Informacje

31.07.2014 12:36 na swoim koncie liczne nagrody

Nowojorczyk zafascynowany światłem. Kim jest projektant MSN?

SERWISY:


Ciężko zaliczyć go do starchitektów, ale nie można też powiedzieć, że jest postacią anonimową. Thomas Phifer, nowojorski architekt, który zaprojektuje Muzeum Sztunki Nowoczesnej ma w zawodowym dossier realizacje trzech muzeów i budynku sądu. Ma na koncie wiele laurów m.in. siedmiokrotnie wyróżnienie przyznane przez American Institute of Architects oraz nagrodę w dziedzinie architektury Amerykańskiej Akademii Sztuki i Literatury (2013).

Jego najbardziej znanym projektem jest Muzeum Sztuki Karoliny Północnej (NCMA) w stolicy stanu, mieście Raleigh.

Muzeum NCMA ukończone w 2010 roku, mieści unikalną kolekcję sztuki od antycznej po współczesną, z arcydziełami m.in. Giotta, Boticellego, Moneta, aż po Henry’ego Moore’a, Gerharda Richtera czy Billa Violę. Budynek ten należy do najszerzej omawianych w prasie codziennej i specjalistycznej nowych obiektów w Stanach Zjednoczonych, nagradzany był zarówno za architekturę, jak i szereg innowacyjnych rozwiązań technologicznych.

Widoczna w architekturze NCMA jest pasja architekta do światła i do zaskakujących połączeń wnętrza i zewnętrza budynku, także z wykorzystaniem zieleni i architektury krajobrazu.

Kawiarnia w miasteczku akademickim

Innym projektem Phifera, który spotkał się z szerokim oddźwiękiem i został wielokrotnie nagrodzony, jest pawilon im. Raymonda i Susan Brochsteinów na terenie kampusu Uniwersytetu Rice w Houston w Teksasie.

To ukończony w 2009 roku szklany budynek, mieszczący kawiarnię i przestrzeń rekreacyjną w sercu miasteczka akademickiego. Doskonałe wyczucie kontekstu architektonicznego, urbanistycznego i społecznego kampusy zaowocowało budynkiem, który przełamał dominację ciężkiej architektury, tworzonej przez pokolenia wybitnych architektów, w tym Jamesa Stirlinga czy Ricardo Bofilla, podporządkowanej rygorowi materiałowemu, gdzie wszystkie budynki wzniesione są, niezależnie od autora, z różowej cegły.

Także tutaj sukces architektury Phifera powiązany jest z umiejętnym wykorzystaniem architektury krajobrazu i zieleni wokół pawilonu. Współpracował na tym polu z wybitnymi amerykańskimi architektami krajobrazu, m.in. z Jamesem Burnettem, czy firmą Lappas+Havener.

Projektował muzeum i sąd

Do innych realizacji Phifera należą m.in. Muzeum Szkła w Corning w stanie Nowy Jork oraz Glenstone Museum w stanie Maryland. Na ukończeniu jest budowa gmachu Sądu Federalnego w Salt Lake City w stanie Utah. Jest również autorem domów jednorodzinnych Taghkanic House w dolinie rzeki Hudson, Fishers Island House, Salt Point House – wszystkie w stanie Nowy Jork., Nim Thomas

Zanim Phifer rozpoczął samodzielną działalność w 1997 roku, przez dziesięć lat pracował jako partner w pracowni wielkiego amerykańskiego architekta Richarda Meiera (nagroda Pritzkera w 1984 roku), kontynuatora tradycji amerykańskiego modernizmu, twórcy tak charakterystycznych budowli jak The Getty Center w Los Angeles (1997r.), ratusz i biblioteka miejska w Hadze (1995r.) czy Muzeum Sztuki Współczesnej MACBA w Barcelonie (1995r.). Przy tych dwóch ostatnich, a także szeregu innych, realizacjach europejskich Richarda Meiera Thomas Phifer był wiodącym architektem.


 

bf/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • kik

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 17:07 ~kik

  Bogusiu, puknij się w głupią, antysemicką główkę! Pusto, prawda?

 • PodatnikWarszawski

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 17:01 ~PodatnikWarszawski

  bogusia~bogusia

  to jest przede wszystkim ŻYD - koleś walcowej. i dlatego baba odbiera chleb polskim projektantom,

  prawda płynie z Pani przesłania.....
  niestety

 • bogusia

  zgłoś naruszenie odpowiedz 31.07.2014 14:06 ~bogusia

  to jest przede wszystkim ŻYD - koleś walcowej. i dlatego baba odbiera chleb polskim projektantom,

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »