Informacje

22.02.2014 09:45 wkróce zostanie ogłoszony konkurs

Nowy plac Małachowskiego w 2015 r. "Koszt trudno oszacować"

SERWISY:


W przyszły piątek zostanie ogłoszony konkurs na koncepcję modernizacji placu Małachowskiego. Według wytycznych, to zaniedbane miejsce ma służyć wydarzeniom kulturalno-artystycznym, priorytet mają mieć także piesi.

Przewodniczącym jury konkursu został architekt Andrzej Chołdzyński, autor m.in. stacji warszawskiego metra Plac Wilsona i nowego budynku Giełdy Papierów Wartościowych. Podczas konferencji powiedział, że jego marzeniem jest, by w wyniku konkursu powstał plac miejski, odwołujący się do włoskiego renesansu i baroku.

"By trwał przez wieki"

Jury liczy, że zgłoszone zostaną projekty dające proponowanemu rozwiązaniu szansę na ponadczasowość. - Dobrze by było, żeby plac miał nieprzemijającą urodę, żeby nie był odzwierciedleniem przemijającej mody, ale by był dziełem ponadczasowym i razem z budynkami trwał przez wieki" - powiedział Chołdzyński.

Ogłoszenie konkursu poprzedziły konsultacje społeczne z mieszkańcami. Ich wynikiem są wytyczne do konkursu, m.in.: zaplanowanie przestrzeni na organizację wydarzeń kulturalno-artystycznych i rekreacyjnych, uznanie priorytetu pieszych przy ograniczeniu ruchu samochodów i autobusów, podkreślenie architektonicznej i funkcjonalnej roli zabytkowych budynków, otwarcie widokowe na kościół Świętej Trójcy oraz harmonijne połączenie historycznej funkcji placu ze współczesnymi wymaganiami.

"Koszt trudno oszacować"

Jak powiedział podczas piątkowej konferencji prasowej burmistrz Śródmieścia Wojciech Bartelski, położony w ścisłym centrum miasta plac Małachowskiego zasługuje na rewitalizację wysokiej jakości. Dodał, że koszt nowego zagospodarowania placu jest dziś trudny do oszacowania, ale dzielnica jest zdeterminowana, by prace zakończyć już w 2015 r.

Jak powiedziała dyrektorka Zarządu Terenów Publicznych Renata Kaznowska, wnioski o dopuszczenie do konkursu będzie można składać do 14 marca, a termin składania prac mija 17 czerwca. Wyniki konkursu maja zostać przedstawione 28 czerwca.

Plac Małachowskiego został wytyczony w 1825 r. u zbiegu obecnych ulic Królewskiej, Traugutta, Mazowieckiej i Kredytowej - tuż obok Ogrodu Saskiego. Marszałek Sejmu Czteroletniego Stanisław Małachowski został jego patronem w 1916 r.

Szczegółowy regulamin i dokumenty znajdują się na stronie ztp.waw.pl.

CZY JEST SZANSA NA REMONT POBLISKIEGO PLACU POWSTAŃCÓW WARSZAWY?

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • resztamiasta

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 13:51 ~resztamiasta

  Priorytetem powinno być m. in. ratowanie zabytków. Widocznie ogromny stadion i projekty chodników ważniejsze.....

 • czas ucieka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 13:35 ~czas ucieka

  Po pierwsze miejsc do parkowania jest w Warszawie coraz mniej. Po drugie szkoda, że kosztowne projekty sa dla Władz czasem ważniejsze niz np. program renowacji zabytków i ocalałych cudem kamienic. Przed wojna Warszawa była pełna zabytkowych kamienic, wspaniałych (świetnie zaprojektowanych) gmachow itd.

 • jarop

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2014 12:20 ~jarop

  Bardzo dobrze, że w Warszawie dąży się do ograniczania ruchu samochodów w centrum. W tej części Warszawy akurat komunikacja miejska w zupełności wystarczy. Argument, że śródmieście się wyludni przez utrudnienia dla kierowców jest śmieszny. Wystarczy spojrzeć na trakt królewski. Znaczące ograniczenie ruchu sprawiło, że Nowy Świat i Krakowskie Przedmieście zawsze zapełnione są pieszymi. Ogólnie, zwykle tak jest, że zamiana ulicy na deptak przywraca im życie. Mieszkam na prawym brzegu ale pracuję w ścisłym centrum. Mam samochód ale jadąc w tamtą część miasta zawsze wybieram ZTM. Jest to po prostu wygodniejsze i tańsze.

 • gaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 19:20 ~gaz

  "Koszt trudno oszacować" - ale fachowiec.

 • sew

  zgłoś naruszenie odpowiedz 23.02.2014 10:22 ~sew

  zlikwidujcie parkingi, zamknijcie ruch, zróbcie same super nowoczesne bezduszne parki a pozniej dzowcie się że centrum umiera, pogratulować. a własnie, taki kryzys, brak pieniedzy, bilety drozeją, a na to zawsze pieniążki są.

 • asd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 19:09 ~asd

  Kolejny CUDOWNY sposób Walzowej na zniszczenie miasta. Po otwarciu II linii metra nie będzie czym tam dojechać (bo 105 i inne autobusy zlikwidują), znikną miejsca parkingowe, czyli proces pustnnienia Śródmieścia będzie radośnie kontynuowany. Bo "imprezy" nie będa w stanie pokryć strat...

 • adel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 15:47 ~adel

  Bez "ograniczenia ruchu" żaden projekt nie ma szans. Obserwując to co sie dzieje w Warszawie, można odnieść wrażenie że jedynym celem tych "rewitalizacji" jest utrudnienie życia kierowcom...

 • Kazio

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 10:12 ~Kazio

  Tak, tak koniecznie ograniczyć ruch samochodowy, autobusowy. Jak miło patrzeć na wyludniające się centrum, gdzie nienawiść do aut góruje. Jedyny pomysł na centrum to wyrzucić samochody.

 • Rinascimento

  zgłoś naruszenie odpowiedz 22.02.2014 10:07 ~Rinascimento

  Już chciałem zacząć wydziwiać, ale przeczytałem, że projekt ma nawiązywać do włoskiego Renesansu. To zmienia postać rzeczy, z miłości do Włoch i renesansowych budowli zgadzam się z góry na wszysko.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »