Informacje

20.04.2018 18:57 "Stolica wolności 1918-2018"

Nowy pokaz w parku fontann, bedeker
na smartfona, biegi i kapsuła czasu

SERWISY:


Konkurs kompozytorski, nowy pokaz w parku fontann, specjalne wydawnictwa znanych varsavianistów, wystawy, bedeker na smartfona, biegi i iluminacje urzędów. Warszawa szykuje się do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Różnych inicjatyw będzie łącznie ponad 400. Wszystkie odbędą się pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018".

Program obchodów przedstawiono podczas piątkowej konferencji prasowej. Prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz podkreśliła, że długo się zastanawiano jak stulecie niepodległości uczcić, by godnie upamiętnić tę datę.

Przewodnicząca Rady Warszawy Ewa Malinowska-Grupińska zaznaczyła, że dla wszystkich ta rocznica jest niebywale ważna.

- Doskonale wiemy, że wolność nigdy nie jest dana na zawsze i nigdy nie wolno zapomnieć, że o tę wolność trzeba walczyć i dbać codziennie, bo inaczej ją stracimy. Ale są momenty, kiedy nie musimy tylko ciężko pracować, ale możemy się cieszyć. I to jest ten moment, kiedy możemy radośnie powiedzieć "Mamy wolność", zdobyliśmy ją, jesteśmy wolnym krajem, wolną stolicą wolnego kraju, wolnymi ludźmi. To dla nas podstawowa wartość - mówiła.

Konkursy: recytatorski i kompozytorski

Wiceprezydent Warszawy Renata Kaznowska podkreśliła, że program obchodów jest bardzo bogaty, będą to imprezy zarówno ogólnomiejskie, jak dzielnicowe.

- Setną rocznicę niepodległości Warszawa obchodzi pod hasłem "Stolica wolności 1918-2018" zilustrowanym logotypem "Wasza Warszawa" - wolna, otwarta, tolerancyjna Warszawa, miasto należące do jej mieszkańców. Chcemy tę rocznicę obchodzić radośnie, dlatego zaprosiliśmy mieszkańców do wspólnego świętowania i oddajemy im głos, stąd wiele wydarzeń przygotowujemy razem. Na ten moment w program obchodów wpisano 420 inicjatyw - opowiadała.

W ramach obchodów już w najbliższą niedzielę odbędzie się druga edycja warszawskiego konkursu na Mistrza Ortografii Polskiej promującego kulturę języka ojczystego.

- Zaplanowano także konkurs kompozytorski "Warszawski polonez dla Niepodległej", który cieszy się ogromnym zainteresowaniem. Trzy najlepsze prace zostaną nagrane przez Orkiestrę Sinfonia Varsovia i 29 września chcemy zorganizować Korowód Niepodległościowy na ulicach miasta, który zakończy odtańczenie poloneza do zwycięskiego utworu. Innym z wydarzeń jest plebiscyt "Warszawianka roku" bardzo dla nas ważny, ponieważ 2018 rok to również rocznica wprowadzenia praw wyborczych kobiet w Polsce - relacjonowała Kaznowska.

Atrakcje w parku fontann

W obchody włączy się także Multimedialny Park Fontann, który zyska w tym roku wyjątkową oprawę.

- Trzyminutowy film opowiadać będzie o wybranych wydarzeniach z okresu 100 lat niepodległości. Odbędzie się też ponad 100 wydarzeń plenerowych między innymi piknik "Przestrzeń wolności" na placu Zamkowym 13 października i piknik historyczny 10 listopada również na placu Zamkowym, a także pikniki dzielnicowe. Zaplanowano również blisko 70 wydarzeń edukacyjnych, w tym "Szkołę niepodległą" ważny projekt dedykowany warszawskim uczniom i nauczycielom, w ramach którego zaplanowano wykłady, zajęcia dla uczniów, pokazy filmowe i zajęcia terenowe - mówiła wiceprezydent.

- Kolejna ważna rzecz to "Warszawskie vademecum niepodległości" - broszura Jerzego S. Majewskiego, Jarosława Zielińskiego i Ośrodka KARTA, która w przystępnej formie przedstawi historię stolicy u progu niepodległości i historię Polski w pierwszych latach formowania II RP. Zaplanowano blisko 215 wydarzeń kulturalnych, wiele pięknych wystaw m.in. "Warszawę niepodległą" fotograficzną opowieść o mieście w 20-leciu międzywojennym i jego dynamicznym rozwoju jako stolicy. Ekspozycja "Odzyskana stołeczność. Warszawa 1915-1918" w Muzeum Warszawy pokaże zaś miasto w przełomowym okresie wielkich przemian społeczno-politycznych - powiedziała Kaznowska.

Zapowiedziała także specjalną aplikację mobilną łączącą "najlepsze cechy przewodnika i vademecum historycznego". - Aplikacja korzystając ze zdjęć, nagrań, filmów, dokumentów poprowadzi użytkowników przez współczesną historię i przybliży pasjonujące dzieje odzyskiwania niepodległości. Planujemy także wydarzenia sportowe w tym największą - triadę biegową, czyli Bieg Konstytucji 3 Maja, Bieg Powstania Warszawskiego i Bieg Niepodległości 11 listopada. Flagami z logo warszawskich obchodów stulecia odzyskania niepodległości został już ozdobiony Trakt Królewski. Zadbaliśmy także o iluminację w barwach narodowych miejskich obiektów dzielnicowych ratuszy czy mostów oraz ukwiecenie ulic w barwach narodowych - mówiła.

Kapsuła dla następnych pokoleń

- Inaugurując obchody chcemy je rozpocząć wielką akcją zbierania podpisów, życzeń i przesłania dla przyszłych pokoleń na następne 100 lat. "Warszawska księga wolności 1918-2018-2118" składać się będzie z wielu ksiąg, które przesłane będą do szkół, instytucji kultury, publicznych, prywatnych, ale zbierać będziemy również podpisy poprzez posty czy maile. Wszystko będziemy chcieli zdigitalizować i umieścić w kapsule czasu, która 13 października zostanie zakopana w przestrzeni publicznej miasta. Będziemy życzyć następnemu pokoleniu, by za sto lat w 2118 roku tę kapsułę otworzyło i przeczytało nasze przesłanie i życzenia - dodała Kaznowska.

Podczas konferencji pierwsze podpisy w księdze złożyły prezydent Warszawy i przewodnicząca Rady Miasta.

>> PEŁNY PROGRAM NA STRONIE INTERNETOWEJ <<

PAP/kz/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • rsz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 19:54 ~rsz

  hanka rerówka

 • Bufet

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 10:41 ~Bufet

  Do pierdla !

 • cela

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 09:50 ~cela

  Ostatnie chwile na wolności :)

 • budaruska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 09:49 ~budaruska

  PO siódme: nie kradnij!

 • wkurzony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 09:33 ~wkurzony

  Jeszcze tylko 5 miesięcy i won z nieudolnymi rządami tej paniusi...

 • prycza

  zgłoś naruszenie odpowiedz 21.04.2018 05:23 ~prycza

  Qurna,kiedy w końcu Hajka wyjdzie na przechadzkę po "spacerniaku"??

 • Kryska

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 20:38 ~Kryska

  Wyborca~Wyborca

  HGW jeszcze nie siedzi?

  Niestety, "niezależne" sądy coś jej nie mogą dopaść. :D Ale przyjdzie kryska...

 • Wyborca

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.04.2018 19:29 ~Wyborca

  HGW jeszcze nie siedzi?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »