Informacje

16.11.2011 19:08 radni debatowali, decyzji nie ma

Nowy most wciąż bez nazwy

SERWISY:

Pomysł nazwy Most Północny imienia Marii Skłodowskiej-Curie spowodował burzliwą dyskusję na posiedzeniu miejskiej podkomisji. - Czy połączenie nazwy i imienia jest dopuszczalne, noblistka nie łączy się z mostem, mieszkańcy opowiedzieli się już za nazwą Północny - padały argumenty. - Jestem zaskoczona atmosferą, jaka zapanowała od momentu, gdy padła propozycja nazwania mostu imieniem Marii Skłodowskiej-Curie - odpowiada radna Anna Nehrebecka z PO.

O propozycji nadania powstającej przeprawie nazwy: Most Północny imienia Marii Skłodowskiej-Curie pisaliśmy we wtorek, w środę propozycją zajęli się radni miasta z podkomisji ds. nazewnictwa.

Listy Skłodowskiej-Curie

- Niedawno dostałam listy, w których Maria Skłodowska-Curie opisywała swoje wycieczki nad Wisłę, patrzyła na ówczesny most. Jej stosunek do Wisły był ciepły - mówi Anna Nehrebecka. I poddała pod dyskusję najnowszą propozycję.

- Jakoś Maria Skłodowska-Curie nie łączy mi się z mostem, raczej z jej działalnością, jako noblistki - odpowiadała Olga Johann (PiS). Radni poddawali też pod wątpliwość kombinację nazw. - Czy mamy taki przypadek, żeby połączyć nazwę z imieniem - zastanawiał się Adam Cieciura (SLD).

Północny i już

Większe kontrowersje wzbudziły jednak głosy sprzeciwu ze strony mieszkańców. Propozycja połączonych nazw padła po tym, jak w konsultacjach przeprowadzonych przez urząd miasta mieszkańcy zdecydowanie opowiedzieli się za nazwą Most Północny. - A w sondzie przeprowadzonej na stronie tvnwarszawa.pl 70 proc internautów powiedziało: chcemy Północny i już - przypominał występujący gościnnie na posiedzeniu Wojciech Tumasz, radny Białołęki. - Również na sesji rady dzielnicy stwierdziliśmy, że powinien nazywać się w ten sposób. Baz żadnych dodatków - dodał.

Radny przypominał, że do nazwy Północny warszawiacy już się przyzwyczaili. - Ale most jeszcze nie jest gotowy. Nie jest tak, że proponujemy zmianę jego nazwy - przypomniała Maria Szreder (PO).

A może trasa

Tumasz jednak nie dawał za wygraną - złożył inną propozycję. - Po obu stronach mostu będzie poprowadzona jego trasa. Można nazwać jej część - al. Marii Skłodowskiej-Curie - przekonywał Tumasz. - A może cała trasę - zaproponował Michał Grodzki (PiS).

Ostatecznie wątpliwości nie zostały rozwiane. Radni decyzji nie podjęli, a sprawą chcą zająć się na kolejnym posiedzeniu podkomisji. - Będziemy zastanawiali się co dalej - powiedziała po posiedzeniu Anna Nehrebecka. Ale nie kryła też rozżalenia. - Jestem zaskoczona przedziwną atmosferą, jaka wynikła, gdy pojawiła się kilka miesięcy temu propozycja nadania imienia Marii Skłodowskiej-Curie – dodaje.

"Przywrócona Warszawie"

Przed naszą kamerą przekonywała też, że nie chce robić nic przeciwko mieszkańcom. - Nie chciałabym, żeby mieszkańcy myśleli, że nie liczę się z ich głosem. Ja zawsze się liczyłam - przekonywała radna. - Nie rozumiem w ogóle konsultacji raptem aż na taką skalę. Nie jest tak, że każdemu się dogodzi - dodał. I przekonuje, że ma również wiele pozytywnych opinii. - Dochodziło do mnie mnóstwo zachwyconych opinii, że to jest świetny pomysł. Że to jest kobieta znana na całym świecie i zostaje w ten mimalny sposób przywrócona Warszawie.

Ostateczną decyzję w sprawie nadania nazwy mostowi łączącemu Bielny z Białołęką podejmuje cała Rada Warszawy.

ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • eLKa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 06.12.2011 11:17 ~eLKa

  Ktoś zapytał: Co bedzie kiedy na pólnoc powstanie nowy most to ten bedzie jaki? Ma racje! Most pólnocny to nazwa ROBOCZA!!! Takich nazw uzywanych w Warszawaie i pewnie calym kraju jest wiele. Z Ursynowa na Białołęke jeżdze "wisłostradą" czasem przejeżdzam mostem "syrenki" albo inną drogą przez rondo "babka". Czy którąś z tych nazw znajdziemy na mapie??? NIE!!! Wiec warszawiacy mówmy północny a niech ładnie nazywa się im. Marii Skłodowskiej Curie. A Wisła nie moze byc rzeką M. Sklodowskiej Curie bo płynie juz od dawna nie powstała rok-dwa temu jak most. I na konec zgadzam sie że fajnie by było w końcu zobaczyć jakąś kobiete na mapie mostów warszawskich

 • P(L)

  zgłoś naruszenie odpowiedz 01.12.2011 11:20 ~P(L)

  Most północny to nazwa robocza, potoczna i prostacka. Każdy istniejący most w Warszawie ma nazwę albo od znanej osoby albo od rejonu w którym się znajduje lub z którym sąsiaduje sąsiaduje. Uważam więc, że powinniśmy iść ta drogą. Albo Bielański albo Skłodowskiej-Curie.

 • bleble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 12:27 ~bleble

  To niech RZEKĘ przemianują, jeśli noblistka się o niej tak ciepło wyrażała!

 • hahaha

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 10:41 ~hahaha

  Most imieniem inkwizytora Gowina !!!!!!!!!

 • scandinavus

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 09:31 ~scandinavus

  Do tych,którzy ironizuja,ze nastepny most bedzie"bardziej pólnocny", a kolejny "jeszcze bardziej pólnocny"
  Niech Was głowa nie boli-nastepny most jesli powstanie bedzie nazwany Mostem Kampinowskim,a o kolejne mosty sie nie martwcie,chyba,ze tak sie Wam doskonale powodzi,że nie macie innych problemów i nazwy mostów,ktore moga ale nie musza powstac stały sie sensem Waszego zycia .

 • vic

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 08:10 ~vic

  Skoro - jak twierdzi pani radna - Maria Skłodowska-Curie wypowiadała się ciepło o Wiśle, to czemu nie zmienimy jej nazwy i nie zaczniemy mówić o przeprawie przez rzekę imienia Marii Skłodowekiej-Curie? Absurd taki sama jak Most Północny imienie Marii Skłodowskiej-Curie.

  Niech się lepiej zajmą poważniejszymi sprawami!

 • JD

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 07:01 ~JD

  Pani Nehrebecka cierpi na demencję starczą.

 • Wojciech Tumasz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 06:15 ~Wojciech Tumasz

  A powstanie w Warszawie nowy most bardziej na północ? W Warszawie.

 • PÓŁNOCNY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 05:46 ~PÓŁNOCNY

  Drodzy Radni.
  Nie idźcie tą drogą!
  Trzeba było od samego etapu projektu używać imienia noblistki. Wtedy może by się to przyjęło.
  A teraz ludzie mówią PÓŁNOCNY. I będą tak mówić cokolwiek zrobicie i jak idiotyczne łamańce powymyślacie.
  PÓŁNOCNY.
  Dociera do waszych pustych głów?!

 • pawelski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 17.11.2011 02:55 ~pawelski

  a jak za kilka lat powstanie nowy most bardziej na polnoc to ten most bedzie jaki????

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »