Informacje

09.11.2016 06:47 Bilety dostępne od 11 listopada

Nowy rozkład PKP.
Szybciej do Wrocławia i Trójmiasta

SERWISY:

Stałe godziny kursowania pociągów pomiędzy większymi miastami, skrócenie czasu przejazdu m.in. z Warszawy do Wrocławia - to niektóre zmiany w nowym rozkładzie jazdy PKP Intercity - zapowiedział na konferencji prezes spółki Marek Chraniuk.

Nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od 11 grudnia 2016 r., natomiast bilety na połączenia będzie można kupić od 11 listopada br.

Chraniuk poinformował, że od nowego rozkładu jazdy o 32 wzrośnie liczba pociągów ekonomicznych, czyli pociągów kategorii TLK. Z nowych połączeń skorzystają m.in. mieszkańcy Pomorza Środkowego (Kołobrzeg, Koszalin i Słupsk), którzy pojadą bezpośrednim pociągiem TLK "Pobrzeże" do Krakowa przez Warszawę. Kolejną nowością będzie TLK "Kociewie", kursujący z Gorzowa Wielkopolskiego do Trójmiasta przez Piłę.

Natomiast Szczecin będzie miał dwa nowe całoroczne połączenia z Wrocławiem przez Zieloną Górę (TLK "Swarożyc" i TLK "Światowid"). Dodatkowo do rozkładu powróci codzienny, całoroczny nocny pociąg z Trójmiasta do Zakopanego - TLK "Karpaty".

Krótsza podróż

Chraniuk poinformował, że w nowym rozkładzie jazdy utrzymana ma być cykliczność, czyli stałe godziny kursowania pociągów. - Dla głównych ciągów komunikacyjnych pomiędzy większymi miastami pociągi będą kursowały co godzinę, np. pomiędzy Wrocławiem a Poznaniem, Warszawą a Trójmiastem i Krakowem - powiedział.

- Dzięki zakończeniu przez zarządcę infrastruktury prac modernizacyjnych na niektórych odcinkach oraz wprowadzeniu szybszego taboru, w nowym rozkładzie jazdy skróceniu ulegną czasy przejazdów na kilku popularnych trasach - dodał.

I tak na przykład z Warszawy do Wrocławia przez Łódź i Kalisz podróż będzie trwała ok. o 30 minut krócej, o ponad 30 minut skrócić się ma czas przejazdu na trasie Przemyśl – Kraków. Trasę między stolicą Małopolski a Rzeszowem pociąg pokona w jedną godzinę i 42 minuty.

Dodatkowo, krócej o blisko 30 minut pojadą składy kategorii IC oraz TLK na trasie Warszawa – Trójmiasto przez Iławę. Oznacza to, że pociągiem IC "Neptun" pasażerowie pokonają tę trasę w niecałe trzy godziny, natomiast składami TLK - o 30 minut dłużej.

Szybciej na wakacje

W okresie wiosenno-letnim spółka uruchomi nowe międzynarodowe połączenie IC "Cracovia" relacji Kraków – Praga. Skład pojedzie przez Ostrawę, Ołomuniec i Pardubice. Natomiast pasażerowie planujący podróże po Polsce będą mieli do dyspozycji więcej połączeń bezpośrednich do Kołobrzegu (z Rzeszowa, Częstochowy oraz Białegostoku) i na Półwysep Helski (z Katowic, Opola, Łodzi i Bydgoszczy).

W wakacyjne weekendy m.in. podróżni z Łodzi i Warszawy zyskają bezpośrednie połączenie z Mazurami − na trasie Łódź – Giżycko kursować będzie skład TLK "Niegocin".

Uczestniczący w konferencji członek zarządu PKP PLK, dyrektor ds. utrzymania infrastruktury Antoni Jasiński poinformował, że w połowie 2017 r. rozpoczną się prace na dwóch trasach. Remont linii Warszawa – Lublin wydłuży czas podróży między tymi miastami o 40–50 minut. Modernizacja potrwa około 1,5 roku, ale po jej zakończeniu pociągi mają pokonywać tę trasę z prędkością 160 km/h. Zaplanowane jest również rozpoczęcie modernizacji trasy między Warszawą a Poznaniem.

Od połowy przyszłego roku składy PKP Intercity będą jeździć trasą okrężną przez Gniezno, co wydłuży czas podróży o blisko godzinę. Po ich zakończeniu pociągi na całej linii, ze stolicy Wielkopolski do Warszawy, pojadą z prędkością 160 km/h.

Zobacz jak w Warszawie żegnano stare składy pociągów WK:


CZYTAJ TEŻ NA TVN24BIS.PL

PAP/pmb/gry

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • pasażerka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 16:04 ~pasażerka

  Bzdurny ten nowy rozkład,sprawdźcie sami: w przypadku połączenia Warszawa-Wrocław do tej pory codziennie jeździ 5 składów pendolino, a wprowadzenie nowego rozkładu daje tylko dwa składy pendolino dziennie, a resztę połączeń realizowanych jest kategorią EIC lub IC. One niby jada krócej, ale w stosunku do swoich możliwości, a faktycznie szybkie i dużo wygodniejsze pendolino tylko dwa razy w ciągu dnia. Pozostałe pociągi jadą do Wrocławia po prostu dłużej. Generalnie porażka w tym przypadku

 • polska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2016 12:26 ~polska

  koniec unii europy w 2016 rok!!!! i koniec remontow zbędnych w życiu naszym!!!!!!!!!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »