Informacje

23.02.2012 13:49 nawet kilkaset zdjęć dziennie

Nowy fotoradar już działa

SERWISY:

Potrafi zmierzyć prędkość czterech pojazdów na raz i sprawdzić, czy nie wjechały na skrzyżowanie na czerwonym świetle. Nowoczesny fotoradar na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa robi zdjęcia kierowcom łamiącym przepisy. Wcześniej pracował na potrzeby testów, teraz na podstawie zdjęć wystawiane są mandaty.

Do tej pory tylko błyskały, ale nie robiły zdjęć. Teraz to się zmieniło. Na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa zakończyły się prace przy uruchomieniu pierwszego w Warszawie tak nowoczesnego systemu fotoradarowego.

Cztery fotoradary sprzężone z pętlami indukcyjnymi i sygnalizacją świetlną, rejestrują wykroczenia na wszystkich dojazdach do skrzyżowania.

Od poniedziałku mandaty

- Do tej pory testowaliśmy system. Od poniedziałku kierowcy, którym zostały zrobione zdjęcia, otrzymują już mandaty – mówi Monika Niżniak, rzeczniczka straży miejskiej.

Jak dodaje, fotoradary są bardzo "pracowite". – Dziennie robią po kilkaset zdjęć – przyznaje rzeczniczka.

Podwójne pomiary

- System nie działa na zasadzie wiązki fotradarowej, tylko poprzez wzbudzenie pętli indukcyjnej. Przejazd pojazdu przez pętlę aktywuje urządzenie, które wykonuje pomiar i dokumentuje popełnione wykroczenie. Dodatkowo, na krótkim odcinku drogi i w niewielkim odstępie czasowym, wykonywane jest drugie zdjęcie, tak, aby sprawca wykroczenia nie miał żadnych wątpliwości – tłumaczy Zbigniew Kąkol, z-ca naczelnika Oddziału Ogólnomiejskiego straży miejskiej.

System jest tak zbudowany, że może sprawdzić prędkość czterech pojazdów wjeżdżających razem na skrzyżowanie z jednego kierunku. Na tym nie koniec. Urządzenie potrafi precyzyjnie określić z jaką prędkością oraz kiedy samochody wjeżdżają na skrzyżowanie na czerwonym świetle.

Bo robiły się zatory

Strażnicy wybrali skrzyżowanie ul. Sobieskiego i al. Witosa, bo kierowcy w tym miejscu często wjeżdżali na skrzyżowanie, widząc, że nie mają możliwości z niego zjechać. Powodowali zatory.

- Prowadzone były rozmowy z policją i Zarządem Dróg Miejskich w sprawie wytypowania skrzyżowań, na których nagminnie dochodzi do naruszenia przepisów ruchu drogowego. Zostało wskazane między innymi to miejsce. Braliśmy również pod uwagę własne doświadczenia. Wcześniej nasze patrole, wykorzystując mobilne fotoradary, prowadziły kontrole prędkości na jednej z dróg dojazdowych – mówi Zbigniew Kąkol.

- Okazało się, że to skrzyżowanie będzie przebudowywane. Wprowadzenie systemu wymaga poważnych prac modernizacyjnych (m.in. umieszczenia pętli indukcyjnych w drodze), a dzięki temu, że prace równocześnie prowadziły tam ZDM i firma udostępniająca system, zminimalizowano koszty - dodaje Kąkol.

Mandat ekspresowo

Zdjęcia wykonane przez nowe fororadary są automatycznie przesyłane (za pomocą internetu) do siedziby straży miejskiej, gdzie od razu wystawiany może być mandat. Przykładowo: za wjazd na czerwonym świetle kierowcy grozi do 500 zł i 6 punktów karnych.

Będą kolejne?

Budowa systemu trwała kilka miesięcy. Już w listopadzie informowaliśmy na tvnwarszawa.pl o pracach na skrzyżowaniu ul. Sobieskiego i al. Witosa.

Nowoczesne fotoradary są na razie "na okresie próbnym". Straż miejska planuje stawiać kolejne takie urządzenia.

mjc/par//mz

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • zaciekawiony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.09.2013 20:41 ~zaciekawiony

  Czyli wynika z tego, że dojeżdżając do skrzyżowania uruchamia się pętle i w ten sposób można mieć zrobione zdjęcie. Ale chyba do weryfikacji czy pojazd przekroczył "na czerwonym" linię zatrzymania się powinno być drugie zdjęcie z kolejnego fotoradaru którego aktywuje inna pętla?
  Czy fotoradar może zrobić zdjęcie autu które dojeżdża "na czerwonym" i hamuje przed linią? W końcu chyba aktywuje pętle? Czy takie zdarzenie może skutkować otrzymaniem mandatu karnego jeśli pojazd zatrzymał się przed wyznaczonym miejscem?

 • seba

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.04.2012 09:49 ~seba

  Paintball codziennie ktoś wraca z takiej zabawy więc może wykorzytać to w celu uśpienia czujności

 • marzyciel

  zgłoś naruszenie odpowiedz 05.03.2012 22:51 ~marzyciel

  Kiedyś kiefy mnie wszystko wkórzy w życiu włoże kominiarkę zakleję tablice rejestracyne repetytor rejestracji na szybie i przejadę sie obok tych zasranych radarów.

 • dddd

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2012 17:01 ~dddd

  Czy Tusk mowil ze zmniejszy ilosc fotoradarow??? Niech juz Kaczynski odejdzie z polityki, bo inaczej Tusk i jego kolesie z platformy cały czas beda u wladzy. Ludzie glosuja na nich bo nie chca wladzy kaczora, tylko dlaczego nie widza jak oni postepuja - obiecuja duzo a robia co innego majac gdzies ludzi.

 • maa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2012 10:40 ~maa

  kogoś porazi czy przestraszy i dojdzie do tragedii. Precz z fotoradarami!
  Wziąc za fraki bandę platfo-premierka!

 • Jack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2012 05:33 ~Jack

  Lepiej stawiać fotoradary niż zrobić coś aby polepszyć życie kierowcom.

 • pl owiec

  zgłoś naruszenie odpowiedz 25.02.2012 03:21 ~pl owiec

  Mam nadzieje, ze jakas ciezarowka przez "przypadek" rozjedzie toto albo zachaczy "przypadkowo" luzno zwisajaca Lina i wyrwie toto z posad.

 • kaja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 18:23 ~kaja

  "klll~klll

  Tylko ciekawe komu pstryknie jak jada 3 czy 4 samochody na raz na kazdym pasie. Pewnie dla zasady wszyscy bo zdjecia w tym porabanym kraju juz nie dostaniesz chyba ze w sadzie a kasy brakuje a i na nagrody byc musi!!!!

  Teoretycznie taki mandat, automatem powinien być kasowany (i chyba w wielu przypadkach tak jest), bo nie ma 100% jasności kto jedzie z jaką prędkością. Czyli najlepsze rozwiązanie przy fotoradarach -> łapać się na dwa pasy :) "


  nie potrzebna fotka bo nawet jeśli jest kilka samochodów na fotce- to jest to ok bo pomiar wykonywany jest przez pętlę indukcyjną i jest to "wmontowane "na kazdym pasie w jezdni a nie jak we wcześniejszych radarach przez wiązkę laserową troche więcej proponuję poczytać o tym :)


 • radar

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 14:04 ~radar

  Czy tam gdzie są robione pomiary prędkości zdarzają się wypadki???????!!!!!!!!!!!! NIech to prokuratura sprawdzi czy formacja Pana Leszczyńskiego nie wykonuje pracy by mieć pracę / łatwą i przyjemną. Szczególnie mówię tu o Hynka i miejsca gdzie chcą ustawić fotoradary przenośne. Są miejsca gdzie wypadków jest 10 razy więcej a fotoradary nie będą stawiane?

 • CoJeszczeUkradnąKierowcom

  zgłoś naruszenie odpowiedz 24.02.2012 14:00 ~CoJeszczeU…

  Poco na:
  Hynka gdzie nie ma przejścia dla Pieszych
  Na Puławskiej za skrzyżowaniami, a nie przed. Poco w miejscach gdzie są sygnalizacje świetlne. Przy tak dużym ruchu przydałyby się odliczacze ile jeszcze na zielonym.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Samotne auto pośród błękitu. "Trudno komentować głupotę"

Elegancki samochód osobowy stojący samotnie pośrodku wielkiej plamy błękitu wypatrzył jeden z naszych czytelników. Wysłał zdjęcia na Kontakt 24. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »