak z koziej dupy trąba - to zwykli handlarze.

 • bolek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 19:15 ~bolek

  Miejsca tylko dla polskich kupców, nie wpuścić Chińczyków itp.

 • bee.......

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.10.2011 18:25 ~bee.......

  Do Aloizego : A II wojnę światową wygrali czterej pancerni z psem szarikiem . Chłopaku chyba media wyżarły ci wszystkie szare komórki .

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »