Informacje

26.09.2014 19:15 mają jeździć częściej

Nowy pomysł na tramwaje. Podzielą linie jak w Pradze?

SERWISY:


Przystanki "na żądanie" to nie jedyny pomysł jakim Zarząd Transportu Miejskiego pochwalił się na piątkowej konferencji prasowej. Urzędnicy zaproponowali też podział wszystkich linii tramwajowych na trzy kategorie: magistralne, główne i podstawowe. Te pierwsze mają kursować bardzo często - co 4 minuty.

Nowe pomysły to efekt zagranicznych staży na jakie wysłani byli ostatnio pracownicy ZTM. Z czeskiej Pragi Adam Szuba z działu organizacji przewozów przywiózł nowy pomysł na podział linii i zwiększenie częstotliwości kursowania tramwajów. Pretekstem do zmian jest zakończenie kluczowych inwestycji komunikacyjnych. Jakich?

– Otwarcie drugiej linii metra, przywrócenie ruchu przy Dworcu Wileński oraz oddanie linii tramwajowych na Powstańców Śląskich i Tarchominie wymaga sporej zmiany w rozkładach jazdy – tłumaczy Adam Szuba.

Nowy podział linii

Obecnie w stolicy funkcjonuje podział na linie magistralne (kursują średnio co 5 minut) i podstawowe (co 10 minut). W proponowanym przez Szubę podziale pozostawiono linie magistralne i podstawowe, jednak z zmieniono częstotliwość kursowania tramwajów. Mają pojawiać się na przystankach odpowiednio co 4 i co 8 minut.

Nowością jest dodanie linii głównych. Te z kolei kursowałyby średnio co 6 minut. – Podział oparty został na badaniu frekwencji na danych liniach. Kluczowe i najbardziej oblegane linię będą kursować najczęściej – wyjaśnia Igor Krajnow, rzecznik ZTM.

Propozycje podziału linii przedstawiają się następująco:

- linie magistralne: 2, 9, 17, 24, 31
- linie główne: 1 i 33.
- linie podstawowe: 3, 4, 6, 7, 8, 10, 11, 13, 14, 15, 18, 20, 22, 23, 25, 26, 27, 28, 35, 41.

Decyzja jeszcze nie zapadła

Jakie plusy ma rozwiązanie inspirowane stolicą Czech? – Zdecydowanie zwiększą częstotliwość kursowania tramwajów. Skrócą czas oczekiwania na pasażera na przystanku oraz czas podróży tramwajem – wylicza Krajnow.

ZTM nie podaje daty wprowadzenia zmian, bo - jak podkreślają jego przedstawiciele - nie są one jeszcze przesądzone. – Być może uda się je wprowadzić w pierwszym kwartale przyszłego roku – mówi Szuba.


jb/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kiwi12

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 13:24 ~kiwi12

  Do JMS
  Są ludzie którzy mają klaustrofobie tak jak ja więc dlaczego chcesz nas pozbawić autobusu/tramwaju ja nigdy metrem nie jechałam i nie będę jeżdził a z twojego komentarza wnioskuje ze same metro byś zostawił/a

 • THOT

  zgłoś naruszenie odpowiedz 28.09.2014 11:48 ~THOT

  Jak zwykle praska strona Warszawy potraktpwana po macoszemu!!!!

 • gagag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 21:54 ~gagag

  rodowity warszawiak wie o co tu chodzi - PO PROSTU POD PRETEKSTEM TEGO RODZAJU PROJEKTÓW ZLIKWIDUJĄ POŁOWĘ TRAS I PRZYSTANKÓW.

 • gagag

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 21:50 ~gagag

  JMS~JMS

  tramwaje to przeżytek. W wawie powinna bć gęsta sięć metra - minimum 20 linii aby żadne zbiorkomy nie jeździły po ulicach i dopiero wtedy będą szybkie i zachęcające do tego aby przesiąść się do nich z samochodu (oczywiście jak będą klimatyzowane, puknktualnie i z gwarantowanym miejscem siedzącym)

  tylko dlaczego w Amsterdamie, Hadze itp itd są I TRAMWAJE I AUTOBUSY I METRO I SAMOCHODY OSOBOWE????

 • aaaa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 21:17 ~aaaa

  Tramwaje tracą mnóstwo czasu na wielofazowych skrzyżowaniach i to jest główny problem. Do tego dochodzi nakładanie się linii - 9 i 24 połowę trasy mają wspólną, więc często jeżdżą parami.

 • yelonka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 18:35 ~yelonka

  Dlaczego żaden z tramwajów na os Gorczewska nie jest zakwalifikowany jako linia mistralna? Czy my jesteśmy gorsi? Lazurowa dostanie Edwarda 5 a my rzadko kursujące tramwaje. Pan Szybą i tak jeździ samochodem!!

 • msg

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 17:42 ~msg

  Wystarczy, że jeden tramwaj ma wypadek i już wszytko bierze w łeb.

 • Kasia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 17:02 ~Kasia

  Wawka~Wawka

  Rondo Dmowskiego codzienne awarie sygnalizacji - ico? Ten typ tak ma? Podobnie przed Rondem Waszyngtona zablokowana sygnalizacja > Centrum to norma. Na marymonckiej sygnalizacja na "skrzyzowaniach" torowiska ze ścieżkami z Lasku Bielańskiego, Coraz więcej sygnalizatorów na Jagiellońskiej. Ma być szybciej?

  Kasiora

 • qwerty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 16:36 ~qwerty

  Już na początku widać odstępstwa:
  - w Pradze są tylko 2 typy linii (nie ma "podstawowych")
  - w Pradze w międzyszczycie pojazdy kursują co 10minut u nas pojadą co 12minut, choć możliwości pozwalałyby nawet na 8minutowy odstęp

 • Wawka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.09.2014 13:36 ~Wawka

  Rondo Dmowskiego codzienne awarie sygnalizacji - ico? Ten typ tak ma? Podobnie przed Rondem Waszyngtona zablokowana sygnalizacja > Centrum to norma. Na marymonckiej sygnalizacja na "skrzyzowaniach" torowiska ze ścieżkami z Lasku Bielańskiego, Coraz więcej sygnalizatorów na Jagiellońskiej. Ma być szybciej?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »