Informacje

12.05.2016 19:50 do imprez i odpoczynku

Nowy plac Defilad
ma być bardziej zielony

SERWISY:


Bardziej zielony, z małą architekturą, przystosowany do imprez masowych, ale także do codziennego odpoczynku. Taką wizję placu Defilad zarekomendowali projektantowi eksperci pracujący na zlecenie ratusza.

W środę Thomas Phifer przedstawił trzy warianty dla placu Defilad. Pierwsza to prosta, płaska przestrzeń. W drugiej w centrum placu pozostaje trybuna honorowa. W trzeciej uwzględniono zagajnik i fontannę. Nad pomysłami amerykańskiego architekta pochylili się eksperci.

Wskazali jedną, ale...

- Ustaliliśmy, że jest to bardzo dobry materiał wyjściowy do tego, aby pracować nad koncepcją placu, że będziemy chcieli przeprowadzić konsultacje społeczne odnośnie funkcji, oczekiwań mieszkańców dotyczących przeznaczenia placu - podsumował warsztaty Jacek Wojciechowicz, wiceprezydent Warszawy. - Daliśmy sobie czas do przyszłego tygodnia na kolejne spotkanie, na którym będziemy decydować o sposobie dojścia do finalnej koncepcji – dodał.

Z trzech koncepcji zaprezentowanych przez architekta z Nowego Jorku najwyżej została oceniona trzecia. - Ale to nie jest projekt, tylko wskazanie pewnego kierunku, w który trzeba iść projektując plac – zastrzegł Wojciechowicz.

Marlena Happach, szefowa warszawskiego oddziału Stowarzyszenia Architektów RP również podkreślała, że koncepcje są szkicowe, bardzo wstępne. – W każdej znaleźliśmy dobre strony, ale przede wszystkim szukaliśmy rozwiązań, które dadzą dużą elastyczność: pozwolą  na organizację dużych, jednorazowych, wydarzeń masowych, jak i codziennego życia. Żeby o różnych porach dnia i roku było to miejsce, przez które się tylko przebiega. Nie uciekamy od tego, żeby była tam mała architektura oraz zieleń – wyjaśniała Happach.

Dwa poziomy, schody, drzewa

Aby plac był funkcjonalny i dało się na nim zorganizować np. koncert na kilkadziesiąt tysięcy osób będzie musiała zostać przesunięta lub zlikwidowana trybuna honorowa. Przesądzona wydaje się także dwupoziomowość placu – granicą byłaby linia zachodniej pierzei budynku muzeum. Schody na całej szerokości placu tworzyłyby rodzaj amfiteatru, to co poniżej nich - zostałoby zrównane do poziomu Marszałkowskiej.

Zgodnie z koncepcję wskazaną przez ekspertów drzewa zasadzone w kilku równoległych rzędach pełniłyby rodzaj południowej pierzei placu. Ale warto dodać, ze podczas środowej dyskusji Phifer dopuścił, że mogłyby się one znaleźć również w północnej części (choć wizualizacja tego nie uwzględnia). Natomiast przesądzone są nasadzenia między budynkami muzeum i teatru.

Przypomnijmy, brak zieleni był najczęściej pojawiającym się zarzutem wobec pierwszej wersji placu zaproponowanej przez projektanta. Wątek wielokrotnie przewijał się też podczas środowej dyskusji ekspertów. Architekta Magdalena Staniszkis postawiła tezę, że zieleń była wyróżnikiem i tradycją warszawskich placów. Zobrazowała to archiwalnymi zdjęciami tych najbardziej spektakularnych: Napoleona (dziś Powstańców Warszawy), Bankowego, Teatralnego i Dąbrowskiego. Wszystkie one przed wojną tonęły w zieleni, dziś drzewa przetrwały tylko na tym ostatnim.

Poza Staniszkis i Happach nad zaleceniami dotyczącymi zagospodarowania placu pracowali Błażej Brzostek, Krzysztof Domaradzki, Małgorzata Kuciewicz, Jan Mencwel, Mariusz Ścisło, Bogna Świątkowska i Patryk Zaremba. W pracach zespołu uczestniczyli także dyrektor Biura Architektury i Planowania Przestrzennego Marek Mikos oraz Thomas Phifer ze współpracownikami.

Koniec prac w 2020 roku

W czwartek Jacek Wojciechowicz podtrzymał, że w tym roku miasto zamierza uzyskać pozwolenie na budowę MSN i TR Warszawa. Ten harmonogram zakłada start prac budowlanych w 2017 i zakończenie inwestycji w 2020 roku. Równolegle z gmachami ma powstawać podziemny parking pod placem Defilad. Wiceprezydent zapewnił, że nie ma zagrożenia, że w drodze na wystawę lub spektakl będziemy brodzić w błocie czy między workami cementu. – Nie widzę kłopotu. Budowa parkingu i placu jest mniej skomplikowana niż budynków – zapewniał.

