Informacje

09.10.2014 13:25 za prawie 3,4 mln zł

Nowy dom dla zwierząt zagrożonych wyginięciem

SERWISY:


Zagrożone wyginięciem gatunki gadów, płazów i bezkręgowców, które zostały zatrzymane przez służby celne i straż miejską znajdą schronienie w nowym obiekcie warszawskiego zoo. Centrum CITES otworzył w czwartek dyrektor ogrodu. Pojawiła się także Hanna Gronkiewicz-Waltz, która w wyborach samorządowych 16 listopada będzie ponownie ubiegać się o fotel prezydenta Warszawy.

Nowo wybudowany obiekt znajduje się w północnej części Miejskiego Ogrodu Zoologicznego, która obejmuje teren o powierzchni ok. tysiąca metrów kwadratowych. Wyposażony jest w nowoczesne terraria dostosowane do potrzeb różnych gatunków zwierząt. Są oddzielne pomieszczenia dla zwierząt wspinających się i dla pełzających. Jest też miejsce dla krokodyla.

Nawet dla 300 zwierząt

Do centrum będą trafiać rzadkie gatunki zwierząt, które odebrano przemytnikom, uciekły z prywatnych hodowli lub zostały zatrzymane w wyniku interwencji policji i straży miejskiej. Ośrodek czynny będzie całodobowo, a zwierzęta, które tu trafią będą miały zapewnioną opiekę weterynaryjną.

Dyrektor zoo Andrzej Kruszewicz powiedział dziennikarzom, że centrum jest przygotowane na przyjęcie ok. 300 zwierząt. - To jest płynna liczba, jedne zwierzęta będą do nas trafiały, drugie będziemy wysyłać do innych ośrodków albo dzięki współpracy z organizacjami będzie można odesłać te zwierzęta do naturalnego środowiska, co jest naszym marzeniem - powiedział.

Podkreślił, że zoo nie przyjmuje zwierząt od właścicieli. - Zgodnie z ustawą każda osoba, która ma zwierzę pod opieką jest zobowiązana do opieki nad nią. Nie chcemy funkcjonować jako schronisko dla niechcianych zwierząt - zaznaczył Kruszewicz.

"20 tys. zwierząt rocznie"

Jak wyjaśnił, nazwa ośrodka CITES to skrót od angielskiej nazwy Konwencji o międzynarodowym handlu dzikimi zwierzętami i roślinami gatunków zagrożonych wyginięciem.

Rafał Tusiński z Departamentu Polityki Celnej Ministerstwa Finansów powiedział PAP, że liczba nielegalnie przywożonych do Polski egzotycznych zwierząt jest trudna do oszacowania i można mówić tylko o liczbach zatrzymanych zwierząt, zarówno żywych jak i martwych. - Nieraz jest to 8 tys., innym razem 20 tys. zwierząt rocznie - powiedział.

Dodał, że zdarzyło się zatrzymanie transportu tysiąca żywych żółwi. - Zeszły rok był rekordowy, jeżeli chodzi o żywe okazy - ponad 8 tys., jednak były to w większości pijawki lekarskie, które są przywożone nielegalnie, przede wszystkim z Ukrainy, na teren Polski. Standardowo zatrzymywane są papugi, żółwie i gady różnego rodzaju – mówił Tusiński.

Wybudowanie centrum CITES kosztowało prawie 3,4 mln zł. 85 proc. tej sumy to dofinansowanie ze środków Unii Europejskiej. 10 proc. pochodzi z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, a 5 proc. to wkład własny miasta.

PAP/ran

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Sssssss

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 09:47 ~Sssssss


  ble~ble

  Jak to jest, że ten artykuł jest o Nowym domu dla zwierząt zagrożonych, a na wszystkich zdjęciach widzimy tylko HGW, a sam dom nie jest przedstawiony?
  terpichol~terpichol

  Prezentują zagrożony egzemplarz ;-)

  Na jednym ze zdjęć jest z wężem,może wyjęła go z kieszeni? .Żartowałem jej pracownicy na pewno tak nie myślą, dostają premie. Nie byle jakie.

 • azja

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 08:51 ~azja

  Panie kierowco zawieź ją na Andersa do niepelnosprawnych , to będzie reklama, jak by sie tam pokazała i zaczęla uciekać to pewnie by ja dogonili.

 • terpichol

  zgłoś naruszenie odpowiedz 10.10.2014 00:18 ~terpichol

  ble~ble

  Jak to jest, że ten artykuł jest o Nowym domu dla zwierząt zagrożonych, a na wszystkich zdjęciach widzimy tylko HGW, a sam dom nie jest przedstawiony?

  Prezentują zagrożony egzemplarz ;-)

 • Lans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 21:55 ~Lans

  kredek~kredek

  Hania zapłaciła za bilet?

  Zapłaciła za reklamę przedwyborczą.

 • Może

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 21:54 ~Może

  Roxi~Roxi

  Nie macie wrażenia, że kumulacja wszelakich otwarć, jakie dzieją się teraz w Warszawie jest conajmniej zastanawiająca? Do tego otwarć, na których pojawia się HGW? Magia wyborów?

  P.S. A czy ktoś może pamięta skąd się wzięło przezwisko bufetowa?

  Może stąd, że w sławnym Banku Londyńskim zajmowała się sprżątaniem bufetu ?

 • Lans

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 17:50 ~Lans

  HGW lansuje się tak machalnie, że patrzeć już na to nie można. A inni kandydaci mają takie możliwości piarowe ? Chyba nie.

 • Żółwiczek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 17:13 ~Żółwiczek

  Taka to jest opieka w tym ZOO, że oddałem tam na tydzień mojego żółwika Żażuczka, po kilku dniach do mnie zadzwoniono, że nie żyje. Sam bym go wykurował. Mam jeszcze drugiego żółwika, który jak był bardzo chory, sam go wyleczyłem, a lekarz weterynarii uznał, że nie ma właściwie szans na przeżycie i musiałbym wydać na niego z 1000 zł.
  Nie można ufać tym lekarzom. Dadzą maleńkiemu żółwikowi zastrzyki z wapnem, pobiorą od niego mnóstwo krwi, a potem to niby niczyja wina, że z tego wapna żółwik wydalił spory kamień, męczył się i zmarł na zawał serca. Jeszcze mu podadzą rurkę z pokarmem całodobowo. A ja wiem dobrze, jak go zachęcić do jedzenia, co on lubi i jak mu pomóc. Karmię żółwika z ręki i się do tego przyzwyczaił.
  Ci lekarze weterynarii z zoo to mordercy, którzy nie dbają o cudze zwierzątka, nie znają się i wyciągają pieniądze. Żółwik zmarł, a zapłacić trzeba.
  Przestrzegam wszystkich! To złe miejsce dla zwierząt. Widocznie nie ma wielu dobrych specjalistów w Polsce.

 • przyjaciel zwierząt

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 16:17 ~przyjaciel…

  To już zostało wybudowane dwa lata temu, razem z sąsiadującym Ptasim Azylem. Widać, że zbliżają się wybory ;)

 • kredek

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 15:48 ~kredek

  Hania zapłaciła za bilet?

 • ble

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.10.2014 15:37 ~ble

  Jak to jest, że ten artykuł jest o Nowym domu dla zwierząt zagrożonych, a na wszystkich zdjęciach widzimy tylko HGW, a sam dom nie jest przedstawiony?

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »