Informacje

26.10.2014 12:14 ograniczyć ruch samochodowy

Nowy program drogowy dla Pragi.
Ratusz: będziemy szli w tym kierunku

SERWISY:

Radykalne ograniczenie ruchu samochodowego na Pradze Północ? To możliwe i sensowe - przekonują eksperci. Co na to ratusz? Oficjalnej decyzji nie ma, ale urzędnicy mówią: "chcemy iść w tym kierunku".

O "Studium zaspokojenia potrzeb ruchu pieszego oraz transportu publicznego w związku z rewitalizacją nabrzeży Wisły" pisaliśmy we wtorek. To w nim inżynierowie przedstawili rozwiązania, które mają poprawić jakość przestrzeni miejskiej w centrum Pragi oraz zbliżyć ją do Wisły. Dokument sugeruje, m.in. by nie poszerzać Wybrzeża Helskiego, co planowano do tej pory.

Co o wnioskach z raportu sądzą władze miasta?

- Absolutnie będziemy szli w tym kierunku - odpowiada Bartosz Milczarczyk, rzecznik ratusza. Ale dodaje, że "na szczegóły jest za wcześnie": - Trzeba najpierw zweryfikować przedstawione pomysły.

Dokument trafił do miejskich biur, między innymi do Biura Drogownictwa i Komunikacji, które ma zaopiniować raport.

Obwodnica priorytetem

Z dokumentu wynika, że ratusz powinien priorytetowo potraktować budowę wschodniego odcinka obwodnicy śródmiejskiej. W pierwszej kolejności na odcinku od ronda Żaba do Trasy Świętokrzyskiej.

Hanna Gronkiewicz-Waltz wymieniła budowę obwodnicy wśród swoich wyborczych priorytetów, ale na odcinku od ronda Wiatraczna do Radzymińskiej.

Eksperci rekomendują także zachowanie w obecnym kształcie Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku). Docelowo Wybrzeże Helskie miałoby mieć po jednym pasie, a prędkość ograniczoną do 30 km/h. To zupełnie inaczej niż w planach Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych z 2013 roku, który zakładał układ trzypasmowy. Ekolodzy alarmowali wówczas, że powstanie druga Wisłostrada.

Ponadto studium zakłada też wprowadzenie pasów i kontrapasów dla rowerzystów.

Przeczytaj więcej, co proponują planiści.

Wybrzeże Helskie zostanie na razie w obecnym kształcie?

su/r

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • praga północ1987

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.01.2015 08:26 ~praga północ1987

  Ja jestem za tym żeby skasowali tą ulice. a czemu bo tu wyrobić nie można mieszkam przy tej ulicy niecałe 40 metrów. to tym co się nie podoba zmiana, aby było ładnie i cicho to niech zamieni się na mieszkania i wtedy zmieni zdanie.

 • drogan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.10.2014 19:30 ~drogan

  dajcie na luz to po wiosce się jeździ autami a nie smrodzi innym zastawia chodniki a coście tak przyrosli do siedzeń poruszać się trochę dla zdrowia spalic kalorie i więcej uprzejmosci

 • warszawiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 15:02 ~warszawiak

  Przypominam tym 'specjaliostom', że Warszawa to nie wiocha! To Stolica kraju! Przestańcie robić z Warszawy wiochę!

 • SZARAWAREK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 15:00 ~SZARAWAREK

  A kto chce te ścieżki i pasy dla cudownych dzieci dwóch pedałów !!! To jakaś paranoja !!! Cofamy się o sto lat, kiedy nie było samochodów!!! Może warto pomyśleć o obowiązkowym ubezpieczeniu OC dla rowerzystów, obowiązkowych kaskach i oświetleniu rowerowym całą dobę, mandatach za przejazd po przejściu dla pieszych, sprawdzaniu trzeźwości !!! Największym absurdem jest ulica Markowska, gdzie wydzielono z jezdni ścieżki rowerowe w obu kierunkach i zwężono jezdnię, a chodniki mają po 4 metry szerokości i ruch pieszy jest minimalny. Warszawscy inżynierowie ruchu i radni to "GENIUSZE"

 • wwiak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 13:42 ~wwiak

  Wybudujmy Obwodnicę Warszawy, Trasę Olszynki Grochowskiej, Obwodnicę Pragi a potem resztę sobie zamykajcie dla ruchu.

 • Deptak

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 11:36 ~Deptak


  qwerty~qwerty  Nie wiem czy zauważyłeś, ale w mieście nie pasie się kóz. Są za to ulice po których się spaceruje, pod warunkiem, że nie są nielegalnie zastawione samochodami.
  Kazia ~Kazia

  Trzeba mieć ułańską fantazję, zeby spacerować po ulicy :). NO ale jak lubisz sobie adrenalinke podnieść, to zabronic nie mogę. Moze na S8 wyskocz pospacerowac, tam będziesz miał niezapomniane przezycia :D

  Chyba ulica pomylila się tobie z jezdnią , droga Kaziu...

 • Kazia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 10:36 ~Kazia

  qwerty~qwerty  Nie wiem czy zauważyłeś, ale w mieście nie pasie się kóz. Są za to ulice po których się spaceruje, pod warunkiem, że nie są nielegalnie zastawione samochodami.

  Trzeba mieć ułańską fantazję, zeby spacerować po ulicy :). NO ale jak lubisz sobie adrenalinke podnieść, to zabronic nie mogę. Moze na S8 wyskocz pospacerowac, tam będziesz miał niezapomniane przezycia :D

 • traffic jam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 09:04 ~traffic jam

  Pojawiały się nawet dobre rady, aby jadąc z Grochowa na Białołękę przejechać do Wisłostrady i wrócić z powrotem na praską stronę. Ile czasu zajmuje pokonanie Wisły w obydwie strony w godzinach szczytu komunikacyjnego, o to się nie troszczą…
  Co do komunikacji publicznej, to jedyne połączenie, czyli autobus 509 bywa zatłoczony nawet w niedzielę. Analiza jego pokrętnej trasy jest najlepszym studium komunikacji północ-południe. Mam nadzieję, że po „uspokojeniu” ta jedyna linia zmieści się na zwężonych uliczkach a bilet 75min wystarczy, aby ją przebyć.

 • mad_racoon

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 08:10 ~mad_racoon

  "Wybrzeża Helskiego i Wybrzeża Szczecińskiego (po dwa pasy ruchu w każdym kierunku). " Gdyby to było prawdą na całej długości, nie byłoby korków przy zoo po horyzont :)

 • tuleya

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.10.2014 08:02 ~tuleya

  Wołomin i Radzymin przez Wybrzeże Helskie? Weź najpierw mapę, zanim zabierzesz głos w sprawie o której, jak widać nie masz pojęcia.

  aaaa~aaaa

  Pomysł dobry, ale nieprędko da się go zrealizować - brak obwodnic odprowadzających ruch. Cały Wołomin i Radzymin musi przejechać przez Pragę. Może nawet nie musi, ale jedzie właśnie tędy.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »