Informacje

08.11.2012 15:29 "drobny handel wzbogaca ulice"

Nowoczesne meble-stragany
staną na Filtrowej

SERWISY:


Na ulicy Filtrowej powstaną nowoczesne i estetyczne meble-stragany. Rano będzie można kupić na nich świeże warzywa, a wieczorem usiąść i porozmawiać ze znajomymi. Zwycięski projekt i wyróżnione prace można oglądać w ramach festiwalu "Warszawa w budowie".

Zorganizowany przez dzielnicę Ochota konkurs, był wynikiem konsultacji społecznych. – Zapytaliśmy mieszkańców, jak chcieliby widzieć swoją ulicę. Jednym z postulatów było, żeby stragany pomiędzy ulicą Asnyka, a pl. Narutowicza były estetyczne i nawiązywały charakterem do stylu Filtrowej – mówi Aleksandra Żurawska z urzędu dzielnicy. – Mieszkańcy chcieli również, po zakończeniu handlu, móc wykorzystywać stragany do własnych inicjatyw, pchlich targów czy spotkań – dodaje.

Do udziału w ogłoszonym konkursie zaproszono Muzeum Sztuki Nowoczesnej. – Zainteresował nas ten projekt, ponieważ drobny handel, jeżeli jest estetyczny, bardzo wzbogaca ulice i jest promiejski. Warto dbać o to, żeby można było bezpośrednio kupić warzywa i kwiaty –twierdzi Tomasz Fudala, kurator festiwalu "Warszawa w budowie" i członek jury konkursu.

Beton i drewno

Konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Wpłynęły 22 prace. – Projekty były bardzo różne. Niektóre z nich były finezyjne i delikatne, ale nie spełniały warunków konkursu. Wygrał projekt Tomasza Krzysztofa Kęsy, który w umiejętny sposób łączy proste materiały: beton i drewno – wyjaśnia Fudala. Dzięki temu projekt będzie tani w realizacji.

– Drewno sprawi, że stragany będą przyjaźniejsze, a ludzie z przyjemnością będą na nich siadać, żeby odpocząć i porozmawiać. Życie w tym miejscu będzie tętnić również wieczorami – dodaje Fudala.

Spełnią też wymagania kupców, których przedstawiciel również zasiadał w konkursowym jury. Po zakończonym handlu, przedsiębiorcy będą mogli, schować swój towar wewnątrz konstrukcji.

Burmistrz znajdzie pieniądze

Być może pięć nowych straganów powstanie pod koniec przyszłego roku. - Jeżeli uda się uzyskać pozwolenia, jest szansa że projekt zostanie zrealizowany pod koniec 2013 roku. Burmistrz przewiduje, że w budżecie znajdą się fundusze na ten cel – mówi Żurawska. Po zmianach architektonicznych zachowany zostanie dotychczasowy handel warzywami. Nie wiadomo jednak jeszcze na jakich zasadach. - Musimy opracować zasady, na jakich kupcy będą mogli użytkować nowe stragany. Chcemy, żeby wzięli na siebie koszty ich konserwacji – wyjaśnia Żurawska.

Nie wiadomo jeszcze ile kosztować będzie realizacji projektu. Pierwsza nagroda w konkursie wynosiła 8000 złotych. Zwycięska pracę, jaki wyróżnienia, oglądać można w Muzeum Sztuki Nowoczesnej na festiwalu WWB4.

Wiktor Paul/b

Podziel się:

Bądź na bieżąco:
 • Ochocianka

  zgłoś naruszenie odpowiedz 11.01.2013 20:47 ~Ochocianka

  Dziwne, że tak idealnie dobrane stragany nie zostały wkomponowane graficznie w otoczenie tylko przedstawione samodzielnie. Może po kompozycji z ulicą, chodnikiem, nasadzeniami drzew, kamienicami okazałoby się, że jednak nie podkreślają unikalnego charakteru miejsca i jego tożsamość...tylko wręcz przeciwnie...nie pasują. Może rozwiazania należy jeszcze poszukać? Może zamówić projekt z wizualizacją z otoczeniem?

  Pozdrawiam,

 • Eleonora

  zgłoś naruszenie odpowiedz 20.11.2012 21:21 ~Eleonora

  Mam prośbę, aby te stragany nie zajmowały ponad połowy chodnika jak dotąd lecz 1/3, tak aby piesi, rowerzyści, wózki z dziecmi i wózki inwalidzkie mogły swobodnie tamtędy przejechać. Obecnie kupcy zajmują coraz większą powierzchnię chodnika nie licząc się z innymi użytkownikami.

 • sajlana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 12:30 ~sajlana

  a w którym miejscu, za przeproszeniem to postawią...?

 • sajlana

  zgłoś naruszenie odpowiedz 19.11.2012 12:28 ~sajlana

  Ania~Ania

  Mieszkalam tam i musze przyznac, ze nigdzie w warszawie nie ma tak kosmicznych cen warzyw i owocow! Masakra!

  chyba nie byłaś przed Halą Kopińską,,,

 • Artyzm

  zgłoś naruszenie odpowiedz 12.11.2012 12:16 ~Artyzm

  Jestem pod wrażeniem niektórych komentarzy i podziwiam słowiańską manierę do ciągłego narzekania i szukania błędów. Cóż beton wydaje się być idealnym materiałem dla tych użytkowników infrastruktury miasta, którzy mają w głębokim poszanowaniu własność wspólną. Co do zadaszenia...może zanim ktoś się wypowie przeczyta warunki konkursu dostępne na stronie urzędu?...ale chyba są to z mojej strony zbyt wygórowane wymagania. ;)

 • Shirin

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 07:44 ~Shirin

  Hahahahahahahahahahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaahahahahahahahahahahahahahaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa :-D Łomatko, aż mnie łzy się polały ze śmiechu.

 • Ola

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 01:13 ~Ola

  Ania~Ania

  Mieszkalam tam i musze przyznac, ze nigdzie w warszawie nie ma tak kosmicznych cen warzyw i owocow! Masakra!

  Chyba jednak tam nie mieszkałaś.. kilka przystanków dalej od tego miejsca, w stronę Sródmieścia, ceny warzyn i owoców są 50% wyższe. A Sródmieście to też.. Warszawa :)

 • janina

  zgłoś naruszenie odpowiedz 09.11.2012 00:23 ~janina

  bemol~bemol

  Rzeczywiście mądry pomysł. Sprzedawcy pochowaja towar wewnatrz ławek w nocy przyjdzie chołota i wszystko rozwali.


  Moze u ciebie bemol z bemowa mieszka cholota, u nas na filtrowej jest inteligencja

 • KFP

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 23:27 ~KFP

  Aniu, zajrzyj stragan przy Filtrowej 68 ;)

 • beb

  zgłoś naruszenie odpowiedz 08.11.2012 23:11 ~beb

  Rany Boskie!!!! Kolejny betonowy bunkier!? Ludzie - dlaczego nam to robicie? Najpierw plastikowy karczoch przy pl. Narutowicza, przed tygodniem bunkier z lewej strony kościoła, teraz to... co to właściwie jest? I o jakim "stylu Filtrowej" jest mowa w tym artykule? I kto z kim i gdzie konsultował? Ciekawe, gdzie przebywa obecnie konserwator zabytków? I gdzie był do tej pory? Bo przecież to teren pod jego ścisłym nadzorem!!! Człowieku zrób coś pożytecznego dla Starej Ochoty, proooszę!
  Przecież tu chodzi tylko o "estetyczne" stragany (kramy, stoiska), nie potrzeba nam zawalidrogi przy Filtrowej.

 • ZASADY FORUM: Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. TVN Warszawa.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodaj swój komentarz »

 • Zobacz wszystkie komentarze »

Byłeś świadkiem ciekawego wydarzenia?

Zostań Reporterem 24 - wyślij nam swój materiał przez Kontakt24 lub kontakt24@tvn.pl

Oglądaj wideo

Oglądasz: Mur runął na parkingu

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Wybite szyby i zniszczone auta

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Z tramwaju wprost pod koła

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Anioł objawił się na Ursynowie

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Hipsterskie śniadania w autobusowej hali

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: Zorganizowali "gang dzieciaków" i pomazali chodniki

Przeczytaj o tym więcej »

Oglądasz: To może być bardzo droga podróż

Przeczytaj o tym więcej »

Ulice

Komunikaty o utrudnieniach na drogach

Pałac kultury i nauki Mapy z informacjami o ruchu drogowym - Targeo.pl
 • 07:31 Marsa/Żołnierska: uszkodzona sygnalizacja świetlna
 • 09:46 Tunel na ulicy Globusowej: utrudnienia
 • 08:42 Powstańców Śląskich/Połczyńska: potrącenie 2 osób

Absurdy

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Dokąd zmierzasz, Ursusie?

Mieszkańcy Ursusa nie chcą, by jedna z ulic nosiła nazwę Quo Vadis. Twierdzą, że tytuł powieści Henryka Sienkiewicza ma zbyt trudną pisownię. WIĘCEJ »

Zobacz więcej absurdów »