Zastępca Hanny Gronkiewicz-Waltz był pytany przez dziennikarzy, czy działki, na których inwestuje miasto są "czyste" w zakresie roszczeń.

- To trudny temat, właściwie nikt nie zna dnia ani godziny, kiedy jakieś roszczenie może pojawić się. Musimy sobie radzić, tak jak sobie radziliśmy do tej pory, czyli próbować dogadać się z właścicielami i przeznaczyć teren na funkcje publiczne – podsumował.

Konkurs na plac?

Już po zakończeniu spotkaniu z dziennikarzami wspomniany Marek Mikos napisał na Twitterze, że zasadne jest przeprowadzenie konkursu na "pomysł skomponowania zasadniczych przestrzeni placu Defilad". W kolejnym wpisie sprecyzował:

Deklaracja ta jest bardzo zaskakująca w kontekście środowej prezentacji Thomasa Phifera, który wielokrotnie podkreślał, że w projektowaniu przywiązuje ogromną wagę do każdego detalu. Udowodnił to pokazując takie szczegóły jak łączenia elementów nawierzchni czy wzór kratek odpływowych.

Piotr Bakalarski

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • thomas

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 11:52 ~thomas

  Koncerty w środku miasta ??????? Stadion będzie stal pusty a koncerty będą ludziom w Centrum zakłócać spokój. Ciekawe co na to Hotele i mieszkańcy .

 • Wacek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 11:09 ~Wacek

  Tam trzeba postawić biurowce wieżowce i ekskluzywne centrum handlowe. Proste, po co tam tyle zieleni to centrum czyli biznes i handel ale my dalej 1000 lat za murzynami.

 • czytelnik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 11:06 ~czytelnik

  trzeba ograniczyć rolę ruchów miejskich na rozwój miasta ! miasto nie jest tylko dla pseudo aktywistów rowerowych, trzeba tym ruchom obcinać finansowanie wtedy przestaną protestować przeciw rozwojowi miasta

 • Ober

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 10:15 ~Ober

  Za Hanki cuda i wianki.

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 07:30 ~Adam

  Piotr~Piotr

  Szkoda,że nie może być tak piękny, jak przed wojną, nawet z zachowaniem Pałacu Kultury. Widocznie Warszawa jako jedyne duże i ważne miasto w Europie nie zasługiwało i nie zasługuje na to, by odzyskać dawną świetność, tak jak się to stało w przypadku Budapesztu, Drezna, Gdańska i wielu innych miast, dźwigniętych z ruin. Zamiast tego mamy bajzel i wszędzie nieudolne apartmentsy i wieżowce, spire,tower, coś tam.

  Przed wojna tego placu nie było. Tu gdzie byl plac defilad to była gęsta zabudowa

 • Adam

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 06:58 ~Adam

  Tylko beton. Zabudujcie z kazdej strony a na 3 metrach odstepu postawcie doniczki. Tez betonowe

 • nnbn

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 01:24 ~nnbn

  wieżowce gdzie??? powiem tak... mam 25 lat i tak się sprawy wleką na tym placu że za mojego życia żaden wysokościowiec tam nie stanie...a to Polska właśnie

 • dddddddddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 01:04 ~dddddddddd

  Strach się bać. Postawią trzy doniczki i na tym się skończy.
  Ja mam lepszy pomysł, wymalujmy wszystko na zielono, wszystkie drogi i ulice, a wtedy będziemy niekwestionowaną Zieloną Stolicą Europy.

 • Kracho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 13.05.2016 00:22 ~Kracho

  Piotr~Piotr

  Szkoda,że nie może być tak piękny, jak przed wojną, nawet z zachowaniem Pałacu Kultury. Widocznie Warszawa jako jedyne duże i ważne miasto w Europie nie zasługiwało i nie zasługuje na to, by odzyskać dawną świetność, tak jak się to stało w przypadku Budapesztu, Drezna, Gdańska i wielu innych miast, dźwigniętych z ruin. Zamiast tego mamy bajzel i wszędzie nieudolne apartmentsy i wieżowce, spire,tower, coś tam.
  Przecież przed wojną tego placu nie było...

 • Dominik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.05.2016 23:37 ~Dominik

  Ta kępa drzew skończy jako toaleta podczas imprez masowych i schronisko dla bezdomnych. Nie rozumiem po co tam na siłę wciskać drzewa, 100m obok jest park. Plac niech będzie placem a park parkiem. Inna funkcja - inna forma.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »