Informacje

28.12.2015 11:20 priorytety zdzisława sipeiry

Nowy wojewoda mazowiecki: nie ma decyzji o podziale województwa

SERWISY:

- Pomysł utworzenia woj. warszawskiego, przedstawiony w kampanii wyborczej przez PiS, będzie omawiany i analizowany, ale obecnie nie jest to priorytet, nie zapadła żadna decyzja w tej sprawie - mówi wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera (PiS). Zdradza również, jakie będą jego priorytety.

- Tu nie ma żadnej doktryny, to jest temat na analizę, która będzie przeprowadzona. Również w ramach konsultacji, ponieważ nie wyobrażam sobie, że można by było taką zmianę przeprowadzić tylko i wyłącznie przy biurku, za zamkniętymi drzwiami. Będziemy musieli rozmawiać z samorządowcami, będzie również analiza, która dotyka spraw finansowych, ponieważ mamy ostatni etap projekcji środków unijnych i jest bardzo ważne, żeby nie zrobić w tym obszarze żadnego błędu. To wszystko będzie przedmiotem rozmów, ale nie ma żadnych podjętych decyzji w tym zakresie - powiedział w wywiadzie dla Polskiej Agencji Prasowej Zdzisław Sipiera.

Nowy wojewoda mazowiecki podkreślił, że zależy mu na równomiernym rozwoju Mazowsza. Według badania Urzędu Statystycznego w Warszawie, województwo jest obszarem znacznie rozwarstwionym i generalnie dzieli się na zamożną Warszawę wraz z otaczającymi ją powiatami oraz na biedniejsze powiaty położone na północy i południu województwa mazowieckiego, m.in. powiat szydłowiecki, przysuski czy sierpecki.

"Jest nowe otwarcie"

Sipiera powiedział, że gminy i powiaty położone poza centrum województwa mają często niewystarczające środki finansowe. Dodał, że na początku przyszłego roku spotka się ze starostami i z przewodniczącym konwentu starostów. - Jest nowe otwarcie, nowy rząd, deklarowaliśmy, że zależy nam na tym, żeby państwo równomiernie się rozwijało, nie tylko ośrodki, które są bogatsze i naturalnie ściągają kapitał - podkreślił Sipiera.

Dodał, że tworząc plany rozwojowe należy uwzględniać rozwój całego województwa, a nie tylko wybranych rejonów. - Oczywiście kapitału nie da się na siłę zmusić do pewnych rzeczy, natomiast trzeba stwarzać warunki, żeby on był zainteresowany lokalizacją w innych miejscach. To też jest kwestia infrastruktury kolejowej, również drogowej. To trzeba robić na pewno i to będzie zmieniało oblicze Mazowsza - powiedział Sipiera.

Priorytet: program rządu

Pytany o swoje priorytety, powiedział, że to przede wszystkim realizacja programu rządu. Natomiast w sprawach bieżącej działalności wojewody mazowieckiego, to współpraca z samorządami.

Dodał, że "drugi aspekt, który jest bezwzględnie konieczny i jest wykonywany przez wojewodę, to nadzór nad legalnością działania samorządu".

- Będę podkreślał, w każdym miejscu, że praworządność jest tym, co obowiązuje wszystkich, nie wybranych. Samorządy powinny działać zgodnie z prawem i w ramach prawa. Doskonale wiem, że są takie miejsca, takie enklawy, gdzie występuje przekonanie, że jesteśmy tak daleko od ośrodków władzy i jakichkolwiek decydentów, że możemy robić o wiele więcej niż nam prawo pozwala - powiedział Sipiera.

Budowa "paszkowianki"

Pytany o najważniejsze priorytety w obszarze inwestycji drogowych i kolejowych, wskazał m.in. na zwieńczenie budowy tzw. paszkowianki, czyli połączenia autostrady A2 z drogami S8 i S7.

- Cały rejon południowo-zachodni Mazowsza na to czeka, cała gigantyczna logistyka, która się teraz rozwija w tym rejonie - wielkie centrum konferencyjno-handlowo-wystawiennicze w Nadarzynie, wielkie centra logistyczne wzdłuż autostrady A2 wymagają tego, żeby ta droga była - podkreślił wojewoda mazowiecki.

Sipiera był również pytany, czy powstanie linia kolejowa z Modlina do Płocka, co w czasie kampanii wyborczej obiecywali kandydaci PiS z okręgu płockiego. - Skoro obiecywali, to mieli też przesłanki, że jest to bardzo ważna inwestycja, czyli nie obiecywali rzeczy niemożliwych. Oczywiście będziemy o tym rozmawiali i będzie to przedmiotem analizy - ocenił Sipiera.

Lotnisko w Radomiu

Przedmiotem rozmów ma być również sytuacja lotniska w Radomiu. - To wymaga rozmów, zarówno z prezydentem Radomia, jak i posłami z tamtej ziemi. Po zapoznaniu się z tą tematyką muszę rozmawiać z przedstawicielami rządu, którzy będą mogli pomóc mi ten problem rozwiązać - powiedział Sipiera.

Regularne połączenia lotnicze z Radomia trwały tylko przez dwa i pół miesiąca. Pierwszy lot samolotu pasażerskiego z radomskiego portu odbył się na początku września. Jednak już w październiku - z powodu braku pasażerów - z lotów z Radomia do Pragi wycofał się czeski przewoźnik narodowy Czech Airlines. Następnie, w listopadzie, z lotów do Rygi zrezygnowały łotewskie linie Air Baltic.

Uruchomienie lotniska kosztowało miasto Radom około 100 mln zł.

Wcześniej starosta i radny

Przed objęciem funkcji wojewody mazowieckiego Sipiera był starostą powiatu pruszkowskiego. Sipiera jest członkiem PiS i wieloletnim działaczem samorządu w Pruszkowie i Warszawie. W latach 1998-2014 był radnym powiatu pruszkowskiego.

W ubiegłorocznych wyborach samorządowych był liderem listy PiS w wyborach do rady powiatu pruszkowskiego. Po wyborach został starostą pruszkowskim - po raz drugi. Pierwszy raz funkcję tę pełnił w latach 1998-2002.

Po zakończeniu w 2002 r. sprawowania funkcji starosty pruszkowskiego, w latach 2002-2005 był zastępcą burmistrza stołecznej Pragi Północ, a później (2005-2006) burmistrzem dzielnicy Wola.

Od 1990 roku zaangażował się w życie polityczne - został działaczem Porozumienia Centrum. Był szefem koła PC w Pruszkowie oraz członkiem zarządu głównego tego ugrupowania. W 2001 r. włączył się w tworzenie Prawa i Sprawiedliwości - od 2013 r. był sekretarzem struktur miejskich i powiatowych PiS w Pruszkowie.

Sipiera zastąpił Jacka Kozłowskiego (PO), który sprawował funkcję wojewody mazowieckiego od 2007 roku.

TAK WYGLĄDAŁO ZAPRZYSIĘŻENIE SIPIERY:PAP/ran/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zap7z5

  zgłoś naruszenie odpowiedz 29.12.2015 11:30 ~zap7z5

  Bez znaczenia ten dziwny człowieczek jak i reszta ludzi z ograniczoną odpowiedzialnością z PiSu. Oczywiste, ze wsadzają swoich ludzi gdzie tylko można. Przez 8 lat klepali biedę to teraz trzeba się odkuć tak szybko jak się da. Nie wiem czy podoba mi się bardziej ich zachłanność czy kumoterstwo Struzika i rodzinne podejście PSLu. Struzik nic dla Mazowsza nie zrobił a butą dorównywał nawet Kaczyńskiemu. Tylko miał dużą rodzinę więc i pociotków po urzędach pełno.

 • szczery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 23:36 ~szczery

  Panie Sipiera, obnaża pan całą hipokryzję pis. Zacytuję pańskie cenne słowa:

  "Sipiera był również pytany, czy powstanie linia kolejowa z Modlina do Płocka, co w czasie kampanii wyborczej pis obiecywali kandydaci pis z okręgu płockiego. - Skoro obiecywali, to mieli też przesłanki, że jest to bardzo ważna inwestycja, czyli nie obiecywali rzeczy niemożliwych. Oczywiście będziemy o tym rozmawiali i będzie to przedmiotem analizy."

  Przetłumaczę pańskie cenne słowa na język polski: "Obiecaliśmy wam to, czego chcieliście, abyśmy obiecali. Zatem spełniliśmy wasze oczekiwania. Obiecaliśmy, tyle miało być. Nie obiecaliśmy jednak, że spełnimy obietnice. Tego w naszym programie wyborczym nie znajdziecie."

  Ot, i cały pis, w pigułce.

 • precz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 23:04 ~precz

  Wojewoda?? Kim ma być dla mnie wojewoda, skoro nawet urząd prezydenta został po wsze czasy splamiony przez podnóżek Jarka.

 • pozdrawiam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 18:25 ~pozdrawiam

  z całym szacunkiem, ale najnowsza historia Polski pokazała,że to że pan nie wie że taka decyzja zapadła bo jeszcze Panu nie powiedzieli nie znaczy że tej decyzji nie ma...

 • rawou6

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 16:56 ~rawou6

  dziadunio~dziadunio

  Nie mogę, jak kiedyś. Urzędniczy standard zdjęcia przy podpisywaniu ważnych dokumentów. Brakuje jeszcze paru telefonów w tle, orła i fotografii przywódców.


  Kiedyś to chociaż tło było. A tutaj soczki z tarczyna, otwarta szafa. Całe szczęście, że im się flaga UE nie zaplątała bo pewnie by facet już poleciał.

 • T1000

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 16:35 ~T1000

  Sipiera czeka tylko na rozkaz wodza. Będzie rozkaz, będzie decyzja. Ale myślę, że już niedługo Naród do was przyjdzie.

 • Yogi

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 15:45 ~Yogi

  ciekawe czy Pan Wojewoda pójdzie w ślad za ministrami i wymieni szefów służb mu podległych

 • kootanga

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 15:18 ~kootanga

  Zróbcie województwo radomskie - Radom, Szydłowiec, Chlewiska. Otwórzcie tam pokazowy, największy ośrodek pomocy społecznej. Przenieście tam centralę Markotu, narkomanów, hivovców itp. Jak ma byc jedno wielkie bagno to zróbcie tam też pokazowe więzienie, róbcie zrzuty złomu z powietrza, a na koniec ogrodźcie i zeslijcie tam całą szumowinę z kraju oraz polityków z Pisu z Jarosławem Kaczyńskim na czele.

 • do Biber

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 14:25 ~do Biber

  Mieszkam na przedmieściach Radomia i też widzę, że buduje tu się dużo willi. W ogóle co to za argument, jedna państwowa firma obok Kozienic utrzymująca większość miasta w porównaniu z wieloma prywatnymi firmami w Radomiu. W elektrowni pracują też ludzie z całego regionu, a wille pewnie i tak buduje tylko kierownictwo. Co do pociągów to chyba jasne, bo po pierwsze Kozienice są ponad 10 razy mniejsze, a po drugie nie ma tam pociągów, więc większość jeździ samochodami, a nie ciasnymi busikami :D Jak ktoś jeździ z Radomia do Warszawy pracować to nie oznacza, że pracuje tam za minimalną tylko, jeśli już się tak poświęca, musi mieć tam dobre zarobki, szczególnie, że to stolica. Poza tym Kozienice by tylko zyskały na nowym województwie, byłyby ważniejszym miastem w regionie, większe dopłaty z UE na inwestycje (program Polska Wschodnia), no i o wiele bliżej do stolicy tego województwa.

 • wihary

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.12.2015 13:57 ~wihary


  do Biber~do Biber

  Kozienice bogatsze od Radomia? hahaha. Poza tym piszesz jakbyś był z obecnych władz województwa, ze strachem o posadę - powiedz gdzie niby władze Radomia chciały mieć własne województwo? Z tego co wiem tylko jeden kandydat z Nowoczesnej w czasie kampanii o tym mówił ale i tak nie dostał się do parlamentu. Sam prezydent Radomia w ogóle się na ten temat nie wypowiada bo jest z PO i nie chce działać przeciwko obecnym władzom województwa z PO i PSL. W Radomiu jak już mówi się o wspólnym województwie z Płockiem albo Kielcami. Rozprzestrzenianie takich plotek by skierować ludzi przeciwko podziale województwa to ciekawa taktyka.
  Biber~Biber


  To zobacz sobie jaka jest średnia zarobków w elektrowni Kozienice i jak na takie małe miasto ilu tam pracuje jego mieszkańców. Jakie tam budują wille. W Radomiu nawet za minimum nie można znaleźć roboty i całe pociągi jeżdżą do Warszawy z radomianami, a z Kozienic dwa małe busy.

  Radom nie sobie weźmie bogatą Iłżę oraz Białobrzegi i Szydłowiec i zrobi sobie województwo dziadów.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »