Informacje

04.09.2012 18:20 tramwaje pojadą przeprawą na początku przyszłego roku

Nowy most zdał próby obciążeniowe

SERWISY:

Część mostu Skłodowskiej-Curie przeznaczona dla tramwajów, pieszych i rowerów pozytywnie przeszła próby obciążeniowe - poinformował Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych. Tramwaje przejadą przeprawą dopiero na początku przyszłego roku.

W ubiegły wtorek rozpoczęto próby obciążeniowe na częci tramwajowej, co jest niezbędne przed dopuszczeniem mostu do użytkowania. - Co prawda nie mamy jeszcze dokumentacji, ale wiadomo już, że most próby obciążeniowe przeszedł pozytywnie - powiedziała PAP Małgorzata Gajewska z Zarządu Miejskich Inwestycji Drogowych.

Podczas badań na most wjechały 24 wywrotki ważące łącznie 760 ton. Próby zakończono w czwartek.

Układają trakcję

Zarząd Miejskich Inwestycji Drogowych kompletuje dokumentację potrzebną do wniosku o pozwolenie na użytkowanie. Decyzję w tej sprawie wyda następnie nadzór budowlany.

Gajewska powiedziała, że wykonawcy nie zostanie wymierzona kara finansowa związana z opónieniem zakończenia inwestycji, gdyż miały na to wpływ czynniki pogodowe. Powiedziała też, że aneks zakładał zakończenie głównych prac budowlanych do 30 czerwca, a do końca lipca miała być zebrana dokumentacja pozwalajaca na złożenie wniosku o pozwolenie na użytkowanie.

- Wykonawca był gotowy do przeprowadzenia prób obciążeniowych już w połowie lipca, ale wolnych terminów nie miał Instytut Badawczy Dróg i Mostów - powiedziała Gajewska.

Na moście trakcję układają Tramwaje Warszawskie. Rzecznik prasowy spółki Michał Powałka powiedział PAP, że na ukończeniu jest budowa podstacji trakcyjnej oraz montowane są słupy trakcyjne. Według niego tramwaje przejadą przeprawą prawdopodobnie na początku przyszłego roku.

Krótka trasa

Mostem będą jedzić tramwaje dwukierunkowe, które aby zmieniać kierunek jazdy na przeciwny nie muszą zawracać na pętli (kabina motorniczego znajduje się na obu końcach pojazdu, a drzwi po obu stronach). Takie rozwiązanie jest konieczne, gdyż tramwaje przez most będą dojeżdżać do ul. Myliborskiej, gdzie nie będzie pętli, gdyż planowo torowisko ma prowadzić dalej - ul. Światowida - aż do os. Winnica.

- Pierwszy z sześciu tramwajów dwukierunkowych jest już w Warszawie. Kolejne pięć dotrze w ciągu najbliższych miesięcy - powiedział Powałka. - W toku jest przetarg na następne 45 takich pojazdów z możliwością zmniejszenia liczby do 30 w przypadku nieuzyskania dofinansowania ze środków unijnych - dodał.

Most Marii Skłodowskiej-Curie łączy Białołękę z Bielanami. To jedna z największych inwestycji miejskich ostatnich lat. Częcią drogową przeprawy samochody mogą przejeżdżać przez Wisłę od marca. Niegotowa jest jeszcze częć przeprawy przeznaczona pod trasę tramwajową i ciąg pieszo-rowerowy.

PAP/ran/roody

Podziel się:

Bądź na bieżąco:

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
  • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
  • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
  • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »