Informacje

12.08.2018 07:05 projekt nowoczesnej

Nowy pomysł na plac Defilad: ogrody
na dachach i cztery rodzaje przestrzeni

- Plac Defilad w Warszawie wymaga renowacji, by łączyć funkcje kulturalne, mieszkaniowe, rekreacyjne i biznesowe - ocenił szef stołecznych struktur Nowoczesnej Sławomir Potapowicz. Jego zdaniem przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki nie spełnia swojej roli jako miejsca tętniącego życiem. Nowoczesna przedstawiła własny plan przebudowy placu.

- Plac Defilad, na którym dzisiaj się znajdujemy, to cały czas przestrzeń niezagospodarowana - przestrzeń, która wymaga poważnych, konsekwentnych zmian, których do dzisiaj brakowało. To, co dzisiaj chcemy zaproponować, to nowa formuła placu Defilad. Widzimy go jako nowe centrum Warszawy, które spełnia cztery podstawowe elementy. Składa się z przestrzeni życia, przestrzeni pracy, przestrzeni kultury oraz przestrzeni wypoczynku - podkreślił Potapowicz na konferencji.

Zwrócił uwagę, że obecnie przestrzeń wokół Pałacu Kultury i Nauki nie spełnia swojej roli jako miejsca tętniącego życiem w samym centrum Warszawy.

Ogrody na dachach

Architekt Rafał Langowski, twórca projektu nowego placu Defilad zaznaczył, że należy zmienić charakter tego miejsca, aby stało się ono atrakcyjne dla ludzi. - Zależy nam, żeby ludzie chcieli tu przebywać, żeby czuli się tutaj dobrze i żeby było ono przeznaczone dla każdego - mówił.

Twórca wizji architektonicznej definiuje południową pierzeję placu Defilad od strony Alej Jerozolimskich jako "sferę życia". - To ma być przestrzeń do mieszkania. Chcemy, żeby ludzie wrócili do Śródmieścia, żeby chcieli tu mieszkać i żeby mieli atrakcyjną ofertę; żeby to były budynki, które odzwierciedlają gęstą zabudowę, która tutaj była przed wojną. Chcemy, żeby to wyglądało podobnie i posiadało równocześnie cechy nowoczesnej architektury z zielenią, o której nie zapominamy - zaznaczył.

Dodał, że w projekcie zieleń nie dominuje w przestrzeni pieszej, ale jest na dachach budynków, które spełniałyby funkcje ogrodów.

Biurowce na zachodzie, kultura na wschodzie

Zachodni fragment terenu okalający PKiN od ul. Emilii Plater to - według projektantów- "strefa biznesu". Jak stwierdził Langowski, przestrzeń, w której powinny powstać dwa nowe wysokościowce z przeznaczeniem na biura świetnie wpisałaby się w rozwój "centralnego dystryktu biznesowego" i odpowiedziała na rosnące zapotrzebowanie firm lokujących swoją działalność nad Wisłą.

Projekt Nowoczesnej przewiduje też zainicjowanie "strefy kultury" we wschodniej części placu Defilad, od ul. Marszałkowskiej. Wizja zakłada utworzenie tu Muzeum Sztuki Nowoczesnej oraz drugiego obiektu o podobnym przeznaczeniu. Langowski zapowiedział, że celem jest budowa obiektów kulturalnych, które "będą umożliwiały zarówno mieszkańcom, jak i turystom korzystanie z atrakcyjnej oferty, jaką stwarza dla nich Warszawa - żeby mogli obcować ze sztuką, ale także przyjść do kawiarni, która będzie znajdowała się w parterach budynków".

Zwężenie ulic

Od strony ul. Świętokrzyskiej autorzy nowego zagospodarowania placu Defilad przewidują "strefę zieleni". Chcą rewitalizacji Parku Świętokrzyskiego i dostosowania go do potrzeb mieszkańców w każdym wieku.

- Żeby uzyskać efekt rewitalizacji tego kwartału zabudowy planujemy i proponujemy zwężenie niektórych ulic - głównie ulicy Aleje Jerozolimskie, która wtapia się w charakter tego miejsca, czyli jest taką ogromną autostradą. Chcemy, żeby ona była przestrzenią dla ludzi, którzy będą mogli przyjść i usiąść na ławce w Alejach - powiedział Langowski.

Zdaniem architekta wskazane jest również zwężenie ul. Marszałkowskiej, aby uzyskała charakter ulicy miejskiej. - Planujemy wykonać przejścia piesze w płaszczyźnie tych ulic, aby ta "wyspa" z PKiN odcięta z dwóch stron od pozostałych części miasta wtopiła się w aglomerację - dodał.

Działacze Nowoczesnej postulują też powołanie pełnomocnika miejskiego ds. zagospodarowania placu Defilad oraz terenów wokół Pałacu Kultury i Nauki. Byłby on odpowiedzialny za uporządkowanie tej przestrzeni i doprowadzenie projektu do końca.

Ogłoszenie wyników konkursu na plac Centralny:


PAP/kk

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • mmjj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 03.09.2018 12:03 ~mmjj

  palac to nie wawel postawcie kilka tyczek obok by to gowno zaslonic na resszcie terenu park,alejki ffontanny... po co te muzea i bloki?

 • Piękny Roman

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 16:40 ~Piękny Roman

  jan~jan

  Dopóki bedzie stać ten pomnik Stalina w centrum dopóty nie bedzie pięknego miejsca.... A naprawdę miejsce jest wyjątkowe bo to same centrum stolicy. Mało tego poza koszmrem pkwn puste więc można zaprojektować całość. Niestety zdanie komunistów jak widac ma znaczenie i przez swoje media mogą cały czas utrzymywać yen stan rzeczy. Osobiście uważam biorąc pod uwagę wiele względów że miejsce to nie nadaje się na wieżowce. Raczej wysokie kamienice - mogą byc nawet 7 piętrowe ale kamienice z małymi parkami stworzyłby piekny klimat tego obszaru. Ktoś juz zniszczył plac przy grobie nieznanego żołnierza tym nowoczesnym okraglakiem - powód pewnie taki żeby nie odbudowaywac pałacu.... Oby tu się nie udało.

  Dawaj kasę to zrównają z ziemią.

  Rany, skąd się cały czas biorą takie oszołomy co by tylko 1 wyburzyły, a potem zaraz, szybciutko postawiły jakiegoś kloca bez polotu.

 • jan

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 15:44 ~jan

  Dopóki bedzie stać ten pomnik Stalina w centrum dopóty nie bedzie pięknego miejsca.... A naprawdę miejsce jest wyjątkowe bo to same centrum stolicy. Mało tego poza koszmrem pkwn puste więc można zaprojektować całość. Niestety zdanie komunistów jak widac ma znaczenie i przez swoje media mogą cały czas utrzymywać yen stan rzeczy. Osobiście uważam biorąc pod uwagę wiele względów że miejsce to nie nadaje się na wieżowce. Raczej wysokie kamienice - mogą byc nawet 7 piętrowe ale kamienice z małymi parkami stworzyłby piekny klimat tego obszaru. Ktoś juz zniszczył plac przy grobie nieznanego żołnierza tym nowoczesnym okraglakiem - powód pewnie taki żeby nie odbudowaywac pałacu.... Oby tu się nie udało.

 • HGW dba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:30 ~HGW dba


  odwiert~odwiert

  kto normalny chciałby kupować apartament za miliony w centrum i uprawiać ogóry na dachu? ludzie powagi!! bzdury architekta podłapią tylko wegetarianie, sam projekt jest beznadziejny, tak na dobrą sprawę poważny architekt powiedziałby, zaczynamy od nowego projektu Dworca Centralnego, a później reszta.
  Satry dziad~Satry dziad

  To samo pomyślałem, naprawdę nie ma w tym mieście większych potrzeb. A może by tak coś dla ludzi, dla mieszkańców.

  Dla mieszkańców też coś będzie.
  Podwyżki!

 • sentyment do gabinetu

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:29 ~sentyment…

  PprK~PprK

  Każdy pomysł na plac Defilad, który nie zakłada wyburzenia tego soc-koszmarku zwanego "pałacem" jest błędny.

  A Dlaczego "Domu Partii" nie chcesz wyburzyć?

 • jeszcze zostały

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:28 ~jeszcze zostały

  Bzdura~Bzdura

  ma być tam park bez budynków ! Bo jak znam życie to będą same budynki i mały malutki parczek

  ... w doniczce :)

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:27 ~qperNIK

  Obiecać mogą wszystko~Obiecać mogą wszystko

  A kto niby sfinansuje te ogrody na dachach i parki???
  Deweloperzy, którzy budują dla własnego zysku a nie dla mieszkańców?

  Nikt nic nie posadzi. Zrobią blokowisko i tyle. Zieleń domalowali na symulacji dla zamydlenia oczu, bo na przeciwwadze jest koncepcja "Central Parku".

 • qperNIK

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 10:25 ~qperNIK

  Czyli z placu Defilad zrobią blokowisko?
  To już bym wolał koncepcję warszawskiego "Central Parku".
  Tylko, że wygrają developerzy, bo chętnie i grubo miejskim urzędnikom posmarują a ogrodnicy i spacerowicze nie.

 • miasto prywatne

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 09:42 ~miasto prywatne

  4 rodzaje:

  -Droga -Droższa -Najdroższa -Na łapówki.

 • JJ Wąs

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.08.2018 09:20 ~JJ Wąs

  Pomysł parku centralnego jest dużo lepszy!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »