Informacje

11.06.2015 19:53 wygrawerowano rysunki małych pacjentów

Nowy budynek szpitala przy Kopernika

SERWISY:

Blok operacyjny, izba przyjęć, ośrodek rehabilitacji neurologicznej i nowoczesny sprzęt medyczny - to niektóre elementy otwartego w czwartek nowego budynku C Warszawskiego Szpitala dla Dzieci. Koszt inwestycji to 29 mln zł, sfinansowało ją miasto.

 

Nowy budynek szpitala składa się z czterech kondygnacji o powierzchni użytkowej 1,5 tys. metrów kwadratowych. W piwnicy budynku są dwie sale operacyjne z zapleczem, na parterze izba przyjęć i pomocy doraźnej. Na pierwszym piętrze jest ośrodek dziennej rehabilitacji neurologicznej, na drugim piętrze również znajduje się ośrodek rehabilitacji neurologicznej oraz dział farmacji. Na trzecim piętrze ulokowano pracownie diagnostyczne.

- Bardzo czekaliśmy na tę inwestycję, bez powstania nowego budynku nie sposób utrzymać szpitala w obecnej lokalizacji z racji przestarzałej infrastruktury. Nowy budynek, który powstał w pierzei ul. Kopernika jest dla nas zbawienny - powiedziała dziennikarzom Marcewicz-Jendrysik.

Cały blok operacyjny ma nowe wyposażenie - od kolumn anestezjologicznych i chirurgicznych przez stoły operacyjne po system monitorowania stanu pacjenta.

Dyrektor szpitala powiedziała, że po otwarciu nowego budynku liczba łóżek w szpitalu nie wzrośnie, ale szpital będzie w stanie przyjąć więcej pacjentów. Będzie to możliwe, ponieważ nowy budynek pozwoli na separację pacjentów z różnymi infekcjami i chorobami, co umożliwi przyjęcie jednocześnie większej liczby osób potrzebujących pomocy. Marcewicz-Jendrysik szacuje, że możliwy jest wzrost liczny przyjmowanych pacjentów o 20 procent. Obecnie ośrodek rocznie hospitalizuje ok. 4,5 tys. osób.

Zwierzęta domowe i kosmiczny krajobraz

Dyrektor szpitala zaznaczyła, że budowa nowego budynku była bardzo trudna m.in. ze względu na położenie szpitala na początku skarpy wiślanej, bezpośrednie sąsiedztwo II linii metra i zabytkowej zabudowy. Budowa nowego budynku rozpoczęła się we wrześniu 2013 r.

Wygląd budynku łączy nowoczesność i wzornictwo okresu międzywojennego, nawiązując zaokrąglonymi narożnikami do sąsiadujących zabytkowych budynków. Na obłej podporze budynku wygrawerowano rysunki małych pacjentów szpitala. Są m.in. zwierzęta domowe namalowane przez dwuletniego Mateusza i kosmiczny krajobraz autorstwa sześcioletniej Hani.

Marcewicz-Jendrysik zapowiedziała, że jeszcze na jesieni tego roku rozpoczną się pierwsze prace związane z modernizacją najstarszego budynku szpitala - części pałacowej. - W przyszłym roku poddajemy kompleksowej modernizacji budynek pałacowy, który jest wpisany do rejestru zabytków. Musimy zachować funkcjonujący oddział chirurgii w tym budynku podczas toczącej się inwestycji, więc będziemy musieli bardzo szczelnie podzielić pionowo budynek na dwie części. Po wyremontowaniu jednej części, przejść na drugą - powiedziała dyrektor szpitala.

W budżecie Warszawy na modernizację, rozbudowę i doposażenie szpitala przeznaczono 82,2 mln zł, z tego 51,2 mln zł w ramach dotacji przekazanych w latach 2007-2015 oraz 31 mln zł w latach 2016-2019.

Ponad 1 mld złotych

Wiceprezydent Paszyński podkreślił, że w ciągu ostatnich ośmiu lat na poprawę infrastruktury służby zdrowia miasto wydało ponad 1 mld zł. - To jest rozbudowa sześciu szpitali miejskich, ponad 40 tys. metrów kwadratowych nowej powierzchni, trwa rozbudowa Szpitala Wolskiego. W modernizowanych placówkach mamy 28 sal operacyjnych, trzy bloki porodowe, pięć oddziałów intensywnej terapii, trzy szpitalne oddziały ratunkowe, sześć izb przyjęć, sześć przychodni przyszpitalnych - wymienił Paszyński.

PAP/su

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • warser

  zgłoś naruszenie odpowiedz 15.06.2015 15:57 ~warser

  To wszystko bardzo piękne. Ale co dalej ze szpitalem w Dziekanowie Leśnym?

  Czy w związku z odnowieniem "Kopernika" i utworzeniem oddziału rehabilitacji szpital w Dziekanowie Leśnym zostanie zamknięty a na terenie powstanie luksusowe ośiedle?

 • naperty

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 11:23 ~naperty

  bardzo ładny budynek. To prawda, że "na żywo" wygląda jeszcze lepiej. Super pasuje do otoczenia. Brawo, bo w Warszawie na pracdę mało jest dobrej architektury: powstają głównie takie paskudne potworki, jak przy Placu Zamkowym (projekt syna urzędniczki:).

 • zawiedziony

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 10:58 ~zawiedziony

  qaz~qaz

  A nie lepiej postawic betonowy prostokat i za zaoszczedzone pieniadze kupic wiecej sprzetu? Albo przeznaczyc na badania? Do szpitala ludzie po zdrowie ide, a nie po sztuke.


  Musisz mieć strasznie smutne życie.

 • Nudziara

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 10:29 ~Nudziara

  waw~waw

  A jak tam dojechać? wypasioną ścieżką rowerową?

  Wczoraj widziałam jak jeden mądrala mówił żeby metrem :-)

 • urban_ista

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 09:46 ~urban_ista

  Betonowe klocki to sobie możesz stawiać na Ursynowie - Centrum zobowiązuje. Dosyć bylejakości w architekturze. Brawo pomysłodawcom, brawo wykonawcom.

 • Alabama

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 09:35 ~Alabama

  Zadbajcie może także o dobre oznakowanie szpitala. To co widzę na zdjęciu - to naprawdę ładny budynek. Ale nie domyśliłabym się że to szpital. Nie wiem którędy do izby przyjęć. Z połamanym dzieciakiem trudno krążyć po okolicy szukając wejścia. A pamiętajcie, że tam jest jedyna urazówka dla dzieci z rejonu Zachodniego, więc tam przyjeżdżają ze złamaną ręką nawet z Pruszkowa czy Grodziska Mazowieckiego (gdzie nie ma urazówki dla dzieci).

 • qaz

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.06.2015 01:07 ~qaz

  A nie lepiej postawic betonowy prostokat i za zaoszczedzone pieniadze kupic wiecej sprzetu? Albo przeznaczyc na badania? Do szpitala ludzie po zdrowie ide, a nie po sztuke.

 • hmm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 23:56 ~hmm

  Piękna plomba, w rzeczywistości wygląda dużo lepiej niz na zdjeciach. Super, Warszawa staje sie coraz piękniejsza

 • jacek_wwa

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 23:56 ~jacek_wwa

  fajny budynek!

 • nepomucen

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.06.2015 23:16 ~nepomucen

  Super pomysł z tymi rysunkami. Wykonanie też fajne. Brawo!

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »