Informacje

06.02.2018 20:18 Komunikat Ministerstwa Sprawiedliwości

Nowy prezes śródmiejskiego sądu wcześniej pracował w ministerstwie

SERWISY:

Po analizie jakości pracy sądów odwołani zostali prezesi trzech sądów rejonowych, w tym Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście. Ale to nie jedyne zmiany. Ze stanowiskiem pożegnali się też prezesi Sądu Rejonowego w Elblągu i w Braniewie.

"Trwająca w Ministerstwie Sprawiedliwości analiza szerokiego zakresu czynników wpływających na całościową ocenę jakości pracy sądów powszechnych oraz przegląd ewidencji spraw i podstawowych wskaźników za pierwsze półrocze 2017 roku wykazały niską efektywność w sądach rejonowych w: Warszawie, Elblągu i Braniewie - zaznaczono w komunikacie resortu.

"W sądzie rosną zaległości"

Jak dodało ministerstwo, Sąd Rejonowy Warszawa-Śródmieście zajął 289. pozycję w rankingu wszystkich sądów rejonowych oraz jest 306. sądem rejonowym w kraju pod względem "opanowania wpływu spraw", co - jak dodano - oznacza, że "w sądzie tym rosną zaległości". Wskaźniki resortu "wykazały również niezadawalającą efektywność sądów rejonowych w Elblągu i Braniewie" - zaznaczono w komunikacie.

W związku z tym - jak napisali pracownicy ministerstwa - funkcję prezesa Sądu Rejonowego Warszawa-Śródmieście od środy zacznie pełnić sędzia Maciej Andrzej Mitera. Dotąd prezesem była sędzia Urszula Gołębiewska-Budnik.

W końcu stycznia "Rzeczpospolita" podawała kilkanaście nazwisk sędziów, zgłoszonych marszałkowi Sejmu jako propozycje kandydatur do Krajowej Rady Sądownictwa. Wśród kandydatów wymienionych przez dziennik był m.in. właśnie Maciej Mitera z Sądu Rejonowego dla Warszawy-Woli, delegowany do Ministerstwa Sprawiedliwości.

Centrum Informacyjne Sejmu w końcu stycznia informowało, że w wymaganym terminie do Kancelarii Sejmu wpłynęło 18 zgłoszeń z kandydaturami do KRS, a zgłoszenia te są weryfikowane pod względem formalnym. "Po zakończeniu tych czynności personalia kandydatów zostaną upublicznione" - informowało CIS.

Zmiany w sądach w Elblągu i Gdańsku

"W Sądzie Rejonowym w Elblągu nowym prezesem od 7 lutego została sędzia Agnieszka Anna Walkowiak na miejsce sędzi Patrycji Emanueli Wojewódki. W Sądzie Rejonowym w Braniewie funkcję prezesa przestała pełnić sędzia Marta Alina Wiśniewska" - poinformował resort sprawiedliwości.

Ponadto - jak dodano we wtorkowym komunikacie ministerstwo - od środy nowego prezesa będzie miał też Sąd Rejonowy Gdańsk-Południe. "Został nim sędzia Tomasz Andrzej Jabłoński, dotychczasowy wiceprezes tego sądu. Na stanowisku prezesa był dotąd wakat" - napisało MS.

Nowe prawo

12 sierpnia zeszłego roku w życie weszła nowelizacja Prawa o ustroju sądów powszechnych, która m.in. zwiększyła uprawnienia ministra sprawiedliwości przy powoływaniu i odwoływaniu prezesów sądów. Nowelizacja odstąpiła od modelu powoływania prezesów sądów apelacyjnych i okręgowych przez ministra sprawiedliwości po uzyskaniu opinii zgromadzeń ogólnych sądów.

>> CZYTAJ WIĘCEJ NA TVN24.PL <<

Przepis przejściowy ustawy przewiduje, że prezesi i wiceprezesi sądów "mogą zostać odwołani przez ministra sprawiedliwości, w okresie nie dłuższym niż 6 miesięcy od dnia wejścia w życie niniejszej ustawy" - bez zachowania wymogów w niej określonych, czyli m.in. bez uzasadnienia. Oznacza to, że ten przepis przejściowy będzie obowiązywał do 12 lutego.

We wrześniu Minister Sprawiedliwości zmienił kierownictwo Sądu Okręgowego w Warszawie:

 

PAP/kw/pm

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • arma

  zgłoś naruszenie odpowiedz 07.02.2018 09:26 ~arma

  jan~jan

  czyli skończą się wreszcie polityczne wyroki w sądzie śródmiejskim.


  Nie masz pojęcia o czym piszesz. Ludzie którzy pracowali w sądzie i znali go od podszewki zostają zamieniani takimi którzy są sterowalni. Niezawisłość sądów zostaje organiczna. Za poprzednich rządów pisu zaczynało się ale nikt nie zwracał na to jeszcze uwagi. Sędziów degradowali i przenosili do wydziałów o mniejszym znaczeniu - degradacja. Jeżeli wyrok był nieodpowiedni dla władzy i ziobry.

 • Grzechu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 22:35 ~Grzechu

  jan~jan

  czyli skończą się wreszcie polityczne wyroki w sądzie śródmiejskim.

  Raczej zaczną...

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.02.2018 22:11 ~jan

  czyli skończą się wreszcie polityczne wyroki w sądzie śródmiejskim.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »