Informacje

26.02.2014 17:31 odebrał nominacje z rąk ministra

Nowy dyrektor MHŻP: Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna

SERWISY:


Muzeum Historii Żydów Polskich będzie najlepszym muzeum historii Żydów w Europie - zapowiedział prof. Dariusz Stola, który otrzymał z rąk ministra kultury nominację na dyrektora placówki. Podkreślił, że muzeum przedstawi wspólne dzieje Polaków i Żydów.

- Będzie to najlepsze muzeum historii Żydów w Europie - powiedział Stola podczas uroczystości wręczenia nominacji dyrektorskiej, która odbyła się w środę w siedzibie muzeum w Warszawie. Stola, który obejmie stanowisko dyrektora 1 marca, zaznaczył też, że kierowana przez niego placówka będzie, przynajmniej przez najbliższe kilka lat, najlepszym muzeum historii Polski.

"Najgorzej jest z historią martwą"

- To muzeum sięga bardzo daleko w przeszłość, de facto do początków państwa polskiego, a tak się złożyło, że historia polskich Żydów i historia Polski jako aktora na scenie europejskiej ma mniej więcej tyle samo lat - powiedział Stola, podkreślając przy tym silne, nierozerwalne związki Polaków i Żydów.

- Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna, kulawa, nie można jej zrozumieć, a bez historii Polski nie można zrozumieć historii Żydów. Ta instytucja ma przypomnieć tym wszystkim, którzy może nie mieli okazji, żeby o tym pomyśleć albo tego nie spostrzegli, jak bardzo te historie są połączone, i że one są nierozdzielne. A to, że czasami one są kontrowersyjne, że my się spieramy to bardzo dobrze (...) Jeżeli historia budzi spory to znaczy, że jest żywa. Najgorzej jest z historią martwą, która nikogo nie obchodzi - dodał nowy dyrektor.

"Muzeum było nam potrzebne"

Minister kultury Bogdan Zdrojewski, który wręczył prof. Stole nominację, podkreślił, że nowe muzeum będzie budowało siłę i pozycję państwa polskiego na arenie międzynarodowej. - To muzeum było nam bardzo potrzebne (...). To jest jedna z najważniejszych instytucji i najważniejszych zobowiązań - powiedział Zdrojewski, podkreślając też, że muzeum będzie jednym z najważniejszych adresów na mapie kultury w Europie.

Oficjalne otwarcie muzeum zaplanowano na 28 października, gdy goście muzeum będą mogli obejrzeć powstającą obecnie wystawę główną. Będzie to osiem galerii, w których każdy ze zwiedzających będzie mógł zapoznać się z 1000-letnią historią Żydów na ziemiach polskich. Mimo że muzeum zaplanowano otworzyć jesienią br. jest ono dostępne dla zwiedzających już od kwietnia 2013 r. Odbywają się w nim wystawy czasowe, pokazy filmów, koncerty, debaty i seminaria, warsztaty i spacery edukacyjne. Do końca stycznia 2014 r. muzeum odwiedziło ponad 200 tys. gości.

Trzy galerie

Na początku lutego przedstawiono pierwsze trzy galerie wystawy głównej - "Pierwsze spotkania" (okres od X do XV w.), "Paradisus Iudaeorum" (XVI-XVII w.), "Miasteczko" (XVII-XVIII w.). Po raz pierwszy ekspozycja została pokazana tam, gdzie trwa jej montaż - w podziemnej kondygnacji. Do tej pory wystawa była pokazywana jedynie na wizualizacjach. Instalacja wszystkich ośmiu galerii muzeum ma zakończyć się w czerwcu.

W uroczystości wręczenia nominacji wzięła udział prezydent Warszawy Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w rozmowie z dziennikarzami podkreśliła, że Muzeum Historii Żydów Polskich będzie miało bardzo ważny wpływ na to, jak Polska będzie postrzegana za granicą. Obecni byli także m.in. dotychczasowy p.o. dyrektora muzeum Andrzej Cudak, przewodniczący rady muzeum Marian Turski, przewodniczący Stowarzyszenia Żydowski Instytut Historyczny w Polsce Piotr Wiślicki.

Kolejny dyrektor

Prof. Dariusz Stola jest historykiem, profesorem w Instytucie Studiów Politycznych PAN i w Collegium Civitas, członkiem zespołu Ośrodka Badań nad Migracjami UW. Zajmuje się historią PRL, historią migracji międzynarodowych oraz stosunków polsko-żydowskich. Opublikował ponad 100 artykułów naukowych i dziewięć książek: "Nadzieja i zagłada" (1995); "Kampania antysyjonistyczna w Polsce 1967-1968" (2000), "Patterns of Migration in Central Europe" (2001, z C. Wallace), "PRL: trwanie i zmiana" (2003, z M. Zarembą), "PZPR jako machina władzy" (2012, z K. Persakiem) oraz trzy podręczniki dla szkół średnich. Jego książka "Kraj bez wyjścia? Migracje z Polski 1949-1989" zdobyła w 2011 r. nagrodę historyczną tygodnika "Polityka".

Pierwszym dyrektorem Muzeum Historii Żydów Polskich był Jerzy Halbersztadt, drugim Agnieszka Rudzińska. Od sierpnia 2012 roku p.o. dyrektora jest Andrzej Cudak, którego zadaniem było doprowadzenie do zakończenia budowy muzeum. Zadanie to zostało wykonane w kwietniu 2013 r.

Muzeum Historii Żydów Polskich ma być nowoczesnym, multimedialnym centrum edukacji i kultury. Zwiedzający będą mogli poznać dzieje narodu żydowskiego oraz jego kulturę tworzoną na ziemiach polskich przez blisko tysiąc lat. Placówka powstaje naprzeciwko Pomnika Bohaterów Getta. Autorem projektu siedziby MHŻP jest fiński architekt Rainer Mahlamaki. Placówka ma ponad 12 tys. mkw., z czego prawie 5 tys. zajmą wystawa główna (4,2 tys.) i ekspozycje czasowe.

Muzeum jest pierwszą w Polsce publiczno-prywatną instytucją kultury, stworzoną wspólnie przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, miasto Warszawę i Stowarzyszenie Żydowski Instytut Historyczny w Polsce. Strona publiczna pokryła koszty budowy i wyposażenia muzeum. Stowarzyszenie odpowiada za sfinansowanie wystawy głównej. Stowarzyszenie przygotowało również projekt i nadzoruje proces produkcji wystawy.

WŁADZE PLACÓWKI O POWSTAJĄCYCH GALERIACH:

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • delux

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 15:39 ~delux

  Nam żydzi i cała ich spuścizna jest tak potrzebna jak umarłemu kadzidło.....

 • Xavery

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 15:01 ~Xavery

  XXY~XXY

  ...
  Będzie raj na ziemi tu w sercu Europy, z Królową Maryją, prawdziwą Polką Słowianką spod Częstochowy.


  I to jest święta racja:)
  Tylko ile tzw. "prawdziwych Polaków" zrozumie przesłanie powyższego tekstu...?

 • XXY

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 13:36 ~XXY

  Oczywiście, że szkoda pieniędzy wydawanych na MHPŻ. Można by przecież oddać tę działkę, tak atrakcyjną, oddać w ramach rekompensaty jakimś zakonnicom. Na pewno by jej nie sprzedały deweloperowi i gdzie jak gdzie, ale w tak ładnym miejscu żadne bloki by nie wyrosły wbrew logice i estetyce. No a poza tym za tyle kasy można by przecież postawić kilka pomników papieża JP II (wciąż za mało ich w Polsce), może kapliczki maryjne jakieś czy pomnik ku czci któregoś z chwalebnych powstań (byle nie Wielkopolskiego, bo w Polsce chwała tylko zwyciężonym). No i koniecznie zaprosić księży z kropidłami, co by wyświęcili najlepiej całą dzielnicę Muranów w ramach odżydzania.

  Nie warto chyba też wierzyć w przewrotne żydomasońskie kłamstwa, jakoby to żydzi niby brali czynny udział w rozwijaniu się Polski. Przecież Bolesław Chrobry czy Kazimierz Wielki mieli zastępy wybitnych Polaków, którzy niestety byli blokowani i wygryzani przez odwiecznie pazernych i przemądrzałych żydów - co z tego, że mających międzynarodowe kontakty handlowe, niby doświadczenie w kwestiach handlowych i kulturowych, oraz władających kilkoma językami. Po kiego Polsce takie "korzyści", skoro wystarczy św. Wojciech, św. Stanisław i Maryja. A Tuwim, Mickiewicz czy inne Stern to tylko wypadki przy pracy, wyjątki nie potwierdzające reguły - na szczęście.

  Oj tak, będzie Polska krainą miodem i mlekiem płynącą właśnie wtedy, gdy wreszcie zrozumiemy, iż to Polacy Chrystusem narodów, przedmurzem chrześcijaństwa i narodem wybranym XXI wieku. Trzeba tylko skończyć ze zbędną polityczną poprawnością, idiotycznym pluralizmem, oraz przede wszystkim - oczyścić Polskę z obywateli polskojęzycznych. Będzie raj na ziemi tu w sercu Europy, z Królową Maryją, prawdziwą Polką Słowianką spod Częstochowy.

 • Filip

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 10:03 ~Filip

  Rurex~Rurex

  Och... Pan Cudak jest bezrobotny???

  Jest na zasiłku.

 • hehepack

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 09:18 ~hehepack

  Pan Dyrektor nie wie o czym mowi.."Nowy dyrektor MHŻP: Bez historii Żydów historia Polski jest ułomna"

 • isqa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 09:07 ~isqa

  a Muzeum Historii Polski nadal nie ma siedziby z prawdziwego zdarzenia

 • Rurex

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 08:14 ~Rurex

  Och... Pan Cudak jest bezrobotny???

 • voyo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 08:14 ~voyo
  hellziom~hellziom

  Takie bzdury to może opowiadać wiewiórkom na polanie!!! Gdyby nie te zdradzieckie i żądne zysku parchy to Polska byłaby w zupełnie innym miejscu. W każdym powstaniu (listopadowym i styczniowym) dogadywali się z nową władzą, majątki zabierane Polakom przechodziły w łapy żydowe, a podczas II wojny witali "wyzwolicieli" z armii czerwonej. Ciekawy jestem, czy o tym też będzie mowa w tym "muzeum"... TFU!!!
  ffkfk~ffkfk


  Co smutniejsze, w wielu miejscach Niemcow tez witali jak wyzwolicieli "od polskieg ucisku"
  hellziom~hellziom

  Po wojnie też dzielnie wspierali nową władzę solidnie wykonując robotę "czyszczenia" Polski z "reakcyjnego elementu". Ale o tym jakoś ogólnie cisza i tylko każdy ma ubolweać i po wieczne czasy przepraszać za martyrologię żydową...
  voyo~voyo


  Tak właśnie było. A na podparcie tej tezy pozwolę sobie dodać nieco danych statystycznych: w latach 1944-1954 na 450 osób pełniących najwyższe funkcje w MBP (od naczelnika wydziału wzwyż) 167 było pochodzenia żydowskiego (37,1 proc.). Po likwidacji MBP w 1954 r. w powstałym na jego miejsce Kds.BP liczba ta zmalała do 86 kierowniczych stanowisk (34,5 proc.). W tym czasie (1944-1956) wśród 107 szefów i zastępców szefów wojewódzkich UB/UdsBP pochodzenie takie miało 22 oficerów (20,5 proc.).
  I potem się dziwią skąd się biorą w narodach nastroje antysemickie...
  Żeby jeszcze zobrazować bardziej sprawę dodam tylko, że po wojnie żydzi stanowili niespełna 1 proc. ludności Polski...

 • Taki_jest_ten_kraj

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 08:01 ~Taki_jest_ten_kraj

  Ludzie umierają pod szpitalami, bo lekarzowi nie chce się ruszyć dupy z gabinetu(bo mu za mało płacą), żeby pomóc człowiekowi. Sądy odbierają rodzicom dzieci, bo w domu bieda. Ale na jakieś muzeum paręset milionów złotych zawsze się znajdzie. Zrób sobie dyrektorku eksperyment: poproś Żyda o pomoc finansową lub jakąkolwiek inną, która nie jest przeznaczona dla Żydów. Jeśli myślisz, że dostaniesz pomoc, to się możesz bardzo zdziwić.

 • voyo

  zgłoś naruszenie odpowiedz 27.02.2014 07:58 ~voyo  hellziom~hellziom

  Takie bzdury to może opowiadać wiewiórkom na polanie!!! Gdyby nie te zdradzieckie i żądne zysku parchy to Polska byłaby w zupełnie innym miejscu. W każdym powstaniu (listopadowym i styczniowym) dogadywali się z nową władzą, majątki zabierane Polakom przechodziły w łapy żydowe, a podczas II wojny witali "wyzwolicieli" z armii czerwonej. Ciekawy jestem, czy o tym też będzie mowa w tym "muzeum"... TFU!!!
  ffkfk~ffkfk


  Co smutniejsze, w wielu miejscach Niemcow tez witali jak wyzwolicieli "od polskieg ucisku"
  hellziom~hellziom

  Po wojnie też dzielnie wspierali nową władzę solidnie wykonując robotę "czyszczenia" Polski z "reakcyjnego elementu". Ale o tym jakoś ogólnie cisza i tylko każdy ma ubolweać i po wieczne czasy przepraszać za martyrologię żydową...


  Tak właśnie było. A na podparcie tej tezy pozwolę sobie dodać nieco danych statystycznych: w latach 1944-1954 na 450 osób pełniących najwyższe funkcje w MBP (od naczelnika wydziału wzwyż) 167 było pochodzenia żydowskiego (37,1 proc.). Po likwidacji MBP w 1954 r. w powstałym na jego miejsce Kds.BP liczba ta zmalała do 86 kierowniczych stanowisk (34,5 proc.). W tym czasie (1944-1956) wśród 107 szefów i zastępców szefów wojewódzkich UB/UdsBP pochodzenie takie miało 22 oficerów (20,5 proc.).
  I potem się dziwią skąd się biorą w narodach nastroje antysemickie...

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »