Informacje

15.09.2018 10:16 miasto szuka wykonawcy

Nowy parking "Parkuj i Jedź".
220 miejsc dla aut i 110 dla rowerów

SERWISY:


Na Białołęce ma powstać nowy parking "Parkuj i Jedź". Zaplanowano na nim co najmniej 220 miejsc dla samochodów i 110 dla rowerów. Miasto właśnie ogłosiło przetarg na projekt i wykonanie.

Parking powstanie na Żeraniu, u zbiegu ulic Płochocińskiej i Marywilskiej, w pobliżu stacji kolejowej. "Dziś to tereny przede wszystkim przemysłowe, najbliższe zabudowania mieszkaniowe znajdują się około 80 metrów od planowanej inwestycji, ale już wkrótce powstaną kolejne osiedla w tej okolicy" - zapowiada w komunikacie Zarząd Transportu Miejskiego.

Zgodnie z planem, parking będzie jednopoziomowy, wyposażony w "nie mniej niż" 220 miejsc postojowych dla samochodów osobowych oraz 110 zadaszonych stanowisk dla rowerów. Powstanie też budynek gospodarczo-techniczny. Nowy "Parkuj i Jedź" ma wykorzystywać odnawialne źródła energii. Miasto zapowiada też wyposażenie go w ładowarki dla pojazdów o napędzie elektrycznym.

Dofinansowanie z Unii Europejskiej

Otwarcie kopert w zapowiedzianym właśnie przetargu na projekt i budowę ma nastąpić 1 października. Wybrany wykonawca będzie miał 540 dni na zrealizowanie całej inwestycji. Co oznacza, że gotowym parkingiem mieszkańcy powinni cieszyć się w pierwszej połowie 2020 roku.

Jak informuje w komunikacie prasowym ZTM, parking na Żeraniu powstaje dzięki wsparciu funduszy unijnych. Projekt otrzymał dofinansowanie w wysokości 3,68 milionów złotych.

"Budowa parkingu pozwoli podróżującym na pozostawienie samochodów w dogodnej lokalizacji oraz przesiadkę do komunikacji miejskiej. Poprawi się płynność ruchu oraz zmniejszy negatywny wpływ transportu na środowisko naturalne" - zapowiadają urzędnicy z ZTM. Podkreślają, że zależy im na "poprawie jakości powietrza poprzez ograniczenie emisji zanieczyszczeń i gazów cieplarnianych spowodowanej przez zwiększony ruch drogowy".

16 parkingów w całym mieście

Obecnie w Warszawie znajduje się 16 parkingów P+R. Ostatni został otwarty na początku lipca na Młocinach. Łącznie mają ponad 4300 miejsc dla samochodów i ponad 670 dla rowerów.
Bezpłatnie z obiektów tych mogą korzystać osoby posiadające ważne bilety krótkookresowe (dobowe, 3-dniowe, weekendowe) oraz okresowe (30- i 90-dniowe).

Zobacz, jakie propozycje w sprawie parkingów ogłosili kandydaci na prezydenta Warszawy:


kw/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Malek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.10.2018 11:28 ~Malek

  PARKING PŁUDY!!!!
  To dopiero cud Natury. 10 LAT władze obiecują. I NIC.
  Przy okazji Straż Miejska (TERENOWY ODDZIAŁ, MŁOTA) ma możliwość wykazania się działaniem. Za parkowanie w błocie przy nieistniejącym parkingu (bo wjechać nie można) wystawia mandaty.

  Brawo Panie Naczelniku z Oddziału Straży Miejskiej przy ulicy Młota.

 • mtt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 26.09.2018 16:08 ~mtt

  Mietek~Mietek

  Po co na wsi parking? Niech parkuja w miedzy, tak samo jak to robili przed przyjazdem do Warszawy, o pardon do Białołęki.


  A wiesz że są ludzie, których rodziny mieszkają na Białołęce od tak 150 lat? ;-) To fajna dzielnica kiedyś była!

 • Dosia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.09.2018 16:26 ~Dosia

  raczej przesiadanie się do komunikacji miejskiej w tej lokalizacji, do najlepszych pomysłów nie należy. Na S8 czyli Trasie AK dzień bez korków to dzień stracony. Zawsze znajdzie się ułan, którzy uważa, że jest sam jeden na trasie, a inni powinni ustąpić mu miejsca. Tylko, że takich "ułanów" tam bez liku. P@R w tym miejscu miałby sens, gdyby pociągi WKD częściej jeździły a nie co 1/2 godziny.

 • momo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 00:33 ~momo

  Ten parking jest tam potrzebny jak świni kieszeń.

 • Mietek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 16.09.2018 00:17 ~Mietek

  Po co na wsi parking? Niech parkuja w miedzy, tak samo jak to robili przed przyjazdem do Warszawy, o pardon do Białołęki.

 • kilovolt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 21:50 ~kilovolt

  Abc~Abc

  Na Płudach niech wybudują, a nie na Żeraniu gdzie połowa pociągów się nie zatrzymuje ! Mało kto będzie korzystał z P+R na Żeraniu, a na Płudach dalej na trawnikach i pod wiaduktem auta będą upychane.

  Widać tu jest teren na taki parking w przeciwieństwie do Płud. Jak będzie ten parking wszyscy kierowcy przerzucą się na Żerań bo każdy będzie wolał zostawić kulturalnie samochód na parkingu niż upychać gdzieś na trawniku na Płudach. Płudy teraz wybierają tylko dlatego, że tam jest gdzie samochód upchnąć w przeciwieństwie do Żerania. Bo tak to jest w zasadzie bez znaczenia dla kierowców czy zostawią na Żeraniu czy na Płudach. Będzie wygodnie na Żeraniu to będą wybierać Żerań. A z pociągami też nie jest problem, obecnie nie wszystkie się tam zatrzymują bo jest mały popyt. Będzie duży popyt, będzie więcej pociągów. Zatem jest to bardzo dobry pomysł.

 • Pitr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 19:30 ~Pitr

  Parkingi należy budować bez obciążeń budżetu W-wy, na koszt gmin ościennych.To ich mieszkańcy będą z nich korzystać.

 • Leho

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 17:24 ~Leho

  Piotr - co ty piszesz. Na Żeraniu już teraz parkuje ponad 30 samochodów (bo więcej się nie zmieści).

 • faris

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 17:15 ~faris

  220 samochodów i 110 rowerów. Świetna proporcja, zwłaszcza na zimę. Następny P+R proponuję na 50 samochodów i 500 rowerów. To zmniejszy skalę najazdu samochodów spod Warszawy.

 • Piotr

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.09.2018 12:33 ~Piotr

  Rany, po co tam. A co ze stacją Płudy?? Tam już jest widoczny popyt, po co tworzyć w miejscu, gdzie nie ma pewności, czy ktoś będzie korzystał.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